2Криейт /img/frontend/nomap.png"

Като цяло човек може да издържи на темпото ако стои по няколко часа overtime на седмица или след като се прибере от работа продължи допълнително да работи по проекта от вкъщи. Който има желание, нека се убива от работа - но трябва да знае, че не се плаща overtime (а по закон трябва). По празниците се работи, но не се заплащат двойно (а по закон трябва). Ако са ви казали, че на еди-си-колко месеца заплатата ви се вдига - имайте предвид, че не е така - само се преразглежда и ако решат, че не се справяте добре, не се вдига (което е логично). А под справяне добре се има предвид да успявате да правите проектите във конкретно време, което не е определено от вас, както обикновено се очаква от един програмист. То се определя от мениджъра ви (обикновено това време е поне с една трета по-кратко, отколкото човек може да понесе). А също така и се засича - имате си таймер, който да ви "стресира здравословно", напомняйки ви постоянно как не сте се побрали във времето, което тези над вас са решили, че трябва да ви стигне. Културата е такава, че ако не сте се справили, то не е защото се иска нещо, с което един бот би се справил, а защото вие просто не сте достатъчно бърз. Ако ситуацията не е така, то значи е различна - имате точки. Според това колко сте изработили, толкова точки получавате и оттам се определя и заплатата ви. Но това колко точки ще получите отново се базира, на това колко време са определили мениджърите, че ще ви стигне за дадения проект. Работи се на конвейер. Масово е HTML и CSS, а JS се пипа съвсем малко, колкото да натъкмите някой плъгин. Ако ви е интересно да научите HTML и CSS, идете там, но най-добре не се задържайте за повече от 6 месеца. Достатъчно време е, за да научите двете технологии подобаващо (без да сте задълбали обаче прекалено много), но също и без да дадете твърде много от здравето и съня си. Ако търсите по-голямо развитие от това, най-добре ще е след това да напуснете и да си намерите друга компания. Както казах JS не се учи, може да имате някой шанс да ви прехвърлят във друг тийм, но дори и тогава нямате големи опции - или ще разцъквате PHP като правите Wordpress проекти, или ще ви сложат да правите имейл темплейти, или да се занимавате с Shopify. Като цяло развитието в комапнията не е особено голямо и след около петата година (ако се задържите толкова) вече ще правите твърде еднообразна работа и няма да имате шанс да се издигате още по-високо във фирмата. Ако имате по-големи цели, по-добре не се задържайте много, защото експлоатацията е голяма, а парите, макар и някои да смятат, че са добри, всъщност изобщо не си заслужават за полагания труд и има места където за далеч по-малко стрес, ще ви дават същите и повече пари, а издигането във фирмата ще бъде с много по-голям потенциал. За привилегиите - има фитнес, който е на фирмата и е в офиса. Ако ви се случи понякога да имате сили преди или след работа (с увеличаването на стажа това е все по-рядко), или разбира се да не се налага да работите преди или след работа, бихте могли да го ползвате и то безплатно. В работно време не. В обендата също имате някакъв шанс, но имайте предвид, че може да ви се налага да не си взимате обедна, ако много изоставате с работата. Също има шанс около Нова година да ви дадат няколко дена ваканция и Коледен бонус. Ако търсите повече привилегии от това, не мисля, че можете да очаквате такива.

За започване окочантелно работа във фирмата, трябва да имате и леко късмет, особенно ако сте с ТЕЛК решение, понеже тогава нямат право да Ви уволнят 6 месеца.
(много добре знам, че ако от фирмата четат този коментар знаят кой съм, защото бях първият им случай на служител с ТЕЛК решение.)
Като тяхната схема да ме накарат да напусна сам преди тези 6 месеца беше такава:

Стъпка 1:
При мен се получи така, че точно когато трябва да започва най-важното обучение, менторът напусна фирмата и нямаше ментор който да обучава. Странно как точно преди това един от мениджърите ме извика и каза, че съм имал някакви проблеми с вземане на решения, а аргументите като цяло нямаха нищо свързано с "вземане на решения". Другото странно нещо в ситуацията е, че как се справям и т.н най-добре знае самият ментор, а те не бяха се консултирали въобще с него ( като също така ми казаха да не говоря с него за това ). Разбира се не ги послушах и след като казах и на ментора за това, той самият беше също очуден какво не са харесали.

Стъпка 2:
След като менторът ми напусна, останах сам в стаята. Мениджърът каза, че искал да ме види на какво ниво съм. Като трябва да уточним, че за всички други кандидати да започнат работа беше необходимо само менторът да каже, че си готов, като преди да напусне той беше казал това и за мен, но разбира се само мен решиха да ме "подложат" на допълнителни "изпити".
Като проверката е да ти даде задачи, които не сте правили по време на обучението, което е леко странно, защото дори и при започването окончателно на работа ти дават неща, които са правени по време на обучението. Първата от задачите не беше голям проблем, но следващият "изпит" беше леко страннен и чисто си показаха какво целят. Та този "изпит", беше задача, която е за хора поне с 1 година опит може и повече, като това си личеше от това за колко точки е оценена самата задача. Тази задача трябва да я правиш напълно сам, без ментор, без право да попиташ някой, за разлика от колегите ти, които са работили САМО с ментора и не са имали такива "изпити". Разбира се най-накрая мениджърът реши да се "хване" за нещо от тази задача, което не му харесвало, което си беше и целта им.

Стъпка 3:
Тъй като както казах с ТЕЛК решение не могат да те махнат 6 месеца по закон. На мен ми оставше още един месец от тези 6 месеца.
По време на последният разгово от "Стъпка 2", мениджърът ми предложи "оферта" следващият един месец да съм се преместил в неговата стая и да правя неща там и той да следи, като най-накрая, ако не му харесало щели да ме махнат ( като трябва хубаво да се досетим, че точно след този един месец вече могат да ме махнат по закон, а преди това не, т.е вероятността да ме бяха махнали щеше да е 100% ).

Стъпка 4 (може би най-добре измислената):
Другата оферта от мениджъра е, че ако случайно се съглася последният месец да съм при него и НЕ се "проваля", слеващите 6 месеца да работя нещо като "помагач" на дргуите колеги със заплата МАЛКО по висока от тази на обучението ( за справка чистачка в Кауфланд взема повече ). Като работата като цяло не включва почти нищо свързно с позицията, за която кандидатстваш и за която си минал обучение. Като това точно си беше чиста подигравка, като също така си беше и целта им направо да напусна преди този последен месец.

Като в заключение да кажа както в повечето фирми, така и в тази. Може да полагате повече труд от други, да правите по-сложни неща САМИ, докато другите ги правят само с помощта на някой, който добре ги разбира, но най-накрая да решат да прецакат Вас.

Казвам се Марио Тодоров (не съм анонимен). Когато започнах работа в 2Криейт (2015г.) имах обучение (8 месеца), през което не съм правил никакви пари за фирмата. Аз инвестирах времето си и бях наясно какви пари се взимат по време на стажа (никой не ме е лъгал за това). 2Криейт инвестираха в мен през това време, както и във всеки, който е бил на обучение (бяхме около 24 човека). Не знам дали сте наясно колко пари отиват за един учащ се - умножете го по всички учащи се за даден момент.

Няма да споделям колко пари съм получавал, понеже към момента вече не е актуално, а и не е коректно. Заплатата ми беше много добра (това за всеки е различно понятие) и се покачваше често.

Оставал съм след работно време само първите 2 месеца след като започнах на точки. След това си тръгвах в 18:00 като си използвах обедната почивка изцяло. Разбира се, че понякога се налага да останеш.

Винаги съм имал време за въпроси на колеги, както и колегите са имали време, което да отделят за мен. Не съм чул нито едно крясване от страна на мениджър или управител.

Напуснах (2018г.) понеже имах нуждата да започна работа отделно като фрийлансър, и общо взето видях какво е да си търсиш проекти, а да не ти идват наготово. Не виждах какво мога повече да науча, но това което получих като опит в 2Криейт ми помага в настоящето и то много.

Мнението ми е да кандидатствате (в която и да е фирма) с ясното съзнание какво искате и какво можете да предложите насреща. Ако най-важното за вас е да има фитнес, чай и PS4, то явно трябва да постоите малко гладни. Ако някоя компания не ви заслужава, си намерете друга и разсъждавайте, а не гледайте как животът на програмиста е само екскурзии, покупки и усмивки. Трябва да сте много добри и да ви търсят другите, за да имате огромни претенции. Аз не съм много добър програмист и знам какви пари да поискам за уменията си и на какви предложения да отказвам.

За мен 2Криейт беше едно много добро място за начало на професионалното ми развитие в тази сфера.

Успех!

Бях наета като Front-end Developer във фирмата и като цяло не съм особено доволна.
В началото ми казаха, че ще имам обучение, което ще продължи 9 седмици, след което ако се справям, ще започна работа по реални проекти и заплатата ми ще се вдигне от минимална на поносима, а след това ще имам увеличения на заплатата, с определена сума, на всеки 3 месеца до първата ми година там, а след първата година, увеличенията трябваше да са на всеки 6 месеца. Всичко това се оказа лъжа.
Обучението продължи 6 седмици. През този период имах по 1 лекция на 1/2 седмици. През останалото време четях подбрани от тях материали, а трейнъра идваше през няколко дни да види как се справям със седмичните задачи. А в края на всяка седмица имах 'контролно'. След това контролно ми казваха как съм се справила с него и какви са ми били грешките. Обучението е само за HTML и CSS. То не включва JavaScript, въпреки че самата работа по реални проекти изисква да имаш поне основни познания за езика.
След обучението бях одобрена да започна работа по реални проекти, но заплатата ми не се вдигна. Оказа се, че заплатата се преразглежда след 3тия месец, а след това а след това 2 пъти на периоди от 6 месеца, а след това на една година, и то увеличението е със сума много по ниска от тази, която ми казаха. Разликата между обещаната ми месечна заплата и тази която взимах беше наистина огромна. Когато попитах на какво се дължи тази разлика, те ми казаха, че във фирмата в момента се случват промени и аз съм част от тях, което според мен беше изключително некоректно. Независимо какви промени се случват във фирмата, това бяха условията на които се съгласих, за да започна и нямаше да започна работа там, ако знаех истинските условия.
Вече заплатите се формират на база на точкова система, което ги прави още по-ниски от преди. Основната заплата е наистина много ниска за тази работа и това ниво на стрес, а точките са изключително трудно достижими при нормално работно време.
Самата работа е изключително стресираща. Сроковете, които се дават за всеки проект са наистина трудно достижими. По-голямата част от работещите там изобщо не стават от местата си, дори в обедната почивка и остават извънредно на работа, като извънредния труд НЕ се заплаща допълнително, както е по закон. В началото на всеки месец има фийдбек за работата ни през предходния месец, като за повечето от нас той беше негативен, което значително увеличаваше стреса. Тъй като всички са изключително заети и изнемогват със сроковете е сравнително трудно да се намери човек, който да ти помогне, ако имаш въпроси свързани с работата.
Самата работа по реални проекти няма нищо общо с това, което се учи на обучението.
Всичко, което се пише в служебния чат се чете от шефовете.
Друго нещо, от което не съм доволна е, че когато ме наеха не ме информираха, че фирмата работи на почивни дни и то напълно безплатно. Разбрах, че работим на празници 2 дни преди първия празник, който улучих във фирмата. А когато попитах ЧР дали този ден се заплаща двойно, както е по закон, той ми каза че не знае и ще попита счетоводството и ще ми каже след като му отговорят. Естествено, така и не получих отговор от него. Отговор получих, когато получих следващата си заплата.
Като плюс мога да кажа че след време въведоха правило да се почива на вички официални празници, но празниците, на които работих напълно безплатно, така и не ми се платиха.
Офиса се намира на доста кофти място. Въпреки това постоянно има спорове за паркоместа, тъй като те не достигат. Няма много автобуси, които ходят до там и няма много места за хранене, които да се намират на пешеходно разстояние от офиса.
Като придобивки фирмата предлага храни в офиса, служебен фитнес и коледно парти. Нямат допълнително здравно осигуряване, годишен тим билдинг и подобни.
Заплатите се плащат редовно и то на две седмици, което е голям плюс.
Осигуровките са на пълната работна заплата.

Бях нает като backend junior от фирмата, като един от шефовете(няма да споменавам кой) ми беше обещал, че ако не се справя с тази длъжност има опция да ме сменят на друга за да не губят кадри.

Обучението беше: "Ето ти сайтове(линкове към тях), чети материалите..." Самите материали си бяха само за какво служат разни елементи в HTML & CSS, реално никакви техники на писане на код не беше споменавано, но в последствие се оказа, че точно държат на техните техники за писане на код.

Самият ментор(също няма да споменавам кой) минаваше през ден(или ако имам въпрос) да провери какво съм направил и обсъждахме грешките ми. Всичко вървеше добре, или поне с таково впечатление оставах от разговорите с ментора ми, докато не дойде финалният тест. Искам само да вметна, че както ментора казваше, че не правя големи грешки и нещата са добре, изведнъж 2 дена преди теста идва и решава да провери един мой сайт от началото до края. Като до този момент само проверяваше за това, което го помоля.
Та при проверката ме критикува остро за много много грешки и въобще аз защо съм пишел така кода, а аз си ги пишех нещата по един и същи начин от началото на обучението ми до този момент, той никаква забележка не ми беше правил за таково нещо. Бях много объркан, въобще какво се случва и защо така, но си казах нищо и дойде време за финалния тест.

Резултатите, се оказаха лоши - surprise, surprise.
Почувствах се много разочарован, но не само от себе си, но и от ментора ми. Той реално ме е лъгал през цялото време, че се справям добре, не разбирам защо го направи, и въобще проверката 2 дена преди теста и острите критики изведнъж?? Казах си, майната му, ще уча още по-усилено и ще успея.

Да, но не, впоследствие имаше още няколко теста, като след всеки тест изрично питах ментора си дали съм се справил добре, без увъртане, в прав текст. Отговорите му бяха положителни, че се справям добре(с изключение на 1 тест).
Един ден след поредния тест, който също имаше минимална критика от страна на ментора ми бях извикан от мениджър и просто освободен...

Това ми дойде като гръм от ясно небе. Всичко уж върви добре, изчистил съм си почти всички грешки, но трябва да си ходя. Официалният им довод беше, цитирам:
"Виждаме, че се справяш, но искаме да се учи по-бързо, и да се случват нещата по-бързо..."

Помолих ги да ми обяснят по-подробно, но не получих отговор. Реално, това, което ми беше обещал един от шефовете в началото(за смяна на позиция) също се оказа лъжа. Не знам дали станах "жертва" на така наречената шуробаджанащина или нещо друго, но нямаше какво да се направи.

Не си мислете, че съм седял там цял ден и съм цъкал фейса или какво ли не. Пишех код и четях по цял ден.

За заключение искам да кажа, че съм крайно разочарован от случилото се, всеки е прав за себе си, те може само в мен да виждат вината, но това си е за тях.
Надявам се да се развиват по-добре.

Това е супер яка компания! Отношението е прекрасно, обстановката, работата, всичко! Човек и да търси, няма да намери от какво да се оплаче.

Здравейте, може ли някой, който вече е назначен и работи в тази фирма (преминал задължителният стаж) да сподели какво се очаква от нов кандидат за работа в тази фирма. Какво точно представлява теста на интервюто, как преминава стажантската програма и какви са формите й за контрол върху стажантите? Благодаря!

Работя във фирмата от години и макар, че не смятам, че точковата бонус система беше неадекватна, съм по-скоро щастлив, че от септември 2016 такава вече не се използва във фирмата.

На нови кандидати първоначално се предлага 600лв заплата по време на няколкомесечния платен стаж (наблягам на последната дума). На добрите кандидати им се предлага постоянна работа след 3-4 месеца (зависи донякъде от това как се справят) и заплатата вече става 1000+ лв. Ако през първата 1 година работа по реални проекти няма издънки заплатата минава 2000лв.

Макар и на интервюто за работа технически тест, който да провери дали имате основни познания за длъжността, по която кандидатствате е достатъчно през живота си да сте отделили 10 часа, за да научите това, което тестът проверява. С изключение на тези основни познания не се иска нищо друго и предимно се назначават хора без предишен опит, противно на един от предните коментари, че се назначавали хора избягали от други фимри.

Натоварено е -- съгласен съм, но в тази фирма сме хора, които не ни е страх да работим и които знаем, че пари се изкарват с упорит труд.

Отношението от работодателите е най-доброто, за което съм бил могъл да мечтая, като доста често ни "глезят" с нови придобивки за офиса (пример: има фирмен фитнес, който може да посещавате когато ви е удобно).

Освен това се инвестира много в развитието на кадрите във фирмата като често пъти се пращат хора на командировка на конференции от световно ниво (Амстердам, Берлин, Виена, Сивиля, Париж и др).

Вярно е, че всеки си има право на собствено мнение, но това, че на някой не му се е получило в тази фирма, не значи, че проблема е само в едната страна, нали?!

Равотата е доста интензивна, няма спор. Но това че за някой е по-важно да спряга глагола "мотам се", вместо да работи, вече не е проблем на фирмата.

Относно коментара за заплатата: Първите 4-6 месеца има обучение, т.е. НЕ СЕ РАБОТИ! Има си лекции,има си упражнения, има си и изпити. Не стига,че влагат толкова във всеки един, че накрая и защо толкова малко пари! От както работя по реални проекти, заплата от 600 лева на съм взела...

Бонусната система: Да не забравяме, че много хора се насочват към професията "програмист", защото "в ИТ сферата са големите пари". Но каквото и да си говорим, тази работа не е за всеки. Така че е нормално един да прави с лекота по 150-160 точки, а друг да не може и по 80 да направи. Когато започнах по реални проекти, без да оставам след 18ч., успявах да си покрия минимума от точки(явно е възможно).

Това, че не се ценят служителите: В 2Криейт за пръв път ми се случи, шефът ми да ме попита как съм, да ми направи забележка, че трябва да си използвам обедната почивка, за да си почивам или да дойде да ми обясни, как да се справя с даден проблем по проект. Ами не знам, какво повече искате от шефовете си.

Извод: Ако ви се работи, ще изкарвате добри пари. Ако не ви се работи, не кандидатствайте в 2 Криейт. Ако сте некадърни, но искате да изкарвате пари, това вече си е ваш проблем.

Когато започвах да си търся работа в тази сфера съм кандидатствал. ДОБРЕ, че не съм започнал работа там. Мненията тук напълно съвпадат с тези на мой колега в сегашната фирма, бивш служител на 2 Create.

Как ще им бачкате на тези робовладелци за 600лв? Не разбирате ли, че ИТ кадрите са ценни и фирмите ви експлоатират така само защото го позволявате?