Sirma Solutions / Сирма Солюшънс / SIRMA Group International Corp. / Сирма Груп АД /img/frontend/nomap.png"

Това е от фирмите,които търсят,ще търсят и те не знаят за какво търсят постоянно персонал.Нещо като миризливия мизерен китайски магазин до вас с лепната табела търся персонал от години.Постоянно уж се разширява.Според мен не провеждат интервю за работа, а социални експерименти или някакви пручвания(примерно какъв е пазара на труда).Кандидатстването в тази фирма няма НИЩО ОБЩО с кандидатстването във фирма където реално искат да ви назначат на работа.Трябва да има някакъв контрол или филтър за тези фирми, които само спамят местата където хората си търсят работа.

Пиша като бивш и отново настоящ служител.

Едната от HR-ките ме headhunt-на.
Първоначалната заплата не беше нищо особено, даже беше ниска. Но все пак бях Junior.

Не изкарах първите 6 месеца, дойде ми възможност да участвам по един проект. Напуснах на края на 4-тия месец, доста отзивчиви бяха. Пуснаха ме даже със седмица по-рано.

Малко напред, проекта не провървя. Звъннах на HR-ката, която ме взе, и след малко приказки, още следващата седмица се върнах на същата позиция, с разни договарания, основно финансови, от който останах доволен.

По същество за фирмата:

Занимава се основно с правене на софтуерни продукти за клиенти. Основно чужденци (хАмериканци).

Намира се на Цариградско, на 500 метра от Интер Експо центъра, в посока Центъра. Сравнително удобно с метро, но пак си е 1 час път.

Екстри:
Има си фирмен паркинг, на 100 метра от сградата.
Има си кухня, с хладилници, кафе машини, микровълнова и т.н. Също така се продават неща като фафли и подобни на добра цена.
Има сандвичи, които (вече) са хубави.
Седмично се носят плодове за служителите. Безплатни. Ама който превари, той завари. За 2-3 часа свършват, трябва да си бРъз.

Има си гейминг руум, който беше ремонтиран наскоро. С дартс, билярд, джага, диванче и фотьили, шах и т.н.

Самата работа:

Работи се по проекти. Може да участваш в 1, 2, 5, 10 проекта. В зависимост на каква позиция си и колко работа имаш. Гледат да те държат зает.
Ако имаш доста работа, участваш по 2-3 проекта горе-долу. За някои проекти, може да работиш само ти. И да ти е единственият. Зависи от късмета и познанията ти + натовареността на проекта. Това е основно за програмистите.

За DevOps позицията, винаги има работа, и то по доста от проектите. Въпроса е, как ще си я свършиш - ако е качествено, не трябва да те тормозят много. Пипнеш веднъж и трябва да е окей.

Не е особено натоварена в сравнение с програмистите (developer-ите), основно се чудиш как да го направиш най-добре. Поне аз това се чудя. Вършете си работата зле, че тези преди мен, са си оставяли пръстите за доста неща!

Ако пък случайно се окаже, че нямаш работа : казваш на project manager-a или директния ти ръководител, и ще ти намерят нещо.

Работното време е гъвкаво горе-долу. Позволява ти да идваш във време, което да ти позволи да си заведеш децата на градина/училище.

За някои проекти, може и да се иска да идваш по-рано или да оставаш до по-късно, защото често има групови "срещи" - Video/Audio call-ове с екипа и/или с клиентите. Повечето са кратки, но има и някои по-разговорливи.

Най-важното: на всеки 6 месеца има атестации. Гледа се как се справяш като умения, дисциплина, работа в екип и т.н. Оценяваш твои колеги и те теб те оценяват също. Анонимно разбира се. Ако си скъсаш гъза от работа и допринасяш за проектите, мениджъра ще забележи (би трябвало, знам само моя мениджър).

Отборът:

Колегите са често доста печени. Има някои по-дръпнати, ама и с тях ще се оправите. Нямам проблеми, с това да искам нещо от тях да ми обяснят или да ми покажат.

Проблема е, че има доста офиси фирмата и може да се налага само през Skype и подобни да комуникираш с някои от тях.

Общо казано, яко съм доволен. Доста неща си зависят от вас обаче.

Опитват се да вържат хора с двугодишни договори, а не с бенефити. Ако решиш да напуснеш ще трябва да си платиш всичко, което са ти изплатили като заплати до момента.
Задават задачи за junior позиции, а те наемат за стаж със заплата 600-800лв.

Колегите са ТОП, супер сплотени, отзивчиви и винаги готови да помогнат.
Атмосферата е много спокойна.
Компанията предоставя възможност за развитие на всеки, според интересите му и се стреми да развива силните му страни. Започнах в компанията като специалист, година и половина по-късно ми предоставиха възможност да ръководя и развивам екип.
Мениджмънта винаги е на разположение при нужда.

Здравейте, може ли да ми кажете как протичат техническите тестове за стаж, какво представляват?

На кандидатура за програмист ти пращтат въпроси като за системен администратор!!!

Много неприятно поведение при изпълнен тест да няма отговор.
А после по случайност да си видиш кода в едно определено приложение.

Може пък и да е за добро ...

В отговор на Анонимен
кандидат за работа 25.10.2017

Както сам сте написал - имахме колебания относно Вашата кандидатура, тъй като теста, който според Вас не е добре направен, тества основни теоретични познания и логическа мисъл.
Нашата цел е да наемем хора, които имат добра база, върху която можем да градим отлични професионалисти.
Разбирам отлично Вашето разочарование, но все пак задачата, която Ви изпратих не беше за бързина и това, че ми изпратихте решението по-рано, не винаги е признак на качество. При нас 100% от стажантите и джуниър програмистите, не само в България, но и в офисите ни в чужбина, са минали през такива тестове и подобни задачи.
Определно мога да кажа, че хората, които работят в компанията, са отлични специалисти и се радваме, че са част от екипа ни, което е споделено и от тяхна страна.

Кандидатствах за стаж в тази фирма(въпреки че всички ме предупреждаваха да не кандидатствам в български фирми). Извикаха ме на тест, на който ако се справя добре ще ме извикат на интервю. Както и очаквах, тестът не беше добре направен и няма как с подобен тест да преценят какви са реалните ти знания. Все пак ми пратиха една допълнителна задача, защото се били колебаели. Реших задачата на 90% (понеже не разбрах какво се искаше от другата част) много преди крайния срок. Получих emai, в който се казваше, че не съм се справил достатъчно добре и няма да ме поканят на интервю. Без никакво обяснение, с кое точно не съм се справил достатъчно добре. И така като човек, който тъкмо е завършил висшето си образование в един от най-добрите университети в София с компютърна специалност, дори не получих покана за интервю за СТАЖ.

Настоящ служител съм. Работя в компанията от 6 години. Искам малко да осъвременя информацията, че настоящата оценка на компанията (3 от 5 звезди) е неактуална и също така, четейки старите коментари, виждам, че са изписани доста остарели неща и откровени неистини.

Компанията е едно изключително спокойно и сигурно място за работа (под спокойно нямам предвид, че няма работа, а имам предвид че няма излишно напрежение :) ). Компанията е един от лидерите на пазара и неслучайно миналата година получихме значителна инвестиция от фондовия пазар.

Заплащането, колеги, е спрямо способностите и уменията, аз съм доволен и смятам, че всеки кадърен човек е доволен от фирмата.

Дотук с хубавите неща. Това, което не харесва на всеки е локацията (Цариградско шосе 7-ми километър) и евентуално липсата на много допълнителни социални придобивки.

Колегите са супер. Може да се научи много от тях.

Това от мен,

Останете със здраве