Британика България ООД

Мария Стоева, всички знаем коя си и колко си мазна! Не е нужно да се мазниш и тук!

Скъпа Мария Стоева, пишеш си името, защото много добре знаеш, че началството чете тук, наказва и награждава според написаното.
Съвсем очаквано е, че ще си напишеш името под хвалебственото слово, както и други преди теб.
Но когато имаш да критикуваш, и когато критиката е основателна, но не е лицеприятна за началството как да си напишеш коментара, като ще излетиш своевременно. Дори и само по подозрения, че си автор на критичен коментар.

Не съм сигурна кой дявол ме накара да се зачета в мненията тук, но вече е късно - прочетох ги. Заради последните мнения, свързани с бременните служителки на БРИТАНИКА, се чувствам длъжна да споделя своя опит.

Станах служител на Компанията през месец юни 2013 г. Бях повишена през септември 2013 г., а само месец по-късно разбрах, че съм бременна. Не само че никой от ръководството не ми е направил какъвто и да било проблем, но напротив - предложиха ми възможността да работя в по-малък филиал, само за да изкарам по-спокойна бременност на филиал, който не е с толкова силно изразена динамика на работа.

Както се досещате, дотук нещата се случват на срочен договор. Договорът ми беше станал безсрочен по времето, в което аз вече бях в 45-дневния си болничен преди раждането. Нищо не съм преподписвала, никой не ме е уволнявал, никой не ми е поставял ултиматуми или каквото и да е подобно нещо.

Върнах се на работа след малко повече от година. Започнах добре, но два месеца по-късно дъщеря ми се разболя и ми се наложи да се обадя буквално на единия ден, за да кажа, че на другия ден аз няма как да отида на работа, а ще отида след три месеца! Дори в тази ситуация никой по никакъв начин не си е променил отношението към мен, камо ли да говорим за уволнения!

Хора, моля ви, никога не забравяйте следното - интернет дава неограничено поле за изява на всякакви хора - доволни, недоволни, конкуренция, клиенти, и т.н., и т.н. Не очаквайте който и да било да напише "Мен ме уволниха, защото не си вършех работата". Той винаги би го формулирал като "Мен ме уволниха, защото съм бременна" или "Мен ме уволниха, за да сложат един техен човек", или каквото и да е подобно нещо. Обикновено анонимни коментари. Аз заставам с името си и ви казвам - аз върша работата си с удоволствие и никой не ме е уволнил!

Британика, виждам, че не сте се променили за толкова години! Преди години работех в тази фирмичка и имахме колежка, която беше бременна. Изпитателният срок й изтичаше няколко месеца преди раждането, т.е. беше в напреднала бременност. Тогава те й прекратиха договора и така бременната жена остана без никакви доходи. По този начин й съкратиха сумата, която получаваше за майчинство, тъй като последните месеци нямаше доходи. Освен това, не е тайна, че тази фирма не осигуряват служителите си на реалните заплати, та на въпросната колежка сумата за майчинсто се съкрати още повече. Жалко, че тази порочна практика продължава!

При положение , че става въпрос за закъсняване за работа тогава работодателят може да уволни служителя с дисциплинарно уволнение. Няма никакъв смисъл да си търсите правата при положение , че вие самите сте ги нарушавали. Това е двоен стандарт. Изрядност може да се очаква тогава когато е показана такава от страна на служителя, иначе е смешно.

Танушев съм. Хайде сега много чувствителни станахме май, да не ви обидих? Жена ми е бременна и е студентка редовно, няма да се изкарваме жертва, но когато има да довърши някаква бумащина от работата(Проекти на деца и още куп други) никой няма вафла да каже, нали. Закъснявала е, но не е като да си е бъркала в носа през това време. Оу, колко добронамерен работодател сте, как сте я оставили още малко да поработи. Всъщност нали говорих и с шефа и счетоводителя на фирмата ви и се оказа, че наистина имате проблеми с бременните, думите ви бяха - не можем да си позволим да държим толкова много бременни, моя въпрос беше - да не би в другите фирми да няма бременни, а. Всичко това е жалко и показва, че има наистина самозабравили се хора с корави сърца. Трябва да се промени мениджмънта в фирмата ви. Трябва да се инвестира в хората и да не се гледа толкова повърхностно, защото жена ми е закъснявала, но децата плачеха като трябваше да си тръгне, даже бяха и казали, че ще стачкуват. Договорите не са нормални, бях в инспекция по труда и казаха, че това е честа практика в милата ни държава с тези срочни договори, защо не ги правите нормални с изпитателен срок, а. Ако някой се провини то с дисциплинарно уволнение се решава проблема. Да ама не, трябва да са срочни, да знаеш че под краката ти е не е стабилно. На скоро слушах едно интервю и се казваше, че най-добрата среда за развитие е предвидимата и сигурната а не да не знаеш кога ще ти вдигнат мерника. Това ми прилича на един малък комунистически строй. Успех Британика! Бог да смекчи сърцата ви, и наистина да видите гредата в собственото си око а не да търсите съчицата на другите. И наистина се заслушайте какво казват хората.

А защо вие "представител на управлението" сте също под името "анонимен"? Или на вас също е по-удобно? Много е лесно да търсим клечките в очите на другите, без да сме видели гредите в своите, г-н Управляващ.
Мненията на хората тук са стотици и май нито едно от тях не защитава вашата фирма, освен вас!

Във връзка с последното мнение на Г-н Танушев, който не е имал честта да си напише името, а е останал удобно в ролята на АНОНИМЕН, сипейки клевети, бих искала да направя някои разяснения.

Първо, съпругата му М. Танушева е позната на всички колеги, които са работили в нея, като човек, който систематично закъснява за работа. Предупредена е устно и писмено първата си година, като има зад гърба си няколко дисциплинарни забележки за закъснения, които нарушават учебния процес. Не смятам, че някой от колегите е заслужавал подобно отношение. Пунктуалността е най-малкото признак на уважение към колегите.

Ако за нещо мога да се укорявам, то е че реших да дам на М. Танушева втори шанс на училище, което е по-близо до дома й, като тя ме увери, че няма да има повече закъснения. Договорът, който беше подписан с нея беше за друга позиция, както си е по правилата, защото тя не е единствения ни служител. Както колегите имат лични планове, така и ние си имаме процедури. Не съжалявам да кажа, че има изисквания и правила към всеки един колега, които са валидни и за мен самата.

С постоянните си закъснения и липсата на каквато и да е екипност М. Танушева е колега с повече от три дисциплинарни забележки за нарушаване на учебния процес. Колегите й са ставали свидетели на тези систематични закъснения. Лесно е да се говори общо и да се клевети, но реалността е, че не всички имат изградени навици за работа, като готовност да работят за екипа си, да уважават организацията, в която работят и да следват елементарни правила за етика на работното място. Ако ние не уважаваме усилията на колегите, които изпълняват съвестно задълженията си и уважават колегите си, то няма как организацията да се развива.

А иначе няма да коментирам изказа на Г-н Танушев. Всеки уважаващ себе си човек знае как да води кореспонденция в публичното пространство. За тези от вас, които четат подобни коментари, живеем в свят, в който всеки може да напише всички и да раздава всякакви епитети. Говорете с настоящи или бивши служители, за да съберете информация за организацията. Или просто изчетете всички предишни мнения, за да видите, че подобно мнение за договори се появява за първи път. В основата му стоят дисциплинарните забележки и личните планове на Г-н Танушев. Решението ни се основаваше изцяло на оценката на работата на колегата. Да си пожелаем повече професионализъм!

Хора, жена ми работи там... управляват едни хора - обратното на щастливи, сетете се. Шефа Л.Л. и жена му Д.Я в тандем с Е.Георгиева(малка дребна жена на вид нищо особено, но страшно подмолна и обременена от живота) са си вързали така гащите, че като погледнах в агенция по вписванията колко регистрирани фирми има на тяхно име ми стана ясно. Всяка година преподписваш срочен договор с изпитателни срокове, с което са намерили вратички в закона по чл.70 да могат да ти прекратят договора по всяко време независимо в какво състояние си - Майчинство, отпуска и т.н.. и на мен не ми се вярваше, че е възможно, но е. Жена ми работи и си дава сърцето там а те за вместо да насърчат ще я уволнят щото е бременна, могат защото както казах договорите им са срочни. Отвратителни хора гледат на теб с презрение и не ги интересува нищо. Има огромно текучество на персонал. Моля ви недейте да започвате работа там. Искам да стане гласност с тази отвратителни практики и да изчезнат такива хора от пазара на труд.

Те хубаво звънят по телефона за предварително интервю, ама какъв е този въпрос: "За каква позиция кандидатстване?" - ама че непрофесионално!