Линде Газ България /img/frontend/nomap.png"

Линде Газ България

Разнообразие от зеленчуци, изложени за продажба
Зеленчуците са голяма група храни, включваща различни части от ядивни растения, с изключение на сладките плодове, зърнено-житните и зърнено-бобовите храни и ядките. Разграничението между зеленчуците и някои други храни, най-вече плодовете, не винаги е отчетливо и често се основава на кулинарната и културна традиция. Така към зеленчуците най-често се отнасят листа, стъбла или корени на определени растения, но също и плодове с по-ниско захарно съдържание, като доматите, или семена, като зеления фасул.

Първоначално зеленчуците са събирани от праисторическите хора от диворастящи растения, като началото на тяхното култивиране в някои части на света е между X и VIII хилядолетие пр. Хр. Първите зеленчукови култури са характерни за съответната област растения, но с времето се пренасят и видове от отдалечени части на света. Днес повечето зеленчукови култури се отглеждат навсякъде по света, където климатичните условия позволяват това, а понякога в защитена среда и в по-неподходящи райони. Китай е най-големият производител на зеленчуци в света, а международната търговия дава възможност на потребителите да купуват зеленчуци, отглеждани в отдалечени части на света. Мащабът на отглеждане на зеленчуковите култури варира в широки граници от производство за лична употреба до големи предприятия с обширни монокултурни насаждения. В зависимост от вида на зеленчука, събирането на реколтата може да бъде последвано от оценяване, сортиране, обработка и предаване на продукта към търговската мрежа.

Някои зеленчуци се консумират сурови, а други задължително трябва да претърпят термична обработка, обикновено варене. Обикновено зеленчуците се влагат в основни ястия и супи, а много рядко и в сладки ястия. Не играят важна роля в храненето на хората, като обикновено имат ниско съдържание на мазнини и въглехидрати, а високо на витамини, минерали и баластни вещества.

Съдържание
6 Съхранение
7 Кулинарна употреба
8 Бележки
Дефиниция

Схема на отношението между зеленчуците в кулинарен смисъл и плодовете в ботанически смисъл
Понятието „зеленчук“ няма точна общоприета дефиниция и обхватът му може да се различава в зависимост от контекста. В най-широк смисъл зеленчуци са всички храни от растителен произход.[1] По-точно определение е: „всяка част от растение, консумирана като храна, която не е плод или семе, но включвайки зрелите плодове, които са част от основни ястия“.[2][3] Извън тези дефиниции остават ядивните гъби и водорасли, които, макар и да не са растения, често се разглеждат в кулинарията като зеленчуци.[4]

В посоченото определение на „зеленчук“ недобре изяснено остава разграничението между зеленчуците и плодовете. Понятието „плод“ има конкретно значение в ботаниката – част от растението, която се развива от завръзите на покритосеменните растения. Тази дефиниция се различава от разговорното значение на думата – докато прасковите, сливите или портокалите са плодове и в двата смисъла, много ботанически плодове, като патладжани, чушки или домати разговорно се определят не като плодове, а като зеленчуци. Разговорната интерпретация е възприета и в нормативни документи, като Митническата тарифа.[5] Тази група зеленчуци се нарича плодови зеленчуци.

История
Преди появата на земеделието хората са ловци-събирачи – те събират ядивни плодове, ядки, стъбла, листа, корени и грудки, търсят мъртви животни и ловуват живи, за да се изхранват.[6] Смята се, че началото на земеделието е горското събирачество в разчистени участъци на екваториалните гори – полезните растения са идентифицирани и растежът им се насърчава, като в същото време нежеланите видове се премахват. Тези практики са последвани от отглеждането на растения чрез селекция на сортове с желани характеристики, като едрите плодове или бързия растеж.[7]

Макар най-ранните свидетелства за опитомяване на треви като пшеницата и ечемика да са открити в Плодородния полумесец, вероятно земеделието възниква независимо в различни части на света в периода от X до VIII хилядолетие пр. Хр.[8]

В продължение на хилядолетия ниската производителност на селското стопанство ограничава разнообразието на храните за основната част от населението, което рядко има достъп до месо и обикновено се храни с някаква основна храна, направена от ориз, ръж, ечемик, пшеница, просо или царевица. Добавянето на зеленчуци е важно за разнообразяването на такава диета.

Един от основните центрове на ранното зеленчукопроизводство е районът на Месопотамия и Древен Египет. Тук е и центърът на зърнопроизводството в древната човешка история. Богатите влажни почви и възможностите за напояване от водите на Нил, Тигър и Ефрат са позволили лесното отглеждане на няколко реколти от разнообразни зеленчуци. Съществуват сведения, че шумерите са отглеждали лук, репички, боб и маруля.

Диетата на древните египтяни е базирана на хляба, често замърсен с пясък, който поврежда зъбите им. Месото е рядкост, но рибата е по-обичайна. Тези храни се допълват с различни зеленчуци, като тиквички, зелен фасул, лук, праз, чесън, репички и марули.[9] Херодот описва как в Египет се отглеждат разнообразни зеленчукови култури като лук, чесън, репички, кориандър, зеле, бакла. При проучване на пирамидите са открити древни счетоводни документи, които описват количествата зеленчуци, с които са изхранвани строителите на гигантските каменни строежи. Основният консумиран зеленчук е бил лукът. Лукът и чесънът са били широко застъпени като ценни дарове за египетските божества. Семена от бакла пък са откривани в гробници на управители от петата египетска династия. В медицината бобът е използван като целебно средство при запек, болен език и проблеми с пикочнополовата система при мъжете. Листата от маруля са давани като дарове на божеството Мин, а консумацията им е служила като афродизиак и средство за повишаване на плодородието. Лещата, нахутът, лупината и грахът са зеленчукови растения, също добре познати на египтяните.

Разнообразие от зеленчуци, изложени за продажба

7 Кулинарна употреба
8 Бележки
Дефиниция

История

Мистифицирайки пантомимиката на парадоксалната митропология и основавайки се на солидни фундаменти ще се опитам да проследите тенденцията на моето мислене.Аз няма да демонстрирам балансният си манталитет пред Вас,но имайки в предвид вашата трактура смея да Ви попитам....Ще бъдем ли влюбени?

Абе кво ви пука за тая. беше най-грозната и дебелата в фирмата. не знам що ръководството назначава такива кът нея. само командваше. добре че е управлението

Радваме се че колежката е умряла. Вече няма да има дебели жени, без гърди с големи гъзове на този свят дето се крият с одеала пият и смъркат бело.

О! Марче, тил ли си? Мария Игнатова? Аз съм Р. от СЗ. Не си пиша цялото име, защото още съм в Линде. Помниш ли ме? Къде изчезна така изведнъж? Никой нищо не разбра! Ти ли си ги писала коментарите от 23.09.2018 до 03.01.2019? Леле, мале, какви работи само! Ти сигурна ли си в тези неща? Прати ми няакакви твои контакти да се чуем!

Знам го аз Мартин - голямо копеленце. Марийчето също - ходеше с тревата и белото в джоба и само гледаше да се скрие зад някой ъгъл да шмръкне. Но пък Кирчо си е много як, голям образ. Много клиенти спечели за фирмата. А пък Аннамария живее в Бояна и също много готина. Супер шефка. Да не е луда да живее в мръсния център, където е офисът.

Съштата
ау много грозна беше и загоряла и само търсеше някои да я управи ама никои не се връзваше то трябва да си на много рекии.

аа знам я тази колешка онази грозната

ходеше наметната с едо одеяло да си крие тлъстините

много смучеше

ТЪРСЯ СИ МЪЖ ,
ЧЕ НЕ СЕ ТЪРПИ ПОВЕЧЕ

На 34 години съм , 165 см , 110 кг , нося 43 номер обувки . живея скромно
и достойно – на село до чешмата . Мъж до сега не съм имала , щото тук
са останали само дъртаци и страхливци . Имам три сестри все омъжени и живи . Племенниците понякога ми викат Лельо , а понякога чичо – не им се сърдя – деца . Обичам домашния уют , природата , виното и ракията . На абитуриентската си вечер пих уиски и много ми хареса че шишето е квадратно . Мога да карам комбайн и трактор , както и да ги бутам или дърпам , ако закъсат . ама само по асфалта , че иначе затъвам до коленете в калта . Имам мотор иже с кош . Лани когато валя големия дъжд , и отнесе моста , сама пренесох на гръб 73 овце , 14 кози и 4 пръча + три каракачанки и бай Митьо с магаренцето му . Най ме озориха пръчовете ,
че трябваше да ги свалям от сливите . Помня само че бай Митьо се кръстеше и мърмореше :
Ох леле божее , на кое ли добро момче ще му почерни дните тоз вампир ?
Хакнах му един шамар да са осафери и сега ме заобикаля като ме види .
И все ходи на реката да си търси златния мост . мен в село много ме почитат и ме уважават и мъжете и жените , но си търся мъж , че не се търпи повече . Сутрин все се събуждам изпотена и ми е едно криво и пусто на сърцето и душата . Да готвя – мога , ама по ми харесва да мачкам с голи крака , кога някой чужд мъж е настинал . Той стене пъшка и се гърчи , а пък аз мачкам ли , мачкам . Търся си мъж дето да не е много учен , че да има за какво да си говорим . А пък и те учените са се едни кекави и с очила и ризи . Да си седи дома и да се занимава с каквото си ще , да има жива душа покрай старите , че аз като тръгна на лов , по два дена се пилея по пущинаците , ама празна никога не съм се връщала . на барове и на доктор не ходя . Искам мъжът само да ме обича и да си правим деца .
Няма да го бия или товаря с много работа , за да не се повреди .