Маркон ЕООД https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=Варна,Район р-н Приморски, Цани Гинчев, 8, ет. 1, ап. 1&markers=Варна,Район р-н Приморски, Цани Гинчев, 8, ет. 1, ап. 1

Маркон ЕООД

Последното мнение е писано на 02.09, а поредната нова обява за инженер електроник е от 03.09. Да пуснеш обява за една и съща позиция няколко пъти в рамките на една календарна година говори за няколко неща - първо имаш голям проблем със задържането на качествени кадри, и то на позиции на които не става само с локумаджийски приказки, и второ: дори някой да се навие да започне , т.е. взаимно да се харесате , докато човека види за какво става дума решава да си тръгне.
Според мен там където няма проблем със заплащането, няма проблем и с кадрите. Замисляли ли сте сте защо компании като боинг, мерцедес или бмв не се оплакват от липса на кадри?
Аз кандидатствах в тази компания през месец март, пак за инженер - електроник,  но по време на интервюто бях разочарован от изискванията, които управителя има, а дори не беше в състояние да назове сумата, която е предвидил за тази позиция,  трябвало да мина и второ интервю. Защо реши че ще има и второ интервю това така и не разбрах...
Опитах се културно да му обясня, че второ интервю няма да има, тъй като аз съм си загубил времето и деня да намеря в коя кооперация се намира фирмата му, да не ходя този ден на работа, и да отида да се срещна с него, при което той ми заяви, че не може да назове сума. Така - като не можеш направи си го сам, и си задръж парите каквито и да са те. Аз работя за пари, а ти не казваш за изискванията, които имаш какво предлагаш...Моите наблюдения показват, че компаниите които нямат проблем със  заплащането  го пишат в обявата, всеки сам да си прецени дали изобщо да ходи на интервю. Дали е много , дали е малко - всеки сам си преценява, но за всяко изискване си има определена сума, и ако имаш претенции за едно или друго трябва да можеш да платиш за него.
Един съвет към управителя   - господин управител, опитайте се да разберете, че сервизен инженер, инженер - проектант са две напълно , ама напълно различни неща.
Ако все пак държите и искате един човек да изпълнява и двете длъжности, не казвам че няма такива хора, но трябва да можете да си платите за това. Уважавайте повече труда на хората, и по - лесно ще намерите кадри. Уважавайте този, който е добър сервизен инженер, както и този който е проектант.
Повече от 10 години минаха , за да стана добър сервизен инженер, обаче се появява един юнак, и ми казва как това не е достатъчно, и трябва да бъда и проектант, защото той така иска, и на него не му се дават пари, и очаква един човек да свърши работата на двама, а също и да дава задълбочени технически консултации, защото маркетинг специалистите не били технически подготвени....
Ако съм искал да бъда проектант щял да съм да работя това, и нямаше да се занимавам със сервиз. Всяка сериозна компания си има отдел за проектиране, и отдел със съответните сервизни специалисти. Няма такова нещо като сервизен инженер - проектант.... В противен случай понятието сервизен специалист нямаше да съществува, и когато едно нещо се повреди, викат сервизен специалист. Щяха да си извикат човека, който го е проектирал...
Давам прост пример - Когато колата се повреди отиваш на сервиз, не отиваш в завода производител, който е проектирал този автомобил, и да чакаш проектанта да ти я ремонтира... Или телевизора... казва се  - телевизионен сервиз, хладилен СЕРВИЗ... Не може да очакваш от сервизния специалист да бъде проектант или обратното...
Толкова ли е трудно да се разбере, че за всяко нещо си има съответния специалист, и сервиза и проектирането са достатъчно сериозни дейности, за да искаш да бъдат правени от един и същ човек. В противен случай нито сервиза ще е както трябва, нито проектирането на даден обект. Хайде със здраве и успех с новите кандидати относно новата обява.
Разберете това, приемете този безплатен съвет от мен, и много по- лесно ще си намерите хора. Е, разбира се ще трябва да си платите.
Защото ако очаквате някой специалист да си продаде труда като инженер за без пари, той няма да е на този тип пазар.
По - скоро ще се хвана да продавам сладолед, но няма да търпя да вадя заплатата на един или няколко  маркетингови "специалисти", които не правят разлика между постоянно  и променливо напрежение, не правят разлика дори между ток и напрежение, и тези хора само заради някакви обши приказки, и  момиченца с някакви презентации да потракват с токчета да получават повече от инженера.

Вие в коя година живеете, какви 1600 лв, мой познат и колега, с който учихме в техническия и сам не може един котлон да си поправи у дома в момента като продавач консултант в телекомуникационен оператор получава 1400 лв ( хиляда и четристотин лева ) без бонусите. Дадоха му чисто нова служебна кола, която удари, и след което получи друга нова кола... Никога не е работил като инженер, и дори ключ за осветление не може да си смени у дома ...
Можеби беше март или април когато ходих на интервю в тази компания, останах много разочарован. Собственикът според мен или сам  не е наясно какво търси, или живее в 1986-та година. В София например сервизен инженер получава между 2000 -3000 лв НЕТО, а заплати дори и над 4000 лв не са рядкост.
Ако искаш един човек да се занимава с проектиране, и със сервиз, с това да дава компетентни консултации когато маркетинг - "специалистите" не са в състояние да отговарят на технически въпроси , та ако искаш един човек да прави всичко това значи трябва да си готов да платиш за това, и да го докажеш в писмен вид.
Искаш сервизна дейност - пишеш насреща цената, искаш проектиране - пишеш цената, искаш консултации по технически въпроси, защото маркетинг специлистите не можели и не знаели  - пишеш цената, искаш да се знае чужд език - пишеш цената...  Така, както ти за всяко нещо било то услуга, продукт, или консултация вземаш пари от съответната болница, така трябва и ти да си готов да платиш за тях, когато ги искаш от някой друг, а не да губиш времето на кандидатите и да ги размотаваш  по интервюта, без да си наясно какво търсиш, и без да е ясно дали можеш да платиш за всичко това.
Един проектант взема между 2-3000 лв, един сервизен специалист пак толкова, ти искаш един човек да прави и двете... Ти готов ли си да платиш за всичко това? По - скоро ще стана продавач, но няма да си продам труда като сервизен специалист или проектант без пари, това трябва да е ясно!
И пак  казвам - продавач консултант взема над 1000 лв, така че не си продавайте труда без пари, и не се съгласявайте да жертвате личния си живот и професионалните умения за печалбата на другаря - работодател.

Дата 13.06.2014
Обявата за "Инженер електроник" си стои, подновена е на 10.06.2014. Четвърти месец няма подходящ кандидат, намисисва на "гнило".
Информацията по-долу изглежда правдоподобна :)

Видях обявата! Ако решиш да отидеш на интервю опитай да разбереш наистина парите дали си струват, поне първоначалния договор.
Относно всички тези изисквания към един човек, бил той и инженер според мен основната заплата би следвало да е не по - ниска от 1600-700 лв, . Все пак искаш инженер, който знае ТЕХНИЧЕСКИ английски, ползва autocad и може да проектира, искаш да може да прави сервизна дейност...След като имаш такива изисквания, трябва да си готов да платиш за тях, а това от обявата не става ясно. Както и от интервюто, след като на първото интервю  управителя не ти е казал какво заплащане е предвидил, очевидно иска някой, който ще прави всичко това за смешни пари.
С две думи ти искаш да спечелиш от труда на този човек, но не е ясно какво той ще спечели от своята работа в тази компания... След като не е ясно, аз лично не бих си губил времето да ходя на интервю, тъй като ако нямаше проблем със заплащането то щеше да е написано в обявата.
Най - обидно ми стана когато прочетох, че "маркетинг - специалистите" ще ходят да представят проект,или оферта, който е начертан от инженера... Този инженер да не би да е глухоням, та да не може сам да представи проекта си? Или трябва да създадем заетост на т.нар." маркетинг-специалисти"?
След като имат амбиции да представят едно или друго, сядаш, научаваш аутокад, и чератеш прокета, и после ходи го представяй където искаш, и на който искаш. Но да го възлагаш на инженер, и после да трупаш точки само от "представяне", много поздрави ще имаш! Поне при мен тези номера не вървят. И след като инженера може да чертае на аутокад, значи "маркетинг -специалиста" може, поне няма опастност да ги удари тока. :)))))))))))

Поканиха ме на второ интервю, някой ще каже ли какви са заплатите, защото имам предложение и от друга компания, а на първото интервю управителя си премълча сумата, и се чудя дали да си губя времето да ходя... ако за тези изисквания чуя600-700 лв, по - добре да стана търговски представител. Мой съсед като продавач на електроматериали 1000 лв ги прави без бнонусите, и е със средно образование... Така че предпочитам без много зор да правя по 1000 лв и какво пише като име на фирмата в договора ми поне за мен няма голямо значение... Исках да работя като сервизен инженер,но без пари това няма да стане.

Така като чета изискванията разбирам, че разбиранията на човека, който го е писал са от преди 20-30 години, и човекал живее още в социализма. Или по - скоро е някой университетски преподавател, който си няма представа нито от проектиране, нито от сервизна дейност поради една много проста причина:
Всеки един специалист бил той сервизен инженер, проектант или програмист, е добър в някаква точно определена област. Избрал е да се развива в едно, максимум две направления...Не може да очакваш от добрия сервизен специалист да бъде и добър проектант, или от добрия проектант да бъде добър сервизен специалист. Това са достатъчно сериозни дейности , които изискват голяма инвестиция на време, и усвояване на умения, които не всеки би могъл да усвои. Изискват качества и определена нагласа на всеки един. Много компании имат отделни сервизни специалисти и отделни специалисти в проектантски отдели. Какъв ще е този човек, който е еднакво добър във всичко, много бих искал да го видя...
Ще ти дам пример: когато някой проектира нещо, сграда, ел инсталация, система или каквото и да е... след каато има нужда от ремонт защо не извикат проектанта да го поправи, а викат сервизен специалист? С тези елементарни неща човека написал обявата не е наясно, и според мен искат да се работи за без пари, тъй като в обявата не е посочено възнаграждение. Имаш изисквания за много неща, но не става ясно дали ти си готов да платиш за това. Имаш изисквания да се знае английски, а обявата ти е на български... Значи някой спи в офиса, плюнчи се с мюсли,  кисело мляко и ябълки, а друг трябва да работи и да вади на другите мързеливци заплатите...
Мой приятел ходи на интервю в тази фирма, и като цяло остана много разочарован. Трябва да вади заплатите и на маркетинг специалисти, защото те "представяли офертата или проекта, който е изготвен от инженера" Съответно моя познат заяви, че той нужда от говорители няма, и ако е проектирал една система по заявка на дадена болница може сам да обясни къде какво е предвидил, няма нужда от секретарки, кафеварки, PR-ки, и всякакви други административни лешперски позиции , които да чакат на негов гръб проекта да стане готов, и те да го "представят", а той трябва да стои с тях, и ако от страна на клиента има въпроси на които маркетинга не можел да отговори да отговори инженера... Видиш ли: маркетинга щял да възлага работа на инженера, а после иженера да обяснява на клиента...  Моят познат си тръгна много обиден и разочарован от тази фирма.   Добре е  собственика на компанията да помисли как по друг начин да уплътни работния ден на своите прехвалени "маркетинг - специалисти".
Проблемът на 99 % от другарите - работодатели в България идва от там, че третират своите служители, или кандидатите за работата все едно, че им правят услуга като ги наемат!
Никой не прави услуга на никого - ти като работодател имаш нужда от квалифициран и грамотен човек, и трябва да си готов платиш за нещо, което ти нямаш, и което не можеш.
За мен като специалист няма значение как се казва компанията, добрият професионалист ще намери начин да си продаде труда на добра цена.
Крайно време е, другарите - работодатели да разберат, че само с маркетинг, PR, и локумаджийски общи приказки работата не става. И когато искат да спечелят от труда и уменията на съответния специалист да са готови да платят за това.

Здравейте!
Някой може ли да ми разкаже малко подробности за тази фирма, видях че имат обява за инженер - електроник.
Инженерингова компания с основен предмет на дейност в областта на медицинските технологии търси да назначи на трудов договор Инженер Електроник.
 Основни задължения:
 - Участва в планиране и координиране на дейностите в направление Ел.Системи към Инженеринговата дейност на фирмата като определя необходимост от материали, елементи, други;
- Участва в сервизната дейност на фирмата;  - Контактува с други структурни звена на фирмата или външни субекти.  - Изготвя спецификации, протоколи, доклади и други  - Участва в проектиране и програмиране на електронни системи; - Участва в поддръжката на системата за управление на качеството.
Изисквания:
 - Професионален опит - минимум 2-3 години като инженер. Опит в областта на инженеринга и/или опит с електронни системи е предимство за кандидата. - Личностни характеристики – динамична и комуникативна натура. Мотивиран, убедителен и инициативен, работи с лекота както в екип, така и индивидуално.
- Образование и умения – Да притежава бакалаварска степен, инженерно образование. Да владее английски език. Познания по Система за Управление на Качеството, сертификати по ISO 9001 и ISO 13485 са предимство. Отлична компютърна грамотност (владеене на Microsoft office, AutoCad, други)
- Други изисквания – Умения при конструирането на електронни системи и ел.табла за управления, други. - Шофьорска книжка и възможност за пътуване..... "
От всичкото написано в крайна сметка така и не ми стана ясно тази компания какъв човек търси: той да бъде сервизен инженер, инженер конструктор - проектант, или програмист софтуерен инженер. Имат изискване за сервизна дейност, имат изискване за изграждане и асемблиране на табла, имат изискване за проектиране на Auto Cad.
Все пак сериозните компании имат проектантски отдел със съответните специалисти по проектиране, имат сервизен отдел със съответните сервизни специалисти, както и отдели със софтуерни разработчици. Ако ръководството очаква всичко това да го прави един единствен човек,с каквото впечатление останах след прочетената обява много ми е интересно какво финансиране има предвидено за тази позицията все пак това са поне 3 различни специалности...
Ще бъда благодарен ако някой запознат сподели впечатленията си относно натоварването, спецификата на работа , и разбира се заплащането.