Линде Газ България /img/frontend/nomap.png"

Линде Газ България

Диалектическият материализъм (наричан още диамат) е научен философски мироглед, една от съставните части на марксисткото учение, негова философска основа. Неин предмет са най-общите закони на развитие на природата, обществото и мисленето, онези общи начала и основи на обективния свят и неговото отражение в човешкото съзнание, които дават правилен научен подход към явленията и процесите, метод за обяснение, познание и практическо преобразуване на действителността.

Философия на работническия клас. Диалектическият материализъм отразява най-общите закони на битието и познанието в система от категории и съставя цялостна философска система от знания – възглед. В същото време, доколкото тази идеология правилно отразява закономерното развитие на битието и съзнанието, обърнато към конкретно научно изследване, към преобразуващата света революционна практика, марксистката философия е като научен метод на познанието и усъвършенстването на света. Всички основни положения на марксистката философия – както материализма, така и диалектиката, заедно ет част от единен философски метод за изследване и усъвършенстване на света. Мироглед е както материализма, така и диалектиката, и в същото време те са и метод. Марксистко-ленинската диалектика е немислима без материалистическо разбиране на природата, обществото и познанието. Извън последователния материализъм няма научна диалектика, която по своето същество е чужда на идеализма.

Марксизмът като цяло и диалектическият материализъм, като негова съставна част възникват през 40-те години на 19 в., когато работническата класа стъпва на историческата арена като нова политическа сила. Формирането на диалектическия материализъм е закономерно явление, обусловено от социално икономическите причини, а също от предшестащите го развитие на науката и философията. Класовата борба на работниците за своето социално освобождение, за комунизъм, изисквала познание на законите на развитието на обществото. Но тази най-сложна от стоящите пред човечеството задачи не беше възможно да бъде решена без диалектическия материализъм, без материалистическото обяснение на историята.

Основоположниците на идеологията – Маркс и Енгелс, подлагайки на дълбок и всестранен анализ обществената действителност, критически преработиха и усвоиха всичко положително, което беше създадено до тях в областта на философията, обществените и естествените науки, създадоха качествено нова концепция – възглед на работническия клас, станал философска основа на теорията на научния комунизъм и практика на работническото революционно движение. Те разработвали диалектическия материализъм в остра идейна борба против различните форми на буржоазните идеологии.

Маркс и Енгелс творчески преработили идеалистическата диалектика на Хегел и предшестващият философски материализъм, в частност учението на Фойербах, продължаващ развитието на материалистическите традиции. В идеалистическата диалектика на Хегел те разкрили революционни моменти – идеята за развитието и противоречието като негова движеща сила. На основата на дадените науки, естествознанието, на основата на практиката, на опита на обществения живот Маркс и Енгелс доказали първичността на материята, материалните отношения и вторичността на съзнанието, идеалните отношения.

Колосалният арсенал на изучените науки, факти, обобщения, които овладели Маркс и Енгелс, дал възможност да се разкрият взаимозависимостите на цели области от научното познание – между математиката, механиката, физиката, химията, биологията, обществените науки и науките за мисленето – и да се представи обществото като единен универсален процес, подчинен на всеобщи закономерности на развитието, а мисленето – като отражение на процеса, основано на практиката.

„Употребата на материалистическата диалектика към цялата икономика, от основаването, – към историята, към естествознанието, към философията, към политиката и тактиката на работническия клас, – это какво интересува повече от всичко Маркс и Енгелс, это къде те въвеждат иновации, ето къде е гениалната им крачка напред в историята на революционната мисъл.“

Диалектическият материализъм пръв обосновал и практически осъществил съзнателно съединение на теорията с практиката. Извеждайки теорията из практиката, той я подчинил на интересите на революционното преобразуване на света. Такъв е смисълът на знаменития 11 тезис на Маркс за Фойербах. „Философите само по различен начин са обяснявали света, а работата е в това, той да бъде изменен.“

Терминът диалектически материализъм не е измислен от Маркс. За първи път е употребен от Йозеф Дицген (Joseph Dietzgen), немски социалист и марксист, през 1887 година. Среща се и в писанията на Каутски за Фридрих Енгелс.

Основният аспект е трансформирането на идеалистическата диалектика на Хегел (известно като „изправянето ú на крака“), а другият е идеята на Хегел за класовата борба. Използван е и преработеният философски материализъм на Фойербах.

Червената шапчица си вървяла из гората. Изведнъж пред нея излиза един зелен вълк.
- Вълчо, защо си зелен?
- Аз съм крокодил!

Какво е това специални газове? Някакви части за мотокарите ли са?

И аз съм спала с Мартин - онзи дребничкия. Много зле е милият. Един флегматичен. Ясно е защо жена му го е зарязала още преди години. Затова само ходи и търси коя да оправи, ама все не му пускат. Голямо унижение беше. Трябва да си много загоряла и отчаяна, за да правиш с* с него. Ама няма много избор вече!

Езоп
Лисица и грозде

Една изгладняла лисица, като съгледала на една лозница да висят гроздове, поискала да ги достигне, но не успяла. Отивайки си, тя си казала:

— Зелени са.

Така и някои хора, като не могат да уредят работите си поради некадърност, оправдават се с обстоятелствата.

Един човек имал в къщата си олтар в чест на някакво божество и там извършвал богати жертвоприношения. Понеже непрекъснато харчел и изразходвал много пари за жертвоприношения, божеството му се явило една нощ и казало:
— Човече, престани да пилееш състоянието си. Защото, ако пропилееш всичко и обеднееш, мен ще обвиниш.
Така мнозина, които са достигнали до нещастие поради собствената си неразумност, отправят обвинения срещу боговете.

Кандидатствах в тази фирма скоро, но един познат е работил там и ме отказа, за което се радвам. Намреих нещо по-добро. Виждам какви са хората в това Линде и и си представям работната атмосфера. Като гледам, всеки, който е недоволен го чака тази грозна картинка...
Вярно е,че фирмата изглежда добра, но явно извън България. Като чета постовете от настоящите служители мистава ясно за какво иде реч. Отвартително!

Две крави си пасели на полянка.
Едната:
- Мууууууу...
А другата вдигнала глава и казала:
- Взе ми го от устата...

http://www.linde-gas.bg/bg/index.htmlх Бях клиент на фирмата, но са много зле. И техния дистрибутор много се оплаква от тях. Постоянно няма наличности. Никой не го е еня какво се случва. Само прехвърлят отговорността от един на друг.
Затова сега работя с Месер и Сол.

На едно събрание на животните маймуната като танцувала, спечелила благоволението на всички и била избрана за цар. Лисицата й завидяла. Ето защо, като видяла един капан, в който имало парче месо, завела маймуната там. Казала й, че е намерила имане, което тя нямало да използува за себе си — запазила го била за нея като дар за царското й достойнство и я подканила да го вземе. Маймуната, без да помисли, се доближила и се хванала в капана. Започнала да обвинява лисицата, че й е устроила клопка. А тя й отговорила:
— Ей, маймуно! Та ти като имаш толкова малко ум, как ще царуваш над животните?
Така и тези, които необмислено се залавят за някоя работа, освен нещастието си навличат и присмех.