АктивТрейдс https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,Бул.България 69 етаж 12, офис 12&markers=София,Бул.България 69 етаж 12, офис 12

АктивТрейдс

Работих в един от development отделите на фирмата като софтуерен инженер. Изреждам долу мнението ми подкрепено и с факти в различните аспекти на труда:

Трудово възнаграждение и договор
================================
+ Бихте могли да си извоювате нормална заплата, каквато заслужавате. Първата стъпка е добре да направите още на интервюто.
+ Има бонусна система за отделите, които се справят добре според мениджмънта.
+ Има предимства като здравно и дентално осигуряване, спорт и т.н.
- Ненормиран трудов договор. Не ми се е случвало, но на теория можете да бъдете накарани да работите извънредно през работната седмица без това да ви бъде заплащано.
- Мениджмънта държи стриктно на работното време. Можете да дойдете между 8 и 10. Имате един час обедна почивка, както и малка следобедна такава.
- Времето в офиса се отчита с електронни карти. Нерядко те не функционират правилно и не ви се отчита правилно времето. Няма как да проверявате отчетеното време.
- При недостатъчно отчетено време или редовни излизания от офиса освен в почивките може да бъдете предупреден дори и с официална забележка, че не спазвате трудовия си договор.
- Мениджмънта смята, че допълнителните 5 дни отпуска заради ненормирания трудов договор има нужда да бъдат отработени като overtime.
- Ако искате да нямате проблеми е добре да правите overtime, особено ако сте с добро заплащане и ако искате бонус.
- Не се позволява работа от вкъщи.

======
+ Повечето колеги във фирмата са готини като хора.
+ Във фирмата все още има добри специалисти с достатъчно опит.
+ След напусканията мястото започва да става по-подходящо, ако искате да натрупате опит в mentor-ване на специалисти с малко опит.
- Мениджмънта не се интересува от ситуацията на пазара и оставя много добри специалисти да напускат фирмата и дори улеснява тяхното освобождаване.
- На тяхно място се взеха специалисти с прекалено малко или дори никакъв опит.

Професионални условия на работа
===============================
+ Работи се върху собствен проект. Не е outsourcing компания.
+ В моя отдел с моя тийм лийд няма неразумни ограничения откъм време.
+ Закупува се софтуер, когато има нужда от него и има добър хардуер.
- Мениджмънта няма опит в ръководенето на ИТ проекти и отдели. Липсват project manager-и като бройка и много малко от тях са добри.
- След напусканията бяха наети за project manager-и хора без опит в областта.
- Задкулисни интриги и нередности за власт и пари. Може би ги има във всяка фирма, но там много пречат на човек да си върши работата.
- Лоши условия за презентации.

Битови условия на работа
========================
+ До офиса има много транспортни връзки, а на някои служители се осигурява паркинг.
+ Офисът е в сградата на Мол България и лесно се отива дотам с асансьор.
+ Има удобни столове и бюра, както и кухня.
- Open space офис и определено е много шумно.
- Няма зони за отдих и размисъл.
- Климатизацията в офиса е лоша. Ниска влажност, температура прекалено висока или ниска, определено липсва свеж въздух.
- Въпреки проявеното желание мениджмънта не успя за повече от година да оправи ситуацията с климатизацията на офиса.

Надявам се, че мнението ми е полезно за хората търсещи работа и за компанията.

Работих осем месеца по стратегически ИТ проект в екип, в който бях единствения дев. Напуснах с голямо разочарование от стила на управление и начина, по който некомпетентни менеджъри и служители се разминават с поемането на отговорност за решенията и действията си както и за липсата на адекватни такива. В компанията липсва лидерство и структура, която да поставя професионалисти с опит и знания в позиция на вземане на решения, налагане на добри практики в дадените дисциплини и като цяло изискване спазването на затвърдени в индустрията стандарти. Това се компенсира от култура на еднолични нареждания, имитация на използване на популярна методология на работа, липса на рационални решения заради натрупан през годините технически дълг от служители без опит. В резултат част от сегашните служители са силно деморализирани, а прогреса по проектите идва повече от добра воля и мускули отколкото от нещо друго. Преди тази ми роля имах само 3 месеца професионален стаж в България и бях свикнал с определено професионално държане. Останах шокиран от количеството говорене зад гръб / двуличието в този офис, което само по себе си беше фактор в решението ми да напусна и нежаланието ми да работя в такава среда. На позитивна нота офиса предлага хубава гледка към Витоша, що-горе добър избор от места за хранене / отдих за обедна почивка и като цяло бихте имали добра възможност да развиете саркастично чувство за хумор.

Моят съвет е да не започвате работа там. Крайно некоректен и нелоялен работодател.

Напускаш веднага по взймно съгласие или ти урязват бонуса заради някви измишльотини.

Какво страхотно място-оазис на некадърни служители. Работят няколко човека с дългогодишен опит, а собственика си преписва заслугите.Във фирмата са пренесли османско социалистическите си маниери и пръскат мениджърска некомпетентност.

Страшно некоректни изгубих доста пари. Не бих ги препоръчала. Конкретния случай няма да изяснявам, но съм ги дала на Комисията за защета на потребителите !

Подкрепям предишните мнения положението във фирмата е покъртително. Самозабравили се шефове/мениджъри, прехвърлящи безхаберието си и немърливостта върху служителите си. Когато някой ги антисне винаги слувжителите са виновни, а те видишли безгршени девици.

"Положението никак не е розово", както се пееше някъде. Некадърни мениджъри с големи претенции са на чело на фирмата. Имат си любими служители, чиито съвети приемат, когато въобще приемат нещо, без значение, че тези служители нямат нужния опит, но това може да го оцени по-опитен от тях. На ключови позиции няма случайни хора, всички са дупе и гащи, роднини и т.н. Обективна оценка за работата си няма как да получиш, защото е нужна съответната компетентност, която тук е в дефицит. Заплащането не е конкуретно. Отношението е никакво, шефовете не комуникират със служителите си. Няма желание за подобряване на условията, във всички отдели посоката е надолу.

В момента положението в компанията е критично. Мениджмънтът се е самозабравил и вилнее ураган. Всичко по-долу писано за некомпетентността е вярно. Мениджърите нямат технически познания, не знаят как се управляват ИТ проекти, но и нямат желание да наемат подходящи хора. Назначават се хора, приближени до БГ мениджмънта, които нямат подходяща квалификация, но пък явно им носят някаква илюзорна сигурност. В последната половин година много хора от ИТ частта напуснаха, а в момента има лавина от тръгващи си. Проектите осезаемо започнаха да изостават, но пък никой не се трогва от това. Хората са демотивирани, всяка инициативност замря, защото отговорът отгоре винаги е: "на нас така ни харесва/мениджърско решение" и мнението на компетентни служители с опит не се взима под внимание. Дори и да се объркат да дадат обещание, че ще подобрят процесите. Бързо след това се забравя и си караме постарому. Шефовете се бъркат пряко в ИТ проектите и налагат мнението си, като пак казвам няма нито един технически грамотен сред тях. Някак компанията го е докарала дотук, но всичко върви към упадък от доста време, няма изгледи за подобрение, предвид, че само служители си тръгват, а проблемът не е в тях. Вярно е и това, че се уволняват хора, за да се прикрие некомпетентността на мениджмънта. Ако идвате на интервю, питайте защо има такова текучество и защо отзивите тук са отрицателни. Но като цяло, ако след максимум 6 месеца не ви се сменя пак работа, по-добре се насочете към друг работодател.

Не се заблуждавайте, че компанията е международна. Положението е безконтролно. Назначенията и уволненията там са тотално неадекватни.Знае се много добре кой дърпа конците от години.Мениджърите са изключително некомпетентни и с уволнението на подчинените си гледат да прикрият собствените си грешки.