H&M България /img/frontend/nomap.png"

H&M България

Общо взето много зависи на какви хора попаднете. Докато работех в Paradise миналото лято на мен ми беше добри, готини хора, мениджърите окей, разбира се имаше някои колеги, които не мислеха доброто, но общо взето другите компенсираха. Натоварване има, особено около празници или почивните дни и като има намаление, но е по-скоро физическо натоварване, освен на касата, където клиентите могат да ви ядосат, но могат и да ви забавляват с глупостта си. Зависи от магазина и колегите, на които ще попаднете, но общо взето работата не е особено трудна и мисля, че ако се работи в магазин за дрехи, това е един от най-добрите избори.

Аз кандидатствах за позиция продавач консултант, би ми било много полезно ако уточнявате кое мнение за кой град става дума.. благодаря :)

Не си губете времето. 1во интервю по телефона. После кой знае какво за никакви пари.

Накратко моят опит с HM.
Първо интервю разиграване на създали се ситуации, проверка на нивото на Английски на кандидатите.Водиха ни до магазина на Витошка
Второ интервю в офиса/мазето на магазина им на Витошка. Двама управители ме разпитваха почти същите неща като от първото интервю.
Работата се състои в това да си организираш хората в отдела, които са малко, а обема работа е многоо.Ти разбира се работиш наравно с тях ако не и повече.
След като ме одобриха ми съобщиха,че заплатата, която ми предлагат е 1300 бруто.+ 60 лв. ваучери за храна- при положение,че неколкократно им казах,че за под 1300 лв НЕТО НЯМА да започна.
Съответно им казах,че възнаграждението е прекалено на ЮГ от това,което очаквам.
Гледам,че още си търсят явно не са променили условията за тези 7-8 месеца.
Моят съвет към ръководството е или да повишат заплатата за позицията или да занижат критериите,защото кандидат с релевантен опит и с доказали се умения няма да започне на тази заплата в София .

Може би това е поредната чуждестранна компания, опорочена от българския кух мениджмънт.

В началото като part-time служител на 20 часова работна седмица получавах около 360лв + 60лв ваучери за храна. Може сега да е различно. Не знам.
В магазина където работех ни даваха ваучери за такси, което беше добре.
НЕ получавате никакъв процент от реализираните продажби!
Според нуждите на магазина може и да ви “повишат” след време.
Сега си представете огромната площ на който и да е H&M магазин и хилядите хора,които минават всеки ден.
Вие трябва да огрявате навсякъде. Обслужвате опашки от нервни клиенти на касата, после тичате до пробната. Тъкмо отидете до там и хоп - нова опашка от хора. ви чака. Обслужвате ги. Отивате пак до пробната. През това време поне 5 жени са ви спрели да ви молят да им намерите дадена дреха или са ви показали скрийншот на нещо,което търсят, но няма как да им помогнете, понеже нямате време, за да ги развеждате и да им показвате. Така...Разнасяте събралите се планини от дрехи от пробната по местата им из магазина и повтаряте всичко това до припадък.
Мениджърите, особено тези,които идват на визити, изискват магазина да изглежда като бутик, всички имат самочувствие все едно работят в Balmain, но всъщност h&m е един супермаркет за дрехи!
Видят ли някоя паднала на земята дреха и край! Вие не си вършите работата. Само търсите къде да се подпрете!
А,да! Не може да сядате в работно време. Дори и да няма клиенти в магазина. Не може да сте изморени от цял ден търчане.
*Спомнете си колко ми беше заплатата...*

Много често се случва един sales advisor да работи сам на етаж!
Бивш служител е написал мнението си по-долу, че “един човек работи за трима”. Абсолютно вярно е!

Аз лично нямам против да работя за трима стига да ми плащат за толкова! За съжаление в h&m случаят не е такъв.

Ако сте студенти и искате гъвкаво работно време или това ще е първата ви работа - ОК.

Ако търсите хубава заплата, кариера, развитие и удоволствие на работното място - НЕ!

В България има много h&m магазини. Не знам дали навсякъде ситуацията е такава.
Дано не е! Колегите ми поне бяха готини млади хора.
Описах без да преувеличавам какво беше положението в магазина, където работех.

Бъдете здрави и успех в намирането на работа :)

Здравейте, търся мнение, понеже виждам, че има отворена позиция за Секюрити мениджър. Някой може ли да даде малко повече инфо за какво става въпрос в компанията на тази позиция? Какво се изисква от човека и т.н.?
Благодаря предварително!

Не си губете времето. Голяма фирма, големи изисквания, а куха отвсякъде.Дават смешни заплати и си мислят, че са нещо повече.Интересно интервю,но всъщност вие самите знаете ли какво търсите??? Три кифли, от които двете се смеят, а едната се прави на шут, разигравали реални ситуации и как ще реагираш. Такава подигравка никога не бях изживявала и никога няма да си го причиня повече. Нареждане дрехи на закачалки, сгъване на дрехи в кутиите, въпроси за работа в екип и т.н и едва накрая кой си и за какво се бориш. В заключение бих казала доста побългарена, за голямо съжаление.

В Благоевград отношенията ниво управител и подчинени може да се сравни със селска кръчма.Управителя е избран да бъде пумпал защото така е по лесно за всички.Магазина си работи проблемите се натрупват няма кой да ги споделя на по-високо ниво това е златната среда на хитри кокони от отдел VM да се ориентират в обстановката и да вербуват меко казано малоумният управител и да го въртят като пумпал.Те определят графика който винаги е направен така че едни и същи хора да се мъчат на доставките.Дори отпуската трябва да я нагласиш спрямо тях защото ще ти се стъжни.Има образуван картел които при появата на нов работник веднага го запознават с техните вътрешни правила.Или си с нас или против нас.Това е малка част от работната среда на магазина в Благоевград.
Твърдо съм се заел това да достигне на възможно най-високо ниво така че ще го превеждам на няколко езика и разпращам по-всички имейли на HM докато не настъпи промяна.

След 3 години работа в тази фирма и 3 сменени позиции, искам да изкажа огромното си разочарование.След евентуалното ви наемане, ще ви запознаят с така наречените ценности на фирмата, които не само, че не биват спазени, ами и отсъстват.Такова нещо като екипност, равност и устойчивост ги няма.Обема на работа е огромен, уважение към вас няма.Продавач консултантите биват третирани като хора втора ръка.Мениджърите обикновено си имат фаворити, които естествено са с привилегии. Мърчандайзерите са хората, които биват натоварвани с най-много работа и с невъзможни крайни срокове.Обикновено повечето са момичета на които се налага да подреждат витрини и да мъкнат сами манекени, рафтове и конструкции по 50кг и нагоре.Има смени от 6 сутринта или до 23 вечерта, като ваучер за такси не се дава, въпреки че хората от офиса например ходят с кочаните по ресторанти и почивки.Няма такова нещо като касиер, всеки е задължен да дебне касата, имайки предвид ,че на етаж обикновено стоят 1 или 2 човека, които са длъжни да понасят критика и разправии от клиентите.Съпорт офиса постоянно заливат със задачи и цифри невъзможни за спазване, като трудно могат да бъдат издирени дали по телефон или имейл.Обикновено се мърдат на месеца по 1 път за да визитират няколко магазина и да изсипят тонове помия и никаква благодарност на персонала си.От 20 човека средно персонал на магазин, най-често 3-4 вършат цялата работа, като никога по никакъв начин не биват възнаградени за труда си. Хората са крайно заменими за тях и не ги вълнува кой напуска, не се стараят да задържат персонала си.Влагат се средства за обученията на пълни некадърници(външни кадри), които напускат след месец-два, а не се обръща внимание на настоящите работници.Повишения-НЯМА, бонуси-НЯМА, привилегии-НЯМА. Овъртайма не се плаща, а когато си на минус часове ти се взима от отпуската без да те питат.Графика се сменя почти всекидневно, като доста хора имат желания ,което действа на хората без желания и доста често те са прецакани.Като за преходна работа за студенти става, ако започнете там бъдете нащрек, бройте си часовете, не вършете повече работа от колкото ви се плаща, защото никой няма да ви благодари или да ви възнагради с нещо.Нещата от близо 2 години насам са критични и адски много хора напускат- правете си сами изводите.Единствения плюс на фирмата е, че плащат навреме, имат си вътрешна кухня и тоалетни, дават ваучери за храна. Не бих започнала работа там отново, не го препоръчвам. Това не е място където ще се чувствате добре, ще се развиете или някой ще ви оцени!

Най-дългото интервю за работа. Стоях 2 часа в стая с близо още 10 човека. Интервю беше странно, поради факта, че всички повикани кандидати бяхме на възраст от поне 28+ години ,а ни занимаваха с конструиране на замъци, сгъване на дрехи, редене на закачалки, подаване на топка и разни ролеви игри. Оказа се, че никой не почва работа на 8 часа, обикновенно новоназначените са на 4 ,6 часа, но има договор и на 2 часа ???
Втори път не бих отишла.