СИ 6 Интелиджънс /img/frontend/nomap.png"

СИ 6 Интелиджънс

Преди мислех да не давам мнение за компанията, но едно от вече публкуваните такива (публикувано на 27.02.2020) което съдържа квалификацията "човече" редом с фразите "една от отрепките" и "двама-трима психопати" ме задължава да го направя.

Прекарах в компанията няколко години, харесвах работата си много, поне в началото, и работех с удоволствие. Имах надежди, че компанията ще се превърне в място за квалифицирани хора, които биват оценявани справедливо според качествата им и чиито труд се заплаща добре.

В началото трудови договори нямаше, нямаше фиксирани заплати, нямаше бонус, карта за здравно осигуряване или спорт и пр., след това бяха направени редица стъпки тези неща да ги проима, и това беше повод за оптимизъм.

Последва разрастване и специализация на екипите, съпроводено със създаване и усложняване на йерархичната структура. Нивото на заплащане остана ниско, оправданието беше, че няма пари за по-високи заплати. Пари за вдигане на унизително ниските заплати нямаше, но имаше пари да се увеличи броят на служителите колко, 5 пъти, така ли?

Месечен "бонус" от 100 лв по мое време - но де факто награда (защото бонусът принципно се полага на всеки, покрил определен таргет) за най-добър пърформър в дата ентри или ЕДД.

Ненужно усложнена йерархична структура - мениджъри, от много от които няма нужда или такива, които се държат арогантно и неприемливо (чувал съм един от тях, който се самоопределя като "ефективен," да изрича фразата "Спри да говориш!" на своя подчинена). Знам за поне още двама души, които категорично мога да посоча като проявили неприемливо поведение.

Неумели ходове на високия мениджмънт и множество промени в правилата и процедурите (и административни, и касаещи процесите на работа), които затормозяваха и пречеха на човек да се съсредоточи върху съществото на това, което прави.

Равнопоставеност в заплащането независимо от положеното усилие и наличната квалификация - независимо дали владееш немски на ниво B2 или китайски на C1 + немски B2 (примерът е условен), независимно дали работиш допълнително, защото не успяваш *не поради помайване* да се вместиш в работното си време, или не изработваш дори времето, за което ти се плаща и си слабо ефективен в смисъл на ниско производителен.

Стъпките за увеличаване на заплащането бяха толкова немотивиращи, че ако не си кариерист и човек, който много държи длъжността му да съдържа "senior," "QA" или "manager" (било то "ефективен" или най-обикновен), за да се чувства по-значим, на практика нямаше никакъв смисъл да искаш или да приемаш повишение. Знам за може би три случая, в които хора не са искали да бъдат повишавани или са се отказвали от по-високата позиция - не поради липса на качества да изпълняват същата, държа да отбележа. Просто не е имало смисъл за тях да работят много повече, изпълнявайки работа от различно естество срещу унизително ниско повишение на заплатата.

Към края, преди да напусна, бях развил непоносимост към определена прослойка от "издигнали се" до степен да избягвам компанията им и да не искам да бъда като тях. Казаното за интригите от някого преди мен мога да потвърдя отчасти. Клюкарстване определено съществуваше.

Пожелавам на фирмата в нея да пуснат корен и да векуват именно хора, които наричат хората с неприемливо за тях мнение или поведение като "отрепки," "психопати" и "човечета." А на тези, които са достатъчно неопитни да вярват, че фирмата е страхотна и супер коректна, да имат късмета да добият повече позитивен опит с други компании тепърва.

Мнението ми е, че мениджърите са изключително неорганизирани и неквалифицирани. Мисля, че поведението им е вулгарно и унизително, което става видно още в началото. Фирмата е замислена като начин за експлоатиране на млади и неопитни хора с цел да им се плаща недостатъчно. Надявам се все повече хора да разкрият истината за тях, така че стойностните кандидати да заобикалят тази фирма и да останат да работат единствено изродите, които фирмата сама си е отгледала.

Хаха, ама прочетете долу, то висшето ръководство си го е казало, читавите хора просто напускат :)

Мнението на анонимния представител на 'българския мениджмънт' е стряскащо красноречиво. Служителите са описани като отрепки, психопати, човечета, клоуни, "чийто ред ще дойде"...други пък са "премахнати"...
Шокиращото в случая е, че това е мнение, което очевидно е написано със сляпата вяра, че ще представи фирмата в добра светлина...Тук дори не се налага да четеш между редовете.

"Използват хората колкото могат и се отървават от тях" - това е смехотворно и невярно. И не, не съм на мениджърска позиция, ако някой се пита.

Използват хората колкото могат и се отървават от тях. Подменят много често персонала и непрекъснато пускат обяви за назначаване на нови хора. Уж се разраствали.

Компанията е добра, а за условията в България - направо чудесна. Поставят се постижими цели, атмосферата е спокойна, хората на ръководни позиции са интелигентни и възпитани - все неща, които са дефицит в работната среда в страната, поне по мои впечатления.

Самият факт, че наричате служителите си "лентяи", "психопати", "мързеливи" и "отрепки", е достатъчно показателен за организационната култура и атмосферата във фирмата ви. Явно ви е трудно да приемете различното мнение и малко критика.

Виждам, че като на всички по-големи компании, и тук са се нароили ракиените философи да обясняват колко е "трагично" положението.
Acuris предлага обучение от нулата в сферата на compliance/AML за хора, които нямат опит. Изключително добър старт за студенти (на немалко хора това им е първата "нормална" работа), с оглед гъвкавото работно време и заплащането на база нулевия опит. Има нормални за аутсорсинг сферата допълнителни придобивки. Трудовото законодателство се спазва стриктно и се плаща абсолютно всичко, дължимо на служителите. По-ниското заплащане се компенсира от изключително голямата гъвкавост в работното време, спокойната работа и човешкото отношение на мениджмънта. Има немалко хора с деца, които дори са дошли от по-добре платена работа и са се задържали, защото при нас условията са по-добри за тяхното лично положение.
Работата за някои хора е еднообразна, като всяка друга data entry работа и това на интервютата нито се крие, нито се лъже, че е нещо друго. Хората, които искат да дадат повече, никога не са били върнати и се възползваха от множеството нови позиции, които се откриха последните две години. Ако някой има какво повече да даде, то може да си разнообрази "скучната" работа, като помогне по други начини на дейността и така покаже, че има накъде да бъде повишаван. Похвално е, че читавите хора, които преценяват, че работата не е за тях, просто напускат, вместо да се оплакват. Никоя работа не е за всеки.
Разбира се, има хора, които много искат повишение, но ако може нито да управляват хора, нито да имат повече експертни задължения, а само да вземат повече пари. Стигало се е до абсурдни ситуации за дълго чакани позиции да кандидатстват по двама човека, защото другите просто ги мързи да си пуснат кандидатура или ги е страх да се прехвърлят в друг екип (а работата между екипите не е съществено различна). По-лесно е да се жалваш, отколкото да излезеш от зоната на комфорт и да дадеш малко повече от себе си.
Acuris предлага няколко варианта за допълнителна квалификация. Единият е да покрие половината от стойността на курс, който изкарате, стига да е свързан някак с работата (най-често езиков курс). Другите варианти са десетки безплатни онлайн курсове в две различни платформи, както и различни платени курсове на AML тематика, които се предоставят на по-добрите сред колегите, ако имат желание. Който е поискал, се е образовал чрез тези многобройни възможности. Хората, които ги мързи да научат две формули в Excel, за да си направят по-ефективна работата, си мислят, че "квалифицирането" се състои в ходене на лекция на живо (задължително в работно време), от която да ти дадат тапия, че си се появил. После същите хора се чудят, защо не ги повишават.
Българският мениджмънт винаги е имал изключително човешко отношение към служителите, дори до степен да се толерират откровени клоуни и да се дават десети шансове на хора, които очевидно не стават за тази работа, преди да бъдат уволнени. Като всяка работа с хора, понякога се случват дребни пререкания и различия на характерите, но това е част от работата и не е нещо драматично. С глобалната централа понякога нещата се случват бавно (особено в някои периоди), но това е нормално за големите международни корпорации. Аз гарантирам, че положението е много по-добре от повечето "аутсорснати" компании и със сигурност се подобрява всяка година. Няма случаи на откровено лъгане и заблуждаване на хората, нито на някакви злоупотреби.
Като всяка разразстваща се и голяма компания, се срещат всякакви хора, от които почти всички се държат човешки и професионално. Това човече долу, което се оплаква от връзкарство и интриги, вероятно е една от отрепките, които са уволнени, защото не са имали елементарна култура, работна етика или нормално отношение към колегите. По ред причини на най-ниските позиции в компанията се бяха закрепили двама-трима психопати и няколко лентяи, които за щастие вече са премахнати (вие си знаете кои сте). Ако са останали някои, скоро ще дойде и тяхното време.
Един съвет от мен - ако искате да се издигате (без "връзкарство") в която и да е организация, се научете да общувате и да помагате на хората. Това, което вие наричате "връзкарство", шефовете ви наричат "сътрудничество".

Аз съм бивш служител на фирмата. Няма да запазя добри спомени от нея. Не харесах отношенията и обстановката. Има много интриги и нечестна игра. Връзкарството е на почит - ако нямаш необходимите връзки, няма да получиш и добро отношение.