Huawei Technologies /img/frontend/nomap.png"

Huawei Technologies

Здравейте! Наистина ли е толкова зле в тази фирма... одобриха ме за длъжност от по-ниските нива. И сега се чудя какво да правя- особено след като прочетох тези мнения..

Не си заслужава да си работил за тях. Ако някой проект свърши, хората си заминават, няма значение, че от тях не е зависило нищо защо проектът е свършил например. Имат система за оценяване, която би трябвало да е уж обективна, на практика е много субективна, защото накрая шефът ти слага оценка според него. Преди години се опитваха да работим и събота, по пример от Китай, но накрая разбраха че тук няма голяма полза от това. Шефовете китайци се сменят често – някой беше казал, че имат срок, в който може да работят тук, след това идва друг и всеки нов е по-некомпетентен от предишните. Не само мое мнение е, че имат такава политика на подмяна на китайците, по този начин те могат да излязат извън Китай и да видят как е по Европа и други страни. Много свестни колеги напуснаха или бяха принудени да напуснат – прекратяване по взаимно съгласие. Няма отдел от който да не са напуснали/съкратени  хора. Но в България е така, ако нямате друга възможност, кандидаствайте там, ако ви вземат. Ако някой следи този пазар, може да е забелязал как от миналата година вървят обяви за там, дори и в момента има, едни и същи обяви - въпросът е как не намериха хора за 7-8 месеца досега.

Хубаво е, че има такива форуми където може да се даде реалистична оценка за компания или работодател. Аз работих за Huawei Bulgaria и имам точна информация за работата на компанията и отношението към българските служители.  За тези, които се нтересуват от компанията бих им препоръчал/а, ако не са притеснени с намирането на работа, нека да не кандидатстват там. Ще ви обещават много хубави дни в Huawei, но в действителност ще загубите много от това, че сте работили за тях. Повечето от мненията, които прочетох тук във форума са вярни и са негативни. Българските служители са на добро ниво, но китайските началници не го оценяват. Също е вярно, че се толерират китайските служители. Като цяло атмосферата на работа е напрегната и служителите се "снишават" постоянно под заплахата да не бъдат уволнени.
Хубавото е сега, че имате право на собствен избор дали да кандидатствате за тази компания. После, ако ви наемат, изборът няма да е ваш и може да се почувствате използвани и неоценени за работата си.
Успех! Гордейте се, че сте българи които могат повече от това да работят за подобна компания!

Здравейте, от доста време върви обявата за Procurement Specialist. Някой да има скорошни наблюдения върху тази позиция/отдел или фирмата като цяло, може би нещата са се променили?

Не ходете в тази фирма. Не е за нови служители - различни от Китайци.
Вие сте господин никой, който служи на Китайската партитя.
Взимат ви за някакъв проект, хвърлят ви в проекта на 2ят ден, работите по 10-14 часа на ден. На върпоса, какво точно се очаква да правите, всеки вдига рамене, не знае. Важното е да сте на работното място 08:30 - 18:30 и разбира се вътрешните срещи са след работа, да не си губите от работното време. Ако искате training, само on-line, разбира се извън работно време и събота и неделя. Вас са ви взели да работите, не да ви учат.
Отпуски, принципно има, но не е ясно дали може да ги ползвате. За 1ден, обикновенно не е проблем. ЗА 5дни може да си ги планирате 1-2седмици предварително, разбира се ако това не пречи на работата,т.е. трябва проекта да е спрял за 5дни. Трудна работа. За повече от 5дни, ви трябва разрешение от регионален мениждър, където трябва да се обосновете, откъде накъде ще искате повече от 5дни отпуск. (по трудов договор са 20дни отпуск + 5дни, за това че ще ви се налага да работите след 18:00 часа).
Свършва проекта и ако няма друг ви уволняват. Обикновенно става по чл.325, ако сте си минал изпитателният срок. Можете да ползвате обезщетение от държавата. Вие трябва да кажете, "Благодаря", защото е по чл.328 и няма да умрете от глад.
Всичко, това е за съвестен и изпълнителен човек. За всичики останли - просто ги уволняват в петък по чл.328 или другият за дисциплинарно уволнение, ако откажете чл.328.
Принципно има и "свестни" хора в Хуавей, но те се прикриват за да не ги накажат.
Преценете си сами. Всеки сам си решава.

Съгласен съм, че тове смешна и некоректна фирма и е жалко, че още намират хора да работят за тях. Основното предимство на китайците са ниските цени и на практика разбиват пазара. Цените са ниски, защото всичко се прави от други китайци в Китай за жълти стотинки и така завладяват света. Както и с всичко друго. Нивото на мениджмънта е супер ниско и странно, но за жълтите това е без значение-според тях всичко се купува и не е необходимо да се стараят. Те смятат, че останалите трябва да работят като тях-по 18 часа и без отпуска /на отпуските се гледа с недобро око/. Има параноя на тема сигурност и всичко се следи /почити убеден съм, че следят и мейлите/! Могат да те уволнят без да им мигне окото, за 10 минути и без да ти дават обяснения.
Ако имате възможност да кандидатствате в друга бяла компания /Алкател, Ериксон или Нокия-Сименс/ го направете и не се лъжете да ходите там.

Кандидатствах по обява за Мърчъндайзър терминали във въпросната фирма и няколко дни след това, по телефона ми се обади млада дама да ме покани на интервю. Ще спомена само, че въпросната нямаше идея как се води разговор по телефона, но това не е от особено значение.
Отидох в уговорения час. На рецепцията бях посрещната от същото момиче, което никога не е чувало думите "Добър ден", "Довиждане" и др. Просто каза "Седнете там и чакайте"- хубаво, седнах и зачаках. След няколко минути влезе един господин, богледна ме, и се обърна към рецепционистката с въпроса "За мен ли чака това момиче?"
От него също не чух "добър ден", само каза "Изчакай". Мисля, че е излишно да споменавам, че в този момент започнах да се изнервям, отношението беше сякаш бях отишла да им се моля за нещо. Както и да е, почаках още малко, след което с въпросния господин отидохме в една зала и интервюто най-сетне започна.
Попринцип, при едно нормално интервю е нормално първо да ти представят фирмата и да обяснят малко по-подробно за позицията, за която кандидатстваш. В случая обаче господинът започна с въпроса "Какво е семейното ТИ положение" (подчертавам, че през цялото време ми говореше на ТИ). Казах му, че в СВ-то ми пише- неомъжена. Той отговори "Виждам, но имаш ли си сериозен приятел?", при което вече тотално избеснях и попитах, какво общо има това с работата. Имало чести командировки и сигурно съм щяла да си навлека семейни неприятности.
Поговорихме след това стандартните неща. Заплащането не било ясно още какво ще бъде. Понеже позицията е свързана с постоянно движение по магазини питах как е организиран транспорта. Нямало проблем за това, ама нямали служебен автомобил, но щели да измислят нещо.
Тъй като нямали такава длъжност във фирмата, договр с тях нямало да се сключва, ами със фирма за подбор на персонала и едва ли не те щели да ме наемат от тази фирма. Работното време от 9 до 18, обаче често се налагало и по-късно да се остава. Питах, компенсира ли се това оставане до по-късно по някакъв начин, отговориха, че можело на следващия ден малко по-късно да отидеш на работа.  Като цяло никаква яснота.
Точно приключихме и един китаец, реши да влезе също да ме интервюира, нищо че преди това не пожела. Английският му почти не се разбира, но иначе държи на перфектна комуникация. Започна със същите въпроси, на които бях отговаряла преди това.
Трябвало им човек, който е работил с мобилни телефони. Казах, че не съм работила с мобилни телефони и в СВ-то ми пише това. Все пак мислех, че са си направили труда да го прочетат преди това. То нямало проблем, но щяло да е плюс. Много кандидати имало от мобилните оператори и те щели да са с предимство. Излишно е да споменавам, че вече бях решила, че не искам да имам нищо общо с тази фирма.
Сега гледам, отново са пуснали същата обява, явно няма мазохисти, които биха се подложили на такова изпитание. С две думи ще кажа, че в тази фирма едва ли знаят, що е то уважение, точност и коректност. Не си губете времето с тях.

Аз останах с лошо впечатление от тази фирма. Ходих на интервю за работа за Счетоводител. Интервюто мина много добре. Едва ли не с гл.счетоводител вече обсъждахме как ще ми е по-удобно да ходя на работа. Каза, че ще ми звъннат за второ интервю след две седмица, защото той бил командировка.
Ами след двете седмици, не само че нямаше обаждане, но видях обявата пусната отново! Понеже работих и с агенция, от там бяха говорили с момичето Чов.ресурси. Тя беше казала, че имали много кандидати и още се чудели кой да си изберат. Адекватно обяснение за наново пуснатата обява в този случай, не беше дала. И така обявата си вися още месец в джоб.бг. Не знам в крайна сметка дали въобще и кой са наели. Във форума на кариери.бг, бях чела че си пускали често фиктивни обяви и си правели интервюта, без да имат реално намерение да наемат някого. Толкова ли си нямат друга работа тези хора, не знам...
За мен това е абсолютно несериозно и непрофесионално отношение от фирма с претенции за нещо!!!

Има обява за счетоводител.
Моля някой да сподели как са нещата като атмосфера и заплащане в този отдел? Задържат ли се хората?
На каква програма се работи във фирмата - ползват ли SAP? Много съм дОбър в FI модула..:))

Привет,
аз съм бивш служител на Huawei Bulgaria нямам добро мнение за фирмата.работиш за тях години наред и в момента когато работата намалее те съкращават и най-долното е, че ти пробутват по взаимно съгласие да подпишеш, единият ден ти връчват заповетта и на следващият не си на работал който си знае правата добре другите пият по една студена вода.HR-ката е абсолютно некомпетентна, незнам за какво стой там поне за красота да ставаше.иначе има и свестни колеги но те са там докато не си намерят нещо по добро.иначе на обещания са щедри.