ИКОМ Консултинг / ICOM /img/frontend/nomap.png"

ИКОМ Консултинг / ICOM

Моля, за мнения относно компания към настоящ момент?
Видях, че фирмата е в съдружие с /Viasat Technology/, мениджмънта е български.

Какъв е духа на компанията в момента, как стои на пазарно ниво, отношение на ръководството, допълнителни придибивки и ниво на заплащане.

Моля, нека пишат хора, които са работили последните 1, 2 години или настоящи.
Благодаря, на отзовалите се.

Работих 5 години във фирмата. Минах през всички възможни нива - програмист, тийм лидер, мениджър софтуерни продукти, мениджър на клиенти до един от 3-мата души във фирмата, които бяха в най голяма помощ на тримата шефове и помагаха за взимане на важните решения по развитието на продуктите на компанията.
Останах доволен от компанията. Разбира се като всеки и навсякъде съм имал трудни моменти във фирмата, конфликти и т.н. По някога са били заради самия мен, друг път заради колеги.
Напуснах компанията защото започнах собствен бизнес и мога честно да призная, че работата ми в Иком ми помага много. Прилагам всички добри практики които съм научил и гледам да избягвам всички лоши, които съм нямал възможност да променя.
Отношението е добро. Конфликти има, но не повече от нормалното за работна среда.
Имаше коментари за собствениците. Според мен са доста точни хора. Не го казвам щото се подмазвам - нямам за какво. Просто го мисля. От всеки един от тях съм научил ужасно много неща.
Фирмата я препоръчвам, ако смятате че имате сили и желание да се развивате. Ако си търсите фирма в която да вършите малко, да се скатавате, да не ви закачат и да взимата големия кеш... продължете в търсенето. Ако обаче имате желание да се развивате, да приемате и други гледни точки и да поставите едни сериозни технически или бизнес основи - това място може да ви помогне много.

Последното писание е твърде вярно. Също така мога да добавя, че в повечето фирми в България подобно отношение, "управление" и прочие е често срещано. Даже в последно време и чужди фирми започнаха много да нахитряват.
Мисля, че смешните фирми няма скоро да сършат.

По отношение на фирмата мога да кажа следното. Колегите са страхотни. Наистина страхотни. Колкото до начина на работа - всеки съвместява няколко длъжности но за 1 заплата. И на шефовете пак им е малко, ако може и да не спиме най-добре!!!!! Неизяснена организационна структура. Всеки се меси навсякъде. Последните 4-5 месеца фирмата е финансово нестабилна и се бавят заплатите и по карта и на ръка без никакво обяснение. Масово се приписват чужди грешки на други хора. Конкретния пример е за съпорта, който отняся грешките на sales отдела. Между другото продавачите продават софтуер но с малки знания какво точно продават. Непрекъснато се питат програмистите за най-малкото. Целта е да се вземат парите на клиента. Шефката Камелия Николчева много пъти няма очи да отиде при клиент с проблеми. Обещава нереалани неща и ги продава без да ги има. По отношение на ръководството на средно ниво - малки деца без жизнен опит но с много хъс и амбиции - има и свестни хора между тях. Доста често се самозабравят. Но никой не е съвършен. По отношение на шефовете на високо ниво - човекът, който коли и беси е Иво а Драго Божков и Жоро Кичев са му подчинени. С Иво и Драго човек може да се разбере и са на много по-високо ниво. Докато момченцето за всичко Жоро Кичев е с келешко поведение и има навика да навиква хората (особено съпорта), както и администрацията, като често ползва обидни изрази зад гърба на хората(напримеер по адрес на Албена - удряйки по масата с думите тая тъпа п..... Даже днес си позволи да и крещи как по ИСО трябвало веднъж завинаги да се направи еди какъв си документ. Общо взето бърка поведението вкъщи и квартала с това на работа. Ако този Жоро продължава с това поведение и липса на първите 7 годинки в фирмата ще останат само 3-мата мускетари. Но както се казва простаци навсякъде.
Наскоро фирмата се сертифицира по ИСО по супер измислен начин, а в същото време се насипват задачи накуп и се сменят приоритети през 2 минути с изрази от типа - "Клиента Х не ме интересува искам това и това". В фирмата има огромно текучество, което се засилва. Хората масово напускат. Студентчета натрупват малко опит и бягат. Няма място за развитие в тази фирма. Доста често се работи събота и неделя, защото големите планьори шефове били обещали на еди кои си еди какво си.
По отношение на бонусите - това са мръсни думи в тази фирма. Гледа са дали закъсняваш или не, но не се признава като стоиш докъсно. Също така "организацията" на тийм билдингите е винаги в почивни дни и национални празници. Ако човек откаже да иде - се привиква пред тримата судружници Иво, Драго и Жоро и се разпитв3а защо и как така. След това му се оказва натиск да присъства.
Друг бонус е безплатната машина за напитки, която се пълни с вода от тоалетната. Също има и безплатна минерална вода. А по изложения даже има и пуканки.
За тази Коледа останаха бутилки бира, които се разпращат на клиенти и остатъка се раздаде на служителите като скромен подарък. Такава селска простотия не бях виждал, но иначе са с претенции.
Съшо се привикват хора и се разпитват кой с кого обядва.
Въобще супер измислена фирма, която предлага нестабилен софутер и непрекъснато има оплаквания, които се приписват на програмисти и съпорт.
Въобще съвета ми е тази фирма да се избягва като месторабота!!!!!

Мнението е базирано да опита ми до средата на 2006 година. Работих там отдавна (преди повече от 2 години), затова си позволявам да давам мнение. Както масовите драскачи по сайтовете, повечето тук са написали негативите и почти нищо за позитивите.
Недостатъците не са чак така, както ги изкарвате. Повече няма да коментирам. Всички разправят за казармата колко е гадна, обаче се оказва, че вътре не е чак толкова зле. Тези, които обиждат колегите там, ще им кажа - утре ще се наложи да работите с тези хора. Толкова за негативите.
Позитивите:
Местоположение:
Голям кеф е сутрин да караш в насрещното срещу тълпата. До офиса лесно се стига, ако си в центъра или в източната част на София. За другите - проблем е.
Работна среда - така е, повечко човека бахме в стая, това е положението, голяма част от чуждите фирми също са така, в крайна сметка социализацията е на лице. Проектите бяха интересни и разностранни, поне на мен ми бяха.
Колегите - със сигурност ще се намерят по-умни от вас, така че с обидите до тук.
Шефовете - тримата са перфектната комбинация - солиден оратор и бизнесмен + солидните технически познания + (третият) прави всичко да се случва. На който му се струва че е бил груб, да се замисли защо, мен ме уважаваше. На практика заради тримата шефове фирмата все още я има и се разраства (доколкото разбирам).
Работа/свободно време - здрава работа, не съм виждал фирма със по-стегнато работно време. Смятах се за работяга, там си го доказах. Ако искате да скатавате - не там.
Развитие - плоска структура, всичко много бързо се случва, проблема е, че има горна гарница на растежа. Ако имаш проблем - шунтираш всички и отиваш при шефовете, никого не връщаха.
Уважение - на мен шефовете ми гласуваха доверие. Не ми е в природата да се мазня, дали така се случи, дали са следяли как се движа във фирмата и какво правя, дали нямаше кой друг, след 1/2 година бях повишен. В проектите, по които работих, шефовете ми казаха само едно: "с каквото можем ще ти помагаме, зад тебе сме" - след такава реплика ставаш "All-mighty". Гласуваха ми доверие - бързо и пълно, така че не мога да се оплача, още повече, че думите не бяха напразни.
Заплащане - за 2006 беше много добро, не мога да коментирам сега.

доста смешни фирми съм видял, но чак толкова измислени ....

"...и ето идва шифрограмата, и аз падам на колене...уволнение..."

Чета тук големи изказвания. Обаче когато някои наблягат на "30% по-малко работа" не мога да го пропусна. Наистина е въпрос на избор и желание за развитие! Аз проблем с тая фирма не съм видял. Сигурно проблемите са за тези които искат "30% по-малко работа". Ще се съглася за "кой каквото си е надробил..." ;-)
Айде наздраве!

До жалкия колега,който всеки път вдига мизата - стига де, първо бехте на четворки, сега сте на петици. Вие сащо не си написахте името, за да не ви осмеят, но поне не праскайте многократни оценки! Моето излишно така или иначе мнение е, че кой каквото си надроби.... Лично аз, колега, само се една смяна на работно място съм се уредил във фирма с 40 пъти по-голям оборот, 3 пъти по-високи осигуроки, около 30 процента по-малко работа и около 10 процента повече заплата. Когато цифрите говорят - и боговете мълчат.

Уви, в това време фирмата ще провължава да увеличава процента си на текучество, който по мои данни е над 100. Тоест на година напускат повече от средночисления състав. Преди да спре тази тенденция сигурно отдавна ще съм забравил името и.:)))