Агенция по заетостта /img/frontend/nomap.png"

Агенция по заетостта

Здравейте,чудя се как ще се оправи тази държава след като навсякъде по тези институции се назначават, хора с образование което  не се изисква за даденото място,а хора на определени хора,надявам се да разбирате какво имам в предвит.Например на последният конкурс в АЗ за град Перник на длъжността "Младши експерт"бе назначен човек завършил журналистика,а на предният конкурс който се проведе през 2010 година,жена-минен инжинер. Питам,се защо се обявяват тези конкурси след като за тези длъжности си има хора определени за тях?

Куриозите в АЗ и ДРСЗ са много ! Наскоро научих за един нов такъв. Уволняват дисциплинарно директорката на ДБТ защото подписала някаква грешна справка, изговена от нейна служителка, т.е. не е осъществила контрол . До тук добре, но познайте кой е назначен за изпълняващ длъжността директор- същата тази служителка, която е допуснала грешката .Та вместо да бъде наказана се оказва повишена.
Но няма нищо странно - това си  най -нормалното за АЗ , не е важно какво можеш , а кой ти е "вуйчо".

Във връзка с продукта на "СТЕМО", направих форум, в който всеки да обсъжда, публикува и помага за решаването на проблеми.
Моля, който иска да се регистрира с потребителските имена, които са в съпорта за АИС-ите. На който съпорт, дори търсачката не работи, а всички зачвки със статус "За уточнение" могат да бъдат решени с търсачката (отговорите ги има или в ръководствата, или в предишни постове).
 Адресът на форума е:  http://nbd.gndteam.com
Само за служители (целта е да се улесни работата и да се повиши качеството в системата).

Погледнах от тук от там този форум и ми направи впечатление жалкото му състояние както всичко в АЗ. Все едно се намирам на някакво тъпо обучение нищо не липсва хвалби, глупави оплаквания, както от служители, така и от разни клиенти. На първо място искам да кажа че системата е наистина много ама много жалка и най страшното е че в този форум дори никой не се опитва дори да разсъждава. Всеки се оплаква от разни справки и незнам си какво. Искам да ви кажа драги колеги, че ако имахте най елементарни познания по софтуерните продуктити които ползвате изобщо нямаше да се оплаквате за справките. Вие не идентифицирате главните проблеми в системата а мрънкате за дребни неща. Не е проблем според мен един служител или няколко да изготвят не една две три а хиляда справки въпроса е в техния смисъл като цяло. Според мен по важна е свододната комуникация която трябва да се насърчава но никой не го прави. Моите наблюдения сочат че системата на АЗ малоумизира хората до такава степен че ги връща на ниво училище. Всеки си мълчи опитва се да прави някакви неща които не разбира но не пита никой все едно че ще му пишат двойка. Това не е изолиран случай само в бюрото което работя а в цялата система дори до скоро имаше позорна практика на класации на бюра което е доста непрофесионално и според мен допълнително индуцира ученически порядки у служителите които изпадат в смехотворни положения. Нарушената комуникация не е едностранна тя се насърчава както от  АЗ така и от ДРСЗ. Служителите в ДРСЗ и АЗ се държат все едно са някакви носители на изключителни знания. Никой в системата не разбира а това трябва да е ясно на всеки, че  ние не вършим уникални неща а доста елементарни според мен. Но всеки елемнтарен акт който трябва да се извърши допълнително се мутира от АЗ и ДРСЗ така че  да настъпи пълно объркване. За да не ви звучи всичко теоретизирано ще дам вече и примери. Програма АЗ мога и останалите програми по които е предвидено обучение с ваучери. Тук може да се пише много но аз ще се спра на така наречените ваучери и техния статут на ценни книги. Това е поредния пример на мутирали инструменти с които АЗ работи и то до 2012 година т.е. до 30.09.2012. Ако някой голям иккономически експерт чете написаното моля да ми обясни как така тези ваучери се оказаха толко ценни че дори не трябва да се пипат грубо казано нима те са по ценни от официалната разплащателна парична единица в България а именно лева който може да бъде поругаван по всякакъв начин и запазва стойността си при повреда а ваучерите не. И ако държите на глупавите си позиции в което съм сигурен моля да ми отговорите защо направихте ваучерите от хартия по добре щеше да е да са от метал или камък. Не на последно място е добре да се каже и за начина на предявяване за плащане като за целта се използва копие на ваучер това го няма сигурно и в Занзибар да се иска плащане с неоригинален документ. Но ако аз примерно занеса едно копие на фактура в ДРСЗ или АЗ/под копие не разбирайте ксерокопие а химизираната част на фактурата/ ще се вдигне олелия до небето. Когато говорим за глупаво упорство може да се даде и примера за печатите които вече няколко месеца очакваме. Нима е толко сложно да се поръчат грубо казано 500 печата и каква феноменална общественна поръчка трябва да се направи за изготвянето им разхода, като цяло е в рамките на 5000-6000лв. Друг пример са удряне на глават в стената от тъпотия и опитите да се премине през стената е така нареченат Национална база от данни и ала бала това е върха на софтуерната глупост която обаче се отстоява. Този продукт е мъртвороден реанимира се няколко пъти и всички вие виждате плачевния резултат. Ако АЗ беше банка сигурно щеше да фалира 100000000000000 пъти. Аз съм участвал на безброй обучения по този смехотворен продук и ми направи впечатление слабата подготова на лекторите които изобщо не се справяха както със самия продукт така и операционната система на компютрите си. За това като цяло са виновни естествено тези които задават параметрите на работа а те са от АЗ като логика и постановка този продукт е мега елементарен но уви още не работи. И последния най важен проблем драги ми колеги е постоянното доказване за това кой какво е свършил. Един път за винаги АЗ да реши да ни уволнява, да ни съкращава или не знам какво да прави защото като гледам колегите трудови посредници ми става лошо те вече са видиотени от постоянно доказване какво са направили. всичко записват на 100 места из разни глуповати доклади и т.н. Щом АЗ не вярва на служителите си да ги съкрати а не да ги държи в някаква странна ситуация на постоянно доказване на дейността която са извършили. Защото има служители които си вършат работата с желание но това ги съспва. Все пак пазара на труда не може да се развива в посока постоянно обявяване на СРМ. Да не забравяме че поради постоянното преследване на някави несериозни показатели самите служители се излагат както беше описано в коментара на някаква г-жа ако не се лъжа представител на работодател. Остават ми малко символи затова ще излея гнева си и върху работодателите които с лека уста така ще се изразя образно говорят за некъдърност. Тъй като аз работа с работодатели мога да кажа че некъдърността вирее именно в техните редици. Досега не си спомням един случай на изготвен от работодател документ в който да не съм открил грешка и то сериозни грешки. И тъй като аз не се вживявам като палач и смятам че АЗ не е терористична организация многократно съм връщал документи за корекция и съм правил отстъпки дори и на границата на законното само и само да няма финансова санкция за работодателя. Повече няма да пиша за работодателите тъй като не си заслужва но още една група хора подценяват служителите и това са клиентите на тях мога да кажа само да не гледат много телевизия и особенно когато се споменава ОПРЧР. Най точна и вярна информация се получава в бюрата които чакат точна и ясна информация от АЗ уви така е .

Колеги, от това, което прочетох, смятам, че по-голяма част от работещите в тази система са интелигентни хора, знаещи и можещи да работят с клиентите. Разбира се, както във всяка област недоволни има и ще има, както клиенти, така и служители. Аз се радвам, че работя в тази система, без да отричам трудностите и напрежението, но нали всеки сам е избрал къде да се реализира и покаже себе си. Има хора, които независимо къде работят и с какво се занимават, постоянно се оплакват и плюят началниците си и други, които се раздават. Мисля, че в системата на АЗ вторите преобладават, поне тези с които контактувам.     Желая успех на всички свои колеги.

Уважаеми колеги,
Честит професионален празник!
Бъдете здрави, съхранете макар и частица от вярата си в доброто и огромната си професионална ангажираност, която открих в този форум!
Днес за първи път имах възможността да прочета част от мненията на колеги и клиенти, публикувани тук. Впечатлиха ме много неща, но най-вече това, че има много служители на АЗ, които продължават да приемат работата си с цяло сърце и от душа, влагат емоции и чувства! Не са спрели да мислят, да търсят, да се раздават! За мен това не са хора - бюрократи и безхаберни чиновници!
Благодяря им, че са мои колеги! ВЕСЕЛ ПРАЗНИК !

Всеки има право на мнение,разбира се,но много ще се радвам,ако нещичко във форума напишат и Р Стелианова и Н Николов,З Недялков,Р Симеонов.........

Уважаема госпожо Иванова , може би Вие сте един от служителите ,попаднали там без протекции ,и може би не спадате в графата "мърша" ,както сама се изразихте - това аз няма как да зная.
Относно графика за посещения- да права сте ,че съм длъжна да посещавам ДБТ-то на тримесечие - но съгласете се,че тази програма "РЧР" е стартирала 2007г, и е действаща до 2013г.Аз съм техен клиент ,както казах от 1 година,и съответно спазвам този график.При нито едно от посещенията ми обаче, не бях информирана за тази програма!!!!!! И за това ли е моя вината!!!!Ако не бях разбрала от медиите за тази програма ,никой от там нямаше и да ме уведоми!!!!!!!!!!А когато отидох във въпросното ДБТ нямаше и помен от информация относно тази програма.Пет дни по-късно обаче ,след като редовно "досаждах" на служителите ,за да стигна до подаване на документите ,се оказа ,че всички нужни документи са надлежно разлепени на таблата!!!! Въпросът тук е - кому е изгодно това тази програма да не бъде разгласявана,парите идват от Европейските фондове ,и едва ли толкова лесно могат да се приберат от някого!!!!Сега само не започвайте да ме убеждавате ,че това е невъзможно ,защото вече цяла България разбра ,как маса еврофондове са били източвани,а пресният скандал от вчера е и за източване на ДДС!!!!!Така ,че както знаем - българинът е доста изобретателен човек ,и за всичко ще намери начин!!!!С всичко казано до тук не целя да обвинявам конкретно някого - просто това е действителността!!!Що се отнася до почивките - нямам нищо против - те са регламентирани и съгласно действащия в момента Кодекс на труда,всеки има право на тях.Зная ,че при вас няма строго определен час ,но пък и не може съответният служител да се отнася по този начин ,още по-малко да прави подобни изказвания!!!!
Госпожо Иванова ,Вие сама знаете ,и то по-добре от останалите ,как стоят нещата в бюрата!!!!Засягате се ,че някой казва каквото мисли ,каквото е видял и с какво се е сблъскал - недейте!Може би наистина има хора ,които си вършат съвестно работата ,но има и такива (а те са повече),за които важи  максимата: "За толкова пари ,толкова работа"- повечето от вас са на заплата не повече от 350-400 лв.
Аз лично съм на мнение,че за тези пари не си заслужава човек да работи ,поради простата причина ,че това са нищожни заплати!Но пък от друга страна - всички служители сами са избрали това работно място ,никой не ги е завел насила до там.А щом са го направили, са длъжни да се отнасят подобаващо със своите клиенти и да вършат съвестно работата си.
Ако мислите ,че не съм права и греша - моля поправете ме!!!!!!!!!

Във връзка с контрата, отправена към колегата "СЛУЖИТЕЛ", искам да изкажа и аз своето мнение.
Може и да сте права, госпожо, че може да има некадърни и некомпетентни връзкари, но нали разбирате, че всяко стадо си има мърша? В случая колегата защитава собствената си позиция и сигурно се чувства обиден, защото се вписва в останалата група на добрите служители. Има и такива, нали?
И понеже съм трудов посредник, работя и със заети лица, искам да Ви разясня, че не може да контактуваме индивидуално с всички регистирирани безработни лица. Във Вашия случай посещенията Ви са по Ваша преценка, а задължителното посещение е на три месеца. Така, че ако имате какъвто и да е интерес, всичко, поне в нашето ДБТ, е изнесено на информационното табло. Изглеждате интелегентен човек, за да може да се запознаете с всякаква предложена Ви информация.
Що се отнася до медиите, те са за това- да представят нещата в аванс, и от това лицата да се интересуват от конкретното обявление. Вярно е и това, че в много случаи те изпреварват събитията, с което само затрудняват нашата работа.
По въпроса за ОП"РЧР" сама разбирате, че става въпрос за много пари, за различни случаи и казуси, които не са напълно изяснени в нормативната уредба. Затова са и тези допитвания, било до Агенция или до Регионална служба.
В нашето Бюро по труда се работи без прекъсване с клиенти, което означава че всеки служител почива в различно време от колегите си, за да осъществим непрекъснатост на работа с клиентите. Така, че колегата, излязъл в почивка в 13.15 часа, не е за обесване, нали?
И още един въпрос, ние също сме хора. Ходим лично по институции, по лични лекари, по банки.... Боледуват родителите ни, децата ни. Затова си планираме така нещата, че понякога отсъстваме, но за това има уведомен висшестоящ началник, бъдете сигурна!
Ако считате и това мое мнение за "Нахалство", по- добре си намерете някой друг сайт, оставете ни нас да си споделяме тук служебните проблеми.

Уважаеми "Служител" недейте да се заяждате с хората!Повечето служители там са абсолютно некадърни ,некомпетентни връзкари ,които дори не знаят какво правят там!
Пример:Няма да цитирам конкретното ДБТ ,но мога да Ви кажа ,че "Главен Експерт" си позволи да ми каже на мен като клиент интересуващ се от Оперативната Програма "Аз мога" следното :"Ами хайде Вие разучете как стоят нещата ,тъкмо ще ни отворите път на нас в тази насока!!!!!!"И представете си - аз като заето лице съм техен клиент като свободно търсеща работа!Представете си още нещо - като техен клиент от 1 година ,аз научих за съществуването на тази програма от медиите!Как ще ми обясните това?!? Нали съм клиент в бюрото по труда - да, тази програма е за заети лица (каквато съм и аз) ,но аз съм оставила координати за връзка с мен ,в съответната стая на конкретното ДБТ!!!!Не трябваше ли да бъда информирана от вас ,а не от медиите?!?Няма да Ви описвам колко от работното си време съм загубила ,за да мога да стигна до момента с подаването на документите!
А уж това са институции ,в които се постъпва след подбор чрез практически изпит ,който всъщност е върху нормативната уредба,Закона за насърчаване на заетостта,правилници за прилагането му и.т.н. и.т.н. и интервю водено от комисия в повечето случаи съставена от 5-7 човека.Как тогава в тези институции попадат хора ,които дори не са чували за тези закони или нормативни уредби?!? Твърдя това ,защото в мое присъствие въпросният "Главен Експерт" неколкократно звъня на колегите си в АЗ ,за да научи повече по казуси ,които аз бях поставила!!!!Същият "Главен Експерт" в началото ме прехвърли на свой колега защото цитирам:"Трябва да си взема детето от училище!",забележете това беше в работно време - 13.15 часа! Дали ако бяхте служители в частния сектор това би могло да се случи? !?
А недай си боже да поискате от тях информация за нещо ново на пазара на труда - нямате идея как Ви гледат ,ала социалистически "Ти пък сега защо си дошъл,за да ми разваляш рахатлъка!"
Така ,че аз лично напълно подкрепям госпожата от 13.04.!
Не разбирам обаче Вашето нахалство да защитавате открито себе си и своите колеги ,макар много добре да знаете как стоят нещата!!!!!!Знаете много добре как стават назначенията във Вашата система!!!!!
Няма служител,който да е попаднал там ,без протекциите на някого!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!