Моканин ООД /img/frontend/nomap.png"

Моканин ООД

Заплащането е средно за сферата, но за количеството работа е малко. На ден на админ се падат средно по 150 тикета. Натоварванео е огромно. За уважението -5 е мека оценка. Никакво уважение от управата. Офис мениджърката няма никакво техническо образование или компетентност, а дава оценка за работата на админите и донякъде им определя заплатите. За да не празнословя - ръководи технически отдел, а не може да си настрои VPN от вкъщи до офисния рутер. На 6 месеца заплатите се преразглеждат. На всеки админ се прави средна оценка спрямо отдела. Имало е куриозни случай, когато всичките админи са били с оценка по-ниска от средната за отдела. Собствениците на фирмата са в Америка и нямат ни най-малка представа какво се случва в офиса. Случва се, вместо да се плати на чистачката да идва всеки ден да мие, офис мениджърката крие чиниите за ядене, защото работниците не ги миели. Всъщност, те са там, за да поддържат сървърите или да мият чинии ? Отношението към работниците е избирателно - ако си послушен и се мазниш те приемат с усмивка. Ако си отстояваш позицията обикновенно след всяка смяна получаваш храна. По този начин се създава излишно напрежение сред колегите в офиса и работния процес не върви.Предизвестието за напускане е 2, ДА - 2 МЕСЕЦА.. Ако не ги спазиш ти се удържат пари. А дори и да ги спазиш - пак удържат.
Привилегии - Имаш уникалната привилегия да си плащаш кафето всеки месец със собствени пари. Захар също трябва да си купиш сам, защото няма. Понякога по седмица няма и минерална вода в офиса.
Работната среда е ужасна - Офиса се намира в жилищна сграда и съседите постоянно се оплакват, че се шуми, няма компютри за всички и повечето колеги си носят лаптопи, повечето столове са изпочупени. Бюрата са малки, нямаш никакво лично пространство, защото разположението е като в компютърна зала. В компютърните зали поне има прегради между компютрите...

Могат да си намерят. Не могат да ги задържат.

Въртят се обяви за 1st and 2nd line и пак се въртят. При голямата безработица толкова ли немогат да си намерят кадри ? :P

Позитиви: Работната среда е много приятна и наистина колегите са неповторими. Изградих много добри приятелски отношения с тях.
Негативи: Ниското качетво на предлаганата услуга и често негативното отношение на "шефчетата" (които дори не са и на такава позиция).
Старанието и отдадеността остават невидими, защото се забелязват само грешките. А грешките идват, защото няма определени стъпки за някои ситуации и трябва да импровизираш.
Ако се появи нов персонал, който разбира много от това което прави и види състоянието на сървърите и свързаните с него проблеми - той не остава за дълго. Предлаганите решения от този тип персонал остават незабелязани.От самото изграждане на фирмата не е помислено за много неща, които с времето се натрупват като проблеми и нямат оправия.
Когато се наемат хора, които имат основни знания в тази област, те остават заради знанията. Напускат след като вече няма какво ново да научат и започнат да тъпчат на едно място.
Заключението е че Моканин е обучителна фирма за хостинг услуги.
Ако си непукист, не ти дреме че продаваш кофти услуги, можеш да не се впечеатляваш на заяждания и си доволен от заплащането - това е твоето място.

Като цяло съм съгласен с мненията на колегите преди мен. Основният проблем във фирмата е липсата на организация. Постоянно има проблеми със сървърите, които не се решават, а се отбива номера (ако повдигнеш въпроса те питат буквално "къде кликаш, че ти дава грешка" и "как прецени че има проблем"). Натоварването е огромно - 150 тикета на човек за 12 часа е нещо обичайно. Ако обърнеш внимание на по-сериозни проблеми и капризни клиенти - получаваш оплакване от шефовете защо си свършил малко работа. Ако си изпълниш "норматива", пак получаваш оплакване защо от тия 150 има 1-2 сбъркани.
Извънреднияt труд е нещо напълно обичайно, поради липсата на достатъчно хора. Уж се заплаща, но не по колкото са ти обещали и не винаги. Уж заплатата се преразглежда на всеки 6 месеца, но при оценяването има абсурди като например, че всички админи са под средното за отдела ниво, не даваш нови идеи или нямаш желание за развитие.
Също така е  нормално е да седиш половин година на счупен стол, да има за 5 човека 3 компютъра (обяснението е "ми те си носят лаптопи от вкъщи, защо да купуваме"), да няма минерална вода и кафе.
Малкото положителни неща са, че, че въпреки политиката "разделяй и владей", повечето колеги са готини хора и покрай това, че се занимаваш със всякакви възможни проблеми се научават много неща, както и че сравнително лесно може да те повишат.

Nikolai, би ли разяснил частта с програмирането? Какво е трябвало да правиш?

Така! Като цяло не искам да оплювам фирмата, тъй като има някои предимства, а и за да съм абсолютно коректен, работата която бе там не бе изцяло по специалността, която аз съм работил и бих желал да работя и нямах възможност да свикна, така че да мога да я върша. Колегите бяха добри и винаги всеки от тях се е държал с уважение към мен и се е старал да помага. Специално благодаря на колеготе си : Васил, Киро, Сава, Боби С., Евгени, Камен, Людмил, Захари, Силвестър, Божо, Десислав, Алекс Н, Пламен и Николай, които винаги помагаха! Шефовете Радо и Крис също са много печени и не съм имал проблеми с тях.

Относно негативите.  Постоянно нещо не е наред със сървърите, постоянно има някакъв проблем, нещо се чупи или най-малкото не работи като хората! В резултат на това работата е страшно много и постоянно си под стрес и напрежение. Клиентите не са някои нормални хора, а са най-вече араби и индийци, които смятат, че като ти плащат 1.95$ на месец трябва едва ли не да им .... (сетете се) !!! Много от нещата не са автоматизирани и за да направиш един VPS (Win) трябва да направиш 1000 нацъквания, което отнема време докато се труат и други проблеми. Много често се случва и софтуера да забива, което значи, че ако си започнал нещо и си стигнал почти до края трябва наново да почнеш, което е отврат.

За тези, които искат да започнат там: Не казвам нито "Да, страхотно е!" или "Бягайте далеч от там!" Всеки сам си преценява, а ако смята че не може винаги може да напусне. Според мен е важно да се пробва нещо ново, но съвета ми е ако смятате да работите това добре е да имате някакъв предишен опит!!!

Здр.
Като бивш служител мога да каже 4е е то4но така само с малки изклу4ения :)
1.Трябва да си     AD admin + DB Admin + IIS Admin + SQL Admin + програмист, Net admin (iptables).
2.Няма зна4ение дали в обявата пише LINUX admin или Windows admin.
Трябва да ги знаеш и 2 та:)
3.Под 120 тикета на смяна се с4ита от шефката за малко : процвснати
4.Използва са (SCVMM,Solus VM,Hyper-v,VMware,) +и още куп инструменти за виртуализация който са трябва да се знаят
5.Заплатата де да беше 2500 макс а е 1500 за левал 2

Нямам мнение за фирмата, но си правя извод от следната обява http://www.jobs.bg/f1380616
Обявата е меко казано абсурдна! Това са над 4 позиции в една. Това не е сериознo и е вече прекалено. Дори и да има човек, който да покриe тези хаотично нахвърляни "MUST изисквания", то точно такъв човек не би погледнал на такъв тип "All in One" обява сериозно. Tакива обяви обиждат висококвалифицираните хора, защото обезценяват техния труд. Едно един работодател да пести, като обединява позиции, като бояджия и плочкаджия в едно, но когато обединява високвалифицирани позиции, за всяка от които е нужно години учене и опит, това вече неуважение! AD admin + DB Admin + IIS Admin + SQL Admin + програмист! + няма да се очудя и End User support... Това да не е мандра?! Чак иска и сертификати! Готова ли е фирмата да даде поне 6000лв заплата на такъв човек, ако въобше се намери? Или ще го унижава, като му предлага 2500?

Интересуваме тази фирма собственост на араби или индийци ли е.