Пикадили /img/frontend/nomap.png"

Жестока експлоатация! "Таен служител" взе 14 лева месечна заплата в хипермаркет

5 апр. 2016 | 15:56
Внедрената от КТ „Подкрепа“ служителка се сблъскала с тежки условия на труд, доноси и лъжливи обещания. Служителите заплащат бракуваните стоки

Заплата от 14 лева за един месец труд е получил "таен служител", внедрен от КТ "Подкрепа" в българска търговска хранителна верига.

Синдикатът разкри шокиращи разминавания между обява за работа и реални условия на труд, пише „Монитор“. Нееднократно от „Подкрепа” са алармирали, че не се спазват правата на работниците у нас.

Проблемът не е от вчера, посочи Ваня Григорова, икономически съветник към синдиката. Намаляват се правата на работниците, алармира тя. За да се установи каква е реалната ситуация, синдикатът е внедрил свой служител по аналогията на техниката „таен клиент”.

Дария Захариева е кандидатствала за рекламния отдел на търговската верига, но реално я назначават като редови служител. Според офертата касиер, зеленчукар и работник топла кухня трябва да получава между 800 и 1225 лева бруто. 100 лева отгоре през летните месеци получават зеленчукарите.

Каква е реалната ситуация - заплатата по договор е драстично по-ниска от обявената. Документално заплащането е 440 лева. Около 900 лева нетна заплата имат шанс да получат само ръководните длъжности в магазина, които работят по 12 часа на ден.

Работното време вместо 8 часа е значително по-голямо, като Дария Захариева обясни, че и се е налагало да бъде 9 часа без храна и вода, защото не е имала възможност. През цялото време е трябвало да стои права, тъй като касиерът няма право да сяда. Обещан и е бонус от 300 лева, ако първите три месеца не се разболее. Освен това получаваш паричен бонус 300 лева, ако доведеш на работа свой приятел и той не напусне поне 3 месеца.

Служителите заплащат всяка бракувана стока. Забранява се разговорът по телефон, дори и да е спешно. Ако някой наруши тази забрана, глобата за разговор по телефона се плаща не само от провинилия се, но и от всички служители. Служителите се глобяват и ако не хванат клиент, задигнал стока от магазина. Освен това всяка стъпка на служителите се наблюдава с видеокамери.

Внедрената служителка се натъкнала на свой колега-отговорник, чиято длъжност била да рови в кофите с отпадъци, да снима опаковки от хранителни стоки и да изисква касова бележка от служители за тях. С лошо око се гледало и на разговора между самите служители, тъй като се считало, че те можело да се договорят да ощетят компанията.

Основният извод след проверката на Захариева е, че работната седмица е шестдневна, има огромно текучество на персонал, създават се фалшиви очаквания в кандидат-служителите, работната атмосфера е отровна, има санкции, глоби и се насърчава доносничеството.

Реално след един месец заплатата на Дария Захариева с глобите и удръжките е 14 лева.

Значи като бивш служител работил над две години и половина и повишаван на 2 пъти в длъжност,мога да кажа,че колектива зависи в огромен процент от управителя.
Ако управителя е некадърен,то целия персонал на магазина ще страда.
Аз се случих на добър ръководител и мой приятел в последствие.
Не съм се подмазвал,просто водехме много спорове за много неща,и след известно време започнахме да се изслушваме и вслушваме взаимно.
Относно магазина,всеки е различен по натовараемост,зависи от това колко е голям и колко персонал има.
Заплащането е малко по-високо от средното в този бранш,аз като обслужващ персонал взимах около 600лв чисто,а когато ме повишиха в приемчик-700-750 съм стигал,а да и за всички служители има ежемесечно ваучери за храна за 40лв и безплатно такси за служителите тръгващи си след 24:00 вечерта.
Лично аз,както и мойте колеги от магазина,получаваха съответното уважение от управителя,както и в 90% от заместник управителите (имаше един заместник управител, Ели се казваше,която беше много набожна и същевременно много заядлива. Тя не уважаваше никой и нищо.).

Никога не са ми плащали по-малко от уговореното и често има бонуси от 50 до 100лв,стига да си коректен и да знаеш как да си ги изработиш (бонуса се получава от 2-3 служители ежемесечно ако управителя е пич).
Натоварването обаче не е за всеки,аз лично успях да напредна кариерно И с това,че имам две силни ръце и можех да вдигам и дърпам изключително много тежко.
За да има човек потенциал за развитие в тая фирма,трябва найстина да има качества,който да показва всеки ден в работата.
В моя магазин всички работеха много здраво и това създаде среда където трудно можеше да изпъкне някой пред другите ,който да прави нещо иновативно и различно,полезно за магазина.
Повечето колеги са готини хора,имаше сякакъв тип- Студенти,майки,бащи,хора които просто работят.
Работната среда е на европейско ниво.

По повод последното изказване на АНОНИМНИЯ БИВШ служител искам да кажа само,че след като дълги години е работил в фирмата малко късно се сеща за подобни мнения.Човешката злоба и завист няма граници в това се убеждавам за пореден път а простолюдието в държавата ни се увеличава.Смятам че човек никога не трябва да се самозабравя и да си знае възможностите още повече позицията на която е поставен.Никой от никого не го е страх.....Маринела е човек от който само можеш да се учиш и възхищаваш,но явно теб не е успяла да научи на нищо.Пожелавам на всички настоящи колеги Весели празници и дано Пикадили просъществува!!!!!Л.П.

1 точка

Здравейте.Аз искам да кажа само че в тази фирма няма капка уважение.Зачитат се само тези които лижат гъзовете на управителите и ръководителите (начело с Маринела Пикадили Център Варна).Всички които сме напуснали е заради нейното отношение.Всички я мразят, но не смеят да кажат нешо ,защото ще почне да ги тормози докато не си подадът молбите.За мен това въобще не е ръководител. Тя постоянно унижава подчинените си и всява интриги между тях. Няма по-злобен човек от нея. Докато тя не се махне от тази длъжност всички добри служители ще напуснат тази фирма.

Някой може ли да каже кои магазини на Пикадили са затворени ?

аз съм клиент, но ще помоля хората който искат да започват работа там ДА НЕ ПОЧВАТ, товаа е най-гнусната верига магазини....хигиената е под всякаква критика, служителите и са адските мърди (особено касиерките) няма живот в тях, магазина е слабо зареден, няма много от основните стоки, а другите стоки са с най-ниското качество, а са а сравнително скъпи цени..магазина от който съм ужасен е в Сердика Център, ако някой от управителите прочете, моля подайте си всичките молбите..нищо не става от вас..найстина..

Беше ми предложено да работя в един от магазините на Пикадили във Варна като зареждач . Заплащането е 450 лв и 80 лв ваучери за храна и осигуровки . Има един почивен ден и три смени сутрешна , междинна и следобедна до затварянето на магазина . Отказах защото имах по добри предложения за работа и се надявах да си намеря по квалифицирана работа . И заплащането не е високо , както виждам текучеството е голямо и няма никакви перспективи за развитие и съм чувал че условията не са добри , както и че има само един почивен ден а не два . Това е от мен всичко най-добро лек ден . Всеки сам да си прави изводите . :)

При В. А. управител се работи трудно, постоянно крещене, може да съм му майка на годините, на които е. Унижение, стрес и прочие. Чистатата заплата за зареждач е около 460, аз като касиерка взимам около 510-530лв зависи как ме излъжат. Правя всичко, което дори и не предполагате - стоя на каса, в следващите минути чистя тоалетна, защото и хигиенисти няма на магазина. Управителите са яко мързеливи, а взимат двойни заплати. Абе изобщо...нищо не е както трябва!!!!!! Никакви условия за склад, яко гърч и оставане след работно време.

Здравейте! Имам въпрос към бивши или настоящи служители във Пикадили. Интересува ме каква е във момента нетната - чиста заплата в магазините във София? Също така и върху каква сума е осигуряването? Какво е работното време? На какъв договор се назначават новите служители?

Изчистете логото си ,за нашата политика,пълна лъжа и измама.няма обучение,има нетолерантно отношение към работниците,особено от по видокостоящия персонал/зам.управители и управители/.Не се знае с конкурс по тъоота ли се назначават и никаква отговорност отностно етика.Трябва да изкарват опреснителни курсова на тема как да се държат с персонала си.Самозабравят се от гордост и натегачество,че са избрани на тези постове.Представат се лъжливи данни за оплаквания от клиенти към работниците и се опитват да ги притискат индиректно да напускат,защото не им е угодно да работят с тях ,а искат те да напуснат сами и слагат новоназначени МЛАДИ хора.Негласова ВЪзрастова дискреминация.Това е упадък и геноцид
.Къде е етичното отношение и дипломацията към човека и работника-пълна гавра.....мога да дам не един пример....но всеки го е страх да не би да си загуби работното място и да бъде манипулиран.А за работната среда и условията на работа сс трагедия.../счупени гардероби и най много по два три ,едни стаички големи колкото тоалетни,помещение(гардеробната) без врата,Трагедия.Да не говорим и за самите магазини един човек върши по 5неща докато работи на касата ,тича да подрежда,шишета, бурканчета,кутии,или започва да мете или мие доксто хората пазаруват,за да се гълта прахоляка и да полепва по стоката,или се мият равтовете особено в събота и неделя с мръдни парцали(по възможност ефин разкъссн на повече парчета,),бедна е фирмата за консумативи за почистване,,,щом няма и чистачи и тскива наети фирми за основно попистване.Това според вас какво е
?
Е защо да има ,като може един човек да го напраеи ...като многоръката шива и разбира се да се спести време и пари за заплати и персонал.А за кражбите да не говорим....Поради недостиг на персонал в магазините остават особено вечер по двама или трима човека(зависи от големината на магазина....касиер и зам упраеител за всичко и цялата работА.Охрана също няма....разчита се на лични мусколи или сот ако успееш да го извикаш/да п
ази господ хората/.Касите не са обезопасени откъм кражби...Нямат и чинийки,къде да се извършва разплащането/е има шепи и нокти/А за облеклото кой с каквото има(присподобено),че ако имаш повече от една блузка или тениска...за цялата година ,ще забогатееш.Да сте живи и здрави,ама така не се работи...и това не е политика на лоялност към служителите,особено към редовите работници,дето се гърбят и са лицето на фирмата ВИ.Мога да сигнализирам за много неща/и нередности/.Народе,докога ще позволяваш да те манипулират,да те е страх да си кажеш гладно мнението,за да не изгубиш работатс си и да бъдеш третиран като евтина работна ръка и до кога ще има негладна Възрастова дискреминация и подлост.Ужасен ..възмутен човек съм от всичко това.ДОКОГА!