АктивТрейдс https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,Бул.България 69 етаж 12, офис 12&markers=София,Бул.България 69 етаж 12, офис 12

АктивТрейдс

Не съм краен в мнението си поради простата причнина, че работя с хора, които създават търпима работна атмосфера и се стараят работата да върви. Това не ми пречи да виждам и чувам неща, които са трудни за изтърпяване и да се учудвам на упоритото присъствие на хора, които нямат място в тази фирма, пречат на колегите си да работят нормално, създават неудобство с безсмислиците си, с арогантното си поведение, с манипулациите и липсата на елементарно поведенческо и говорно възпитание. Мисля, че ръководния състав има сериозна нужда от освежаване.

В тази, а и във всички подобни фирми е пълно със селски комплексари, сложени за управители, мениджъри и т.н. Така,че тук не очаквайте по-различно отношение. Е, имате шанс някой ден вие да станете управител и да мачкате хлебарките под вас, но ще ви трябват доста нерви,за да стигнете до там.

Познавам бивши служители на фирмата, още се чудят как са търпяли глупостите имм. Специални поздрави на отдел Човешки ресурси. По-непрофесионално отношение не бях срещал

Бях на интервю с една самонадеяна дама, която при това закъсня стабилно и дори не се извини. Един част ми дрънка общи приказки и клишета, които са банални дори за новобранец, а за човек с опит са направо нелепи. На въпросите ми за заплащане, трудов договор и бизнеса им като цяло яко ме излъга, но реших все пак да не оставям със собствените си впечатления и намерих колега, който беше напуснал само преди месец, та ми каза истината от първо лице. Заплатите са колкото пенсиите, на процентите не може да се разчита, защото и оборотите никакви ги няма. Като цяло всичко е доста запуснато дори и на външен вид в тази фирма. Общо взето назначават, който би се навил да работи в такива условия.

Работих в един от development отделите на фирмата като софтуерен инженер. Изреждам долу мнението ми подкрепено и с факти в различните аспекти на труда:

Трудово възнаграждение и договор
================================
+ Бихте могли да си извоювате нормална заплата, каквато заслужавате. Първата стъпка е добре да направите още на интервюто.
+ Има бонусна система за отделите, които се справят добре според мениджмънта.
+ Има предимства като здравно и дентално осигуряване, спорт и т.н.
- Ненормиран трудов договор. Не ми се е случвало, но на теория можете да бъдете накарани да работите извънредно през работната седмица без това да ви бъде заплащано.
- Мениджмънта държи стриктно на работното време. Можете да дойдете между 8 и 10. Имате един час обедна почивка, както и малка следобедна такава.
- Времето в офиса се отчита с електронни карти. Нерядко те не функционират правилно и не ви се отчита правилно времето. Няма как да проверявате отчетеното време.
- При недостатъчно отчетено време или редовни излизания от офиса освен в почивките може да бъдете предупреден дори и с официална забележка, че не спазвате трудовия си договор.
- Мениджмънта смята, че допълнителните 5 дни отпуска заради ненормирания трудов договор има нужда да бъдат отработени като overtime.
- Ако искате да нямате проблеми е добре да правите overtime, особено ако сте с добро заплащане и ако искате бонус.
- Не се позволява работа от вкъщи.

======
+ Повечето колеги във фирмата са готини като хора.
+ Във фирмата все още има добри специалисти с достатъчно опит.
+ След напусканията мястото започва да става по-подходящо, ако искате да натрупате опит в mentor-ване на специалисти с малко опит.
- Мениджмънта не се интересува от ситуацията на пазара и оставя много добри специалисти да напускат фирмата и дори улеснява тяхното освобождаване.
- На тяхно място се взеха специалисти с прекалено малко или дори никакъв опит.

Професионални условия на работа
===============================
+ Работи се върху собствен проект. Не е outsourcing компания.
+ В моя отдел с моя тийм лийд няма неразумни ограничения откъм време.
+ Закупува се софтуер, когато има нужда от него и има добър хардуер.
- Мениджмънта няма опит в ръководенето на ИТ проекти и отдели. Липсват project manager-и като бройка и много малко от тях са добри.
- След напусканията бяха наети за project manager-и хора без опит в областта.
- Задкулисни интриги и нередности за власт и пари. Може би ги има във всяка фирма, но там много пречат на човек да си върши работата.
- Лоши условия за презентации.

Битови условия на работа
========================
+ До офиса има много транспортни връзки, а на някои служители се осигурява паркинг.
+ Офисът е в сградата на Мол България и лесно се отива дотам с асансьор.
+ Има удобни столове и бюра, както и кухня.
- Open space офис и определено е много шумно.
- Няма зони за отдих и размисъл.
- Климатизацията в офиса е лоша. Ниска влажност, температура прекалено висока или ниска, определено липсва свеж въздух.
- Въпреки проявеното желание мениджмънта не успя за повече от година да оправи ситуацията с климатизацията на офиса.

Надявам се, че мнението ми е полезно за хората търсещи работа и за компанията.

Работих осем месеца по стратегически ИТ проект в екип, в който бях единствения дев. Напуснах с голямо разочарование от стила на управление и начина, по който некомпетентни менеджъри и служители се разминават с поемането на отговорност за решенията и действията си както и за липсата на адекватни такива. В компанията липсва лидерство и структура, която да поставя професионалисти с опит и знания в позиция на вземане на решения, налагане на добри практики в дадените дисциплини и като цяло изискване спазването на затвърдени в индустрията стандарти. Това се компенсира от култура на еднолични нареждания, имитация на използване на популярна методология на работа, липса на рационални решения заради натрупан през годините технически дълг от служители без опит. В резултат част от сегашните служители са силно деморализирани, а прогреса по проектите идва повече от добра воля и мускули отколкото от нещо друго. Преди тази ми роля имах само 3 месеца професионален стаж в България и бях свикнал с определено професионално държане. Останах шокиран от количеството говорене зад гръб / двуличието в този офис, което само по себе си беше фактор в решението ми да напусна и нежаланието ми да работя в такава среда. На позитивна нота офиса предлага хубава гледка към Витоша, що-горе добър избор от места за хранене / отдих за обедна почивка и като цяло бихте имали добра възможност да развиете саркастично чувство за хумор.

Моят съвет е да не започвате работа там. Крайно некоректен и нелоялен работодател.

Напускаш веднага по взймно съгласие или ти урязват бонуса заради някви измишльотини.

Какво страхотно място-оазис на некадърни служители. Работят няколко човека с дългогодишен опит, а собственика си преписва заслугите.Във фирмата са пренесли османско социалистическите си маниери и пръскат мениджърска некомпетентност.

Страшно некоректни изгубих доста пари. Не бих ги препоръчала. Конкретния случай няма да изяснявам, но съм ги дала на Комисията за защета на потребителите !