H&M България /img/frontend/nomap.png"

H&M България

Бях повикан на интервю за работа към въпросната компания.
Кандидаствах за позиция Department manager.Самото интервю беше меко казано смешно поради факта ,че всички повикани кандидати бяхме на възраст от поне 28+ години ,а ни занимаваха с конструиране на замъци от конструктор лего и подаване на топка.Най-нелепите 2 часа изкарани от живота ми ,но не това е най-лошото.След последвал разговор самият HR ни обясни и убеди,че независимо дали сме одобрени или не ще получим обаждане с конкретен отговор.Пиша ви днес близо 2 месеца по-късно без никакъв отговор от тях.Според мен не си струва отделеното време от ценното ежедневие на всеки ,за среща с тези странни хора.

Група мега селяни, принудени да бачкат това което не им се бачка, поради простата причина че не знаят дали ще си намерят друга работа. Фирмено отношение -5, мнение в работната среда -5, колегите са прости мега клюкари и селяни. Привидно на пръв поглед изглеждат добре, в последствие се разбира че са тотално неразбиращи какво правят и защо са там. Допълнителното работно време се заплаща по 4 лева на час отгоре, а ще се налага да оставате често. Почивка 2 пъти в годината, я има, я няма.

1 точка

Не особено дружелюбни колеги. Макар на пръв поглед да изглеждат приятелски настроени, всъщност си клюкарстват зад гърба един на друг и обсъждат професионални тайни, които не би трябвало да бъдат разисквани публично. Твърде млад и неопитен екип. Дори мениджърският състав. Не вдъхват вяра и благонадеждност. Като че ли се избират по симпатичност, а не по компетенции. Не могат да преценят качествата на човека. Служителят при тях трябва машинално да изпълнява повторяеми и еднообразни движения, при това - бързо. Липса на елементарно човешко отношение - обичайно за големите корпорации, макар и окичено с панделки тук. Въпреки рекламните си призиви за "осъзнатост", "грижа ни е" и "устойчивост", в отношението им към персонала няма нито едно от теи неща. Оборотът е това, което е важно за фирмата, а хората са там, за да му съдействат, не за друго. Ако имаше машини, щяха да вземат тях - все пак хората създават излишни главоболия.

Чудя се дали ще доживеем да видим мениджър, който е осъзнал, че ако служителите му се чувстват добре, ще бъдат всеотдайни, защото някой ги е зачел, при това в дългосрочен план. И че има начин в едни отношения всички страни да са доволни?

Склонност към даване на заповеди и изнервено отношение. Или ти казват едно, а се оказва друго. Нето заплатата е 370лв за 20 работни часа седмично. Не е от значение дали имате или нямате образование, дали говорите език/-ци, дали имате някакви допълнителни качества, като например да организирате така дейността, че да е по-ефикасна с много по-малко усилия. Иска се да се действа по калъп. Всички редови служители работят на половин ден, нямат пълни смени. Графикът е плаващ и никой не гарантира дали и кога ще бъде изпълняван. В общи линии - когато имат много работа, си там, а когато няма толкова - ти се обаждат да не идваш. Така че.. подготви се, че тези 4.60лв на час ще ти излязат през носа.

И с времето започваш да разбираш хората, които от години са престанали да купуват H%M от съображения, че отношението им към служителите им, които шият продукцията им в Камбоджа, Китай и къде ли не по света, е на изключително ниско ниво, въпреки огромните обороти, които правят на ден.

Като цяло към фирмата забележки никакви. Шведска фирма даваща "възможности" за развитие на своя персонал, само че възможностите се дават само ако си симпатичен някому или си бил достатъчно и дълго време нахален, за да си го искаш, а не по заслуги. Тази година напуснаха доста кадърни кадри не по друга причина, а защото на хората им писна да ги унижават и правят на глупаци, да им се обещават повишения и тн, а в същото време да повишаваме некадърници и хора без никакви познания и език, който е нужен, за да разговаряш с хората от по високите нива. Писна им от факта, че хора на два месеца във фирмата са вече на по-високи позиции, само защото са били нагли и нахални, да си поискат съответното повишение.
Има друг проблем, а той е, че мениджърския състав куца доста в повечето магазини, некадърни са до безбожие, госпожици и господа без висше образование, които си нямат хал хабер какво изобщо ознавача думата мениджър. Един свестен график не могат да направят и затова всяка седмица графика търпи промени поне 5 пъти.
Нека кажа и нещо добро за фирмата, тъй като тя не е виновна, че управлението и на българска земя куца - добро заплащане, отколкото на повечето места, партита и придобивки от време на време.
Фирмата е добра. Управлението и в БГ не става :)

Магазинът в Благоевград е супер!!!Не ми харесва обслужването,но като цяло фирмата май не държи на него.....

Видях,че имат обява за почасова работа и се чудя дали да кандидатствам,понеже съм студентка и не знам дали ще ме устройва.Ако може някой да ми каже как е с парите и има ли смисъл да ходя или да не си губя времето. Благодаря

Работата за почасова е добре платена,но ако ви стига само това,ок?Винаги ви карат да оставате повече време,заради лошата организация на управителя в магазина, а отделно работата е много и няма кои да поеме смените до безкрай.ПОдгответе се само да ви правят забележки,че сте бавни или и бързо трябва всичко да знаете, което не е възможно за кратко време особено на касите.И ето какво става дори и да сте нов служител сменят управителя и тои решава да ви каже: "Довиждане... измисля някаква глупост, защото няма оправдание за което да се хване, за да ви уволни. След което уволняха целия персонал и си слага неговите хора от друг магазин на HM. И как бихте се почувствали накрая вие преценете.....

За всички които се интересуват дали да работят там:
работа-много, недостиг на персонал за смените - винаги, сблъсъци с ограничени и глуповати клиенти много, заплащане спрямо др. марки в ритейла - недостатъчно - пълен работен ден,на смени,  5 дни в седмицата (събота и/или неделя да почивате - максимум ще ви се случи един път в месеца),  около 700лв. Правете си сами сметка колко ще е за почасова заетост. Доста често оувъртайм. Плюсове: заплата винаги навреме, ваучери за такси вечер при оувъртайм, що го де нормално отношение.

Здравейте, въпроса ми е насочен към настоящите или бивши служители в H&M: Какво е нивото на заплащане на пълен и непълен работен ден?