Самап ЕООД https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,ул. Никола Тесла 5&markers=София,ул. Никола Тесла 5

Самап ЕООД

За около 3г във фирмата имам достъчно добро наблюдение върху структурата, но по конкретно мога да споделя мнение за оперативните отдели onboarding, payments,risk и счетоводството.
Като цяла основната идея на фирмата за една малко по-"домашна", по-спокойна обстановка на работа, но за съжаление явно е твърде домашна обстановката, тъй като шуробаджанашината в компанията е извън всякакви границите. Хубаво е че поне се създава усещане за спокойствие и сигурност в компанията. Там няма да чуете крясъци, скандали и някой шеф да Ви набива канчето, начина на работа и работно време е доста разчупено.
Офисът е доста е доста модерен и чист има стандартните за доста фирми глезотии плодове, напитки и т.н
Заплащането и социалните придобивки във фирмата далеч не са на нивото на другите компании(но поне заплата се плаща винаги на време) Оправданието на мениджмънта е цитирам: "ние сме различна фирма" Като социални придобивки има една карта мултуспорт (която не се покрива на 100%) и на два три месеца дават по някоя безплатна фланелка, за да правите малко безплатна реклама по улиците на града :)

За отделите:

Onboarding - ако сте току що завършил и знаете чужди езици - това е перфектно място да започнете да натрупате трудов опит и да напуснете. Работа като цяло е безсмислена, няма много опции за развитие (най-много TL да станете), освен ако позицията не се пази за някой наш човек който е брат/сестра на някого и ще дойде отвън, въпреки, че имате подходящи хора в екипа - но това са неща, които не се коментират гласно. Сигурността в екипа е 0 местят хора напред назад по разни бюра, като, че са неодушевени предмети. Назначават и гонят без време, горе долу усещане за хостел/бардак. Само шумен скандал и сбиване ми липсваха, за една по-завършена картинка.... Но накрая винаги ще има среща с Разградското момиче от hr (извинявам се-people team) anyways и г-н Б който е нещо като шеф на бюрата,за да Ви убедят, че всичко е супер. Разбира се хвърляне на прах в очите демонстрация от тяхна страна, че и те вършат нещо (въпреки, че всички знаят, че не правят нищо), като работа.

Payments - Работа е доста оперативна и скучна. Техния мениджър е целувал

Фирмата намаля заплати със задна дата

"Препоръчвам фирмата за хора от района, както съм аз, че ми е удобно, но да идваш от друг край на града, не си струва чак толкова"

Божинка ти ли си ?

Фирмата не е чак толкова лоша, колкото се описва по-долу, продукта е добър и добива все по-голяма популярност. Офисът е много чист и стилен, има много придобивки за служителите. Локацията е доста зле, особено ако пътуваш от другия край на София, няма удобен транспорт. За съжаление няма локален ЧР Мениджър или поне аз не съм разбрал, който да се погрижи за служителите и който да създаде култура и правила, както във всички компании. Има някакви момичета на етажа ни, които уж са от ЧР и които странно защо ли стоят сред инженерния екип, и никой не знае какво точно правят там, но досега нищо не сме видели от тях. Има много млади хора, има свестни и не толкова, всичко е въпрос на гледна точка. Има много кадърни колеги, които работят добре, но има и доста, които не знаят къде се намират. Не се залага много на големи проефесионалисти, защото трябва да се плаща повече. Парите са средна хубост. Сигурността е на средно ниво, има възможност за гъвкаво работно време. Препоръчвам фирмата за хора от района, както съм аз, че ми е удобно, но да идваш от друг край на града, не си струва чак толкова.

Фирма, в която техническия директор спи с HR мениджърката не може да бъде унищожена

Шуробаджанащина, простащината и некадърност.
Повечето шефове и шефчета от българска страна са съученици или приятели от преди. Всички са парашутисти - никой не се е издигнал благодарение на някакви качества.
Тия шефчета си водят приятелите, които не знам дали минават интервюта, почти не идват на работа, но получават заплата. Не че не вършат нищо - когато дойдат на работа обсъждат политиката и футбола по цял ден и създават обстановка сякаш си в кръчма в Люлин пълна с пияни скинари. Това, което няма да чуете от тях е да обсъждат новостите в програмирането, архитектурата на продукта и как да се подобри, или някой интересен софтуерен проблем. Иначе имат самочувствието, че знаят всичко - самочувствието на невежите.
Има разбира се и хора извън този кръг - хора от улицата за попълване на бройката. Някои от тях не знаят как се използва тоалетна с течаща вода. Интервютата са смешни. Заплатите са ниски.

Успех на кандидатите.

Напуснах фирмата преди месец. Мога смело да кажа, че българският офис е най-долното и пошло нещо което може да съществува в ИТ сферата.
Берлин/Бразилия там е добре. Хората са точни, умни, знаят какво и как се прави. В България Ганьо се е постарал на много високо ниво да е*е мамата на всичко.

А дали HR знаят, че:

Според българските закони някои неща изобщо не са работа на бъдещия ти работодател.

На работодателите НЕ им е позволено да те питат за:

Националност, място на раждане, етнически произход;
Религиозни и политически възгледи;
Сексуална ориентация;
Възраст;
Семеен статус;
Физически или психически недъзи и увреждания;
Здравословно състояние.
Пиша го във връзка с мнението, че се задават подобни въпроси на интервюто за работа.
Как да прецениш дали даден въпрос е неуместен или незаконен
Ако изпиташ дискомфорт от зададен ти въпрос по време на интервю за работа, запитай се следното: Въпросът има ли нещо общо с твоите професионални умения и трудов опит?

​Ако отговорът е „не“, значи не е трябвало да ти бъде задаван.

Ако пък мислиш, че въпросът е дискриминационен по отношение на пола ти (такива са въпросите за семейното ти положение), задай си следния въпрос: Щеше ли работодателят да те пита това, ако беше от противоположният пол?

Ако отговорът е „не‘, значи въпросът е дискриминационен.

Трагедия.

За краткото време в тази фирма мога да споделя следните неща:

1. Като цяло продукта и идеята му са много свежи и биха имали бъдеще, особено извън България. Тук сивата икономика и банките не биха му позволили да се развие.
2. Компанията е разделена на две IT част (в която ако можеш да лижеш задници можеш по цял ден да си клатиш краката) и Финансово-счетоводен отдел където натоварването е доста по осезаемо.
3. Компанията не знае какво иска - говори за start up култура, а всъщност е на 7-8 години с близо 1500 служители глобално. Ако това е start up значи трябва да се пренапишат учебниците. Процесите липсват и е трудно да се въведе ред.
4. Офисът е готин и колегите на долните етажи (IT) свирят доста на китара, пият бира и се чудят какво да правят по цял ден.
5. Цялата open space среда ти позволява да чуваш какво се случва в края на коридора и да си в крак с всички клюки в компанията
6. Колегите се сменят често (писва им и си тръгват), но има и доста готини хора, които да направят проестоя ти малко по-поносим
7. Ако имаш собствено мнение, което не пасва на това на баш мениджърите ти е спукана работата. Ако искаш да израстнеш в компанията трябва да се научиш да правиш стойки и да лижеш задници
8. Поне при мен нещата, които се говориха на интервюто нямаха нищо общо с реалността, когато станах част от екипа. Надявам се това да не е практика и за останалите.
9. Мениджърите често си вярват много и решават, че те трябва да контролират процеси от които и идея си нямат
10. От към заплащане бих казал, че са добре на фона на пазара, особено ако си IT специалист и си клатиш краката
11. Място на компанията не е от най-добрите, но като цяло се преживява.

Като цяло, ако искаш да не правиш нищо и да получаваш хубава заплата това място е за теб. Ако можеш да лижеш задници и да не искаш да се развиваш това място със сигурност е за теб.

Ако имаш мозък, искаш мнението ти да бъде чуто и искаш да получаваш обратна връзка то тогава не бих казал, че това е точното място за теб.

Компанията уж иска да развива, но за IT хората няма никаква работа. Успях на всички, които са там или мислят да кандидатстват в тази компания.