Software AG /img/frontend/nomap.png"

здравейте,

някой дали би могъл да сподели нови впечатления?

поздрави

Не мога да повярвам на добрите коментари. Работих за тях близо 2 години, нещо, за което и до днес съжалявам.
Почти никакво развитие, остарели технологии, бъгави продукти, 80% от времето се прекарва във фиксване на стари версии и ако останат 20% за нещо ново... Не го препоръчвам за млади хора. Има и готини екипи, разбира се, но са малко. Заплащането е малко над средното, натоварването е слабо. Ако си търсите спокойна работа, с нормална заплата, скучни колеги, без да се развивате - мястото е ОК.

Това е едно от най-добрите места за работа, които съм имала до момента. Доволна съм най-вече от фирмената култура и начинът, по който хората на различни нива в йерархията се отнасят едни към други. Атмосферата и средата на работа са отлични, заплащането също, възможностите за обучение и квалификация, които компанията предлага, са много.

Работя в компанията от година и половина - тук срещнах уважение, приятелска работна среда и колеги, които всяка сутрин ме посрещат с широка усмивка. Вече сме над 200 човека, но все още има сплотеност. Работното време е гъвкаво, има екстри и офисът е модерен. Има шанс да надграждаш знанията си. Най-големият плюс и фактор за мен са определено човечетата, от които съм заобиколена от сутрин до вечер.

Може ли някой да сподели актуално мнение за фирмата? Доволни, недоволни, заплащане, работна среда, проекти?

Благодаря предварително!

Некоректно отношение към стажантите. Първо те информират, че ще ти продължат договора, а след това те махат без всякакви обяснения или предупреждение. Не можеш да разбереш справяш ли се с работата или не, или просто не си си симпатичен на т.н. ментор(най-вероятно) Едва ли това е принцип на работа със стажанти във всички клонове на тази фирма, но на местно ниво нещата са такива.

родител на стажант

За информация на всички четящи менния за фирмата САГ.
Преди 10 години таз фирма нямаше никакви обяви и никой не знаеше за нея. Така че как точно е отишъл да работи и с какви ВРЪЗКИ е отишъл можете да си представите.
Това което е написал не е нищо повече от потвърждение на думите ми.
Глупостта че уволнени служители били писали тук е нищо повече лъжа В САГ НЯМА уволнение служители ТЕ немогат да го направят ако си на трудов договор затова стажантите и неопитните са облагодетелствани защото ТЕ НЕ СА видяли в другите фирми как се СЪЗДАВА софтуер (а в САГ се кове старо железо/софт).
Ето цитат затвърждаващ думите ми:
"От започването ми в компанията като Juniоr Java Developer, съм имал възможност да участвам в много проекти, заемайки различни роли в тях - QA, developer, technical lead, architect и много други"
Т.е. почнал е като начинаещ БЕЗ да е работил в друга фирма че да дава обективно сравнение. Почнал е като начинаещ преди 10 години когато са били под 30 души - за сведение през следващите му 5 години тази фирма остава с толкова служители към 50-60 едвам стига 80 преди 3-4 години. САГ освен това в един момент поглъща една голяма фирма и от 3000 стават 6000 след което сега пак са към 3000 в целия свят сами разбете защо са сега 180 души в БГ офиса- и предимно НЕ са програмисти а са консултанти които се опитват да заместят тези 3000 ИЗБЯГАЛИ от САГ по другите офиси.
Повечето от тез консултанти са реално фиктивно в България и те са практически командировани с месеци и да трябва им доста добър Германски език да владеят. Сами си направете изводите Настоящи служител какво ви казва.
Освен всичко ТОЙ е работил като QA (това е доста погрешно разбирана длъжност в САГ а реално в другите фирми е тестер/кликач по софта), останалите длъжности са без коментар - след като и най малко разбиращия програмист знае че без задание без структура и без дизайн софтуер не се създава може да си представите такъв "lead, architect" е бил и колко много ги разбира нещата (само на думи) като си толкова велик що не се пробваш в друга фирма а? Айде да видим колко си велик архитект и колко велики софтуери си създал? В САГ няма нов софт а има закупен и преработван пренаписван както си мислият програмистите че трябва да работи - след което някой шев решава че ако сложат да се ползва някоя нова технология ще получат бонус и хоп таз глупост се появява за бонуса - примери - SCRUM/Kanban/Agile/Groovy/Gradle/OSGI - и като резултат бонусите са усвоени като европейски фондове а резултатите са плачевни и никой не ползва или не е много добре запознат с тези технологии - е освен няколко гурута които още не са избягали заради разни причини.
Реално ако даден програмист стане QA това вече го прави че не е програмист но не го прави нещо повече - работата на тестер/QA няма нищо общо с програмистката и двете неща в други фирми са считат за несъвместими - следователно той е бил доста лош програмист и се е пробвал като тестер после и останалите длъжностти - нали е с връзки ще се издига няма как да е просто програмист.
Думите ми са : ако сте стажант и/или начинаещ ЩЕ ВИ СЕ СТОРИ добре (защото се надяват да бачката като роби и да не гледаде другаде) ако подписвате договор ИСКАЙТЕ огромен изпитателен срок в който ще може да си търсите качествена фирма за работа. А ако искате да се заробите с мъртви технологии и знания останете там така ще ви е по добре няма да трабва да знаете нещо ново просто ще си ковете Старият софт за некаква заплата докато ваще приятели в други фирми не ви питат що сте изостанали и нищо не разбирате от новите неща.
И пак ви се казва за слепите всичко е хубаво като прогледнат но докато прогледнат всеки ги лъже - САГ гледат да ударят къоравото - гледайте да не сте вие.
И пак ви се казва НЕМОЖЕ ДА ВИ УВОЛНЯТ В САГ АКО НЕ СТЕ нещо примерно ударили шефа или за дисциплинарно уволнение ПРОСТО ОТ САГ СЕ БЯГА И ТО САМО качествените хора го осъзнават доста от тях даже си правят свои софт фирми - колкото и "яко да е в САГ" според някои непрогледнали.
Не съм споменал за колегите:
Тези които са отдавна в фирмата са един вид малко странни защото са омлатени от споменатите германци и разни други не бг служители на фирмата а и защото не са много доволни от заплащането - което не е малко (3000+ лева) но за това което се прави и сравнено с други фирми е МАЛКО - реално в други фирми качествените хора (не само програмистите) може спокойно да получават по 4000+ лева и то това са пари в джоба на служителя. А реално за служители с управленски фунции и доста повече от тез пари. Най вероятно тоз "настоящия служител" с мнението получава поне едно 2000 лева по малко от това което би получил да речем в фирма като ВиеМУер.
Ако имате приятели с опит от 3 години в някоя фирма дори и аутсорсинг ще ви каже за заплата от 3500 или 4000 лева и при това редовно изплащани не за некакви бонуси. За САГ обаче не е точно така.
За останалите колеги които не са много от отдавна в САГ : има няколко типа - оптимисти които са взети като джуниър/стажанти които нямат претенции и са хапи, хора от други фирми активно търсещи другаде работа, хора отказали се да търсят другаде работа - последните са често с мрачно и гадно настроение. Тези търсещи работа може да ви кажат нещо за други фирми или да се окажат доста способни и в други не програмистки неща.
Прогледнете и отворете се за новите възможностти.

След като прочетох всички мнения за Софтуер АГ от бивши служители, уволнени меко казано за несправяне с работата и решили да си отмъстят по единствения начин, за който могат да се сетят, като плюят по компанията анонимно в Интернет, реших и аз да напиша едно мнение като настоящ дългогодишен служител.

След няколко години стаж в други IT компании и технологии, от вече почти 10 години работя в фирма Софтуер АГ. Дори след толкова години прекарани тук нито за миг не съм преставал да се развивам, да ми бъде интересно или да се чувствам мястото си. И мога да кажа със сигурност, че не съм единствен. С много голям процент от от хората в Софтуер АГ сме колеги от 5 и повече години, което за мен е най-добрият показател, че компанията държи на хората си и се грижи за тях.

Когато преди 10 години започнах в Софтуер АГ, бяхме под 30 човека, а сега вече сме над 200. Работи се по все повече нови проекти, екипите постоянно се разрастват и се сформират нови. И въпреки че на някои хора, немска компания звучи като нещо лошо, тромаво и застаряващо, това не е така. Софтуер АГ е модерна, иновативна и гъвкава, според моето скромно мнение и опит дори много повече от някои американски компании. Работата е изключително динамична и разнообразна, използват се най-модерните технологии и процесии, което наистина я прави интересна.

От започването ми в компанията като Juniоr Java Developer, съм имал възможност да участвам в много проекти, заемайки различни роли в тях - QA, developer, technical lead, architect и много други, участвал съм във вземането на важни решения за бъдещето на проектите и продуктите на фирмата и съм имал възможност да се развивам постоянно. Това важи не само за мен а за всички хора във фирмата, които имат желание, знания, мотивация и искат да се развиват, а не времето им на работа да минава между чакането на заплатата, да, за съжаление има и такива.

Няма да се впускам в подробности за всички социални придобивки които компанията ни дава, нито за качеството на офиса, глезотиите като плейстейшъни, джаги, тенис на маса и т.н., нито за организираните тиймбилдинги, конференции и обучения в България и по целия свят, нито дори за нивото на заплатите, т.к. според мен най-ценното нещо в Софтуер АГ са хората които работят тук. Страхотни, свежи, забавни и много интелигентни хора, хора които те карат да се чувстваш като у дома си. Тук сме като едно голямо семейство, работим и се забавляваме заедно.

Някои хора ще решат, че преувеличавам с положителните неща, или че щом не плюя фирмата, а я хваля, то аз съм някой от HR отдела и това си е тяхно право, но за тяхно съжаление това не е така - аз съм един обикновен developer в Софтуер АГ и се гордея с това.

Глупостите за тиймбилдинг и ХРтата нямая да ги коментирам никой не го интересува такива неща (освен ако не отивате за друго вместо за работа).
Минуси
1.Германска фирма - германски , американски и индийски гадни хора (не само шефовете но и програмистите) ще ви скъсват нервите и ще ви съсипят всичко.
2.в която няма шанс за развитие и да отидете в друга фирма - за това по подробно по долу.
3.в която има разни соц. придобивки НО от това няма да ви е по добре.
4.Няма да видите и чуете за задание , спецификация , дизайн на софтуера или пък за качествен начин на създаване на софтуер.
5. няма да работите с качесвено направен софтуер нито като дизайн ако го има дизайна на тоз софт.
6. няма да има уважение към вас ако не сте психиатри и не успявате докато програмирате да депсихирате онез в точка 1.
7. ще има много тормоз по вас ако просто сте си програмист а не приятел на еди кой си - както е било в Соца( ако родителите ви разкажат за това с хората с връзки).
8. много малък дори незначителен шанс да станете шеф (мениджър).
9. шефовете са всичко друго НО НЕ и програмисти даже и един ред не са написали но са шефове на програмистите и съответно нищо не разбират от таз работа.
10. цялата фирма се крепи на няколко здраво работещи програмисти които си скъсват задниците от работа и дори работят извънредно - даже и без да обядват.
11. тез от т10 са пазени от останалите независимо от това или онова.
12. стажантите и хората без опит особено с изпитателен срок са буквално на заплата и без работа - просто за да не избягат - ако сте там кандидат искайте по дълъг изпитателен срок - иначе може да ви се наложи да напуснете от нерви след срока (с два месеца пред известие не като другите фирми с един месец).
13. програмистите и хората с опит в други фирми БЯГАТ от САГ някои даже ПАНИЧЕСКИ. Защото под лицето на великия САГ се крие едно робство, тормоз и психиатрия както и кофти софт писан от хора отишли без знания и опит.
14. фирмата се крепи НЕ на добрият софтуер написан от който и да е отдел А на закупения добър софтуер заедно с фирмата която гое произвела.
15. закупената фирма до 2 години бива опоскана - разбирайте американците( и други националности) с опит и знания - или други просто напускат от политиката на фирмата - а и с неразбирателствата с САГ политиката . След което на таз фирма софтуера отива за "дооправяне" разбирай пренаписване от БГ инжинерите. Ужаса обаче продължава защото обикновени малки фирми в БГ правят много по добър и качествен и лесен за поддръжка софтуер от САГ. Много качесвени хора напускат САГ след като видят ужаса там.
И ако се успяли да преглътнете това по горе:
16. Ще ви трябват знания за OSGI Equinox (да тоз мървия на АйБиЕм в Еклипса) тоз който е изоставен от всички и никой не го търси. Стари версии на Джава, и други умряли технологии също - но и Пърл и скриптове на Линукс шел, но най вече неща които са ви безполезни НЕ АКО А КОГАТО напускате САГ.
17. Качествените хора не напускат САГ а БЯГАТ и се спасяват.
18. два месеца предизвестие за напускане - малко фирми чакат толкова много.
Плюсове - ако така ги наричате:
1. Ако не сте работили в качествена фирма преди в САГ ще ви стори СУПЕР заради соц. екстрите което е голяма грешка но четете по долу:
2.Има разни екстри като банички сутринта ако сте там към 8:30 макс 9:00, безплатно кисело мляко - но не задължително налични с баничките, плодове през ден безплатни, нов офис е ако това е хубаво. Освен това има уъркшоп годишно което му викат всички нормални хора тиймбилдинг - което пък е мръсна дума за шефовете. Има и списания вестници, игри като джага и тенис на маса, и добър хардуер (компютри и т.н.).
3.И да, може да получите добра заплата примерно за начинаещ 1000 лева за хора с опит 2000+ за много опитни 3000+ но си мислете за минусите дали 3К лева са достатъчно пари за 18 огромни минуса? и 3 плюса?
Редно е спомена че има хора които са много свестни и добри и като програмисти и като хора но са един вид черните офци там и са отцеляли защото не са се борили за по-добряване на нещо.
Всяка германска фирма е ужас, но тази просто е най зле. Има два типа хора шефове и бг програмисти. Като шефове са и германските програмисти и индийските и всекакви от други държави са по важни и по силни и значими от бг програмиста. Подгответе се психически.

След прочетените коментари и аз реших да споделя мнение по въпроса. Съгласен съм с човека, който е дал мнение на 11.11.2015 година. Единственото, което не е така е това:
„HR-ите са страхотни, винаги са готови да помогнат, даже ако не се лъжа, едната HR-ка спечели годишния вот за най-готин колега.“
Това въобще НЕ Е вярно! Не HR-ка спечели наградата, а Operations Manager-а в компанията, която е страхотен човек и всички много я обичат и уважават, което изобщо НЕ важи за HR Manager-a на компанията (дори е точно обратното).
Хубавото е, че хората там са големи професионалисти и изпълняват съвестно своята работа. Атмосферата в компанията е страхотна. Всички са положително настроени и умеят да се забавляват.
Не се чудете, ако ви се предостави възможност да станете част от екипа на Software AG! :)
Горещо препоръчвам!