EGT и Comstream /img/frontend/nomap.png"

Като бивш служител мога да споделя кратко мнение за фирмата. (отбелязвам че съм работил там до 2015, може някои неща да са се променили..)

Фирмата е аутсорсинг (демек работите през нея за някой клиент). В това отношение Потенциала, Натоварването, както и заплащането са забулени малко в мистерия.
Специално за заплатата, веднъж годишно би следвало да ви се повдига, но много зависи от началната ви уговорка - така че смело..

В самият офис (София) колегите са много готини, доколкото знам и по другите офиси колективите са екстра. Почети с всички може да станете приятели без много грижи.

Фирмена сигурност - като цяло немога да кажа, че е много сигурно. Работите с клиенти, които все пак могат да кажат сбогом и тогава ако няма друг клиент и вие може да си тръгнете. Ужким се стараят да не губят кадри, но нямате реални гаранции.
Същото се отнася за потенциала и натоварването..

От към шефове ще похваля само СТО-то Милен. Който е един готин човек и реално е двигателя на фирмата.

Като минуси мисля да споделя само 1 Голям минус, който е свързан с командировките. За жалост там шефовете се циганят и гледат как да спестят всеки възможен лев, а това поражда доста несигурност и недоволство. Случвало се е някои колеги да потеглят към Швеция само с подсигурени билети, пък командировачни чак със следващата заплата.
"За какво са ни след командировката, командировачни???"
В случая всеки нормален човек трябва да си бръкне в собствения джоб да плаща, което не е коректно. Все пак има хора със семейства или които просто нямат излишни пари по сметката си..
Този минус го квалифицирам като "пикаене срещу вятъра", тъй като пораждаше мисли за търсене на нова работа..

Въпреки този минус, се радвам че съм работил там. Като цяло екипа е готин и атмосферата става. Доволен съм, че съм работил там и не съжалявам въпреки малките недостатъци, с които съм се сблъскал.

И аз съм работил в Comstream и съм правил интервюта отвреме на време, целта е да се види какво знае човека, на 100% тези задачи за вкъщи са ала-бала без реално приложение сами по себе си. Ако някой го е затруднило да си направи, значи просто не е бил готов. Помня един случай на едно момче което беше направило една задача с 20 класа и един друг който беше направил същата задача без нито един клас но с GOTO. И двете работеха - хора всякакви. Просто политиката на фирмата е такава иска от човека да покаже че е сериозен. Аз моята задачка си я направих за 2-3 часа.

Пълни глупости са писани тук..Явих се на интервю за работа и ми беше даден един обикновен тест и една проста задача, която направих на момента. Да не казвам, че ми се видя и прекалено проста, вероятно на тяхно място щях да сложа далеч по-сложна. Всичко друго беше по-скоро разпитване, за да разберат горе долу какво знам. Ако някой се затруднява с най-простият тест, то значи не става за нищо.Ако започна и се задържа там, ще пиша и мнението си за работната им среда..Поздрави на всички

До Георги -
Интересно ми е колко сложни са задачите, защото ако са толкова сложни, то сдледва вие да сте някаква фирма от гении, които произвеждат комерсиални продукти, т.е. продуктова компания. А дали е така? Освен това ако сте такава няма да имате проблем да се разрастнете за 2-3 години до поне 200-300 разработчици и да продължите да се развивате. Ако това не става, авно задачите и решенията, които измисляте и си решавате не струват толкова, колкото си мислите. Освен тома, ти точно какъв се явявеш, тий лидер, прожект манажер, software architect или друго? Ако не те затруднява дай пример на задача, която вече е obsolete, т.е. решавана и не се дава вече, та да видим колко наистина са сложни.

Уважаеми колеги,
Опитали сте се да подходите безпристрастно - но поне според мен не се получава, и ще Ви кажа защо: защото пропускате факта, че интервюто освен тест за кандидата е тест и за работодателя.Не са много хората, които мислят така, но все пак започва такъв процес.
Когато един работодател си позволява да вика хора както казвам аз "на килограм" без да е в състояние да се свърже с всеки един кандидат след края на тестовете или интервюто, или най- малко да му изпрати резултата от тестовете, да ме извинявате но това е запълване на работния ден на човешките ресурси и крайно неуважение към всеки от онези, които са повикани.
Когато имате претенции към някого, към начина му на мислене при сложни задачи, както твърдите, имайте доблестта и честта да му кажете как се е справил  защо не е нает. С какво онези, които му дават задачата са толкова добри? Защото неспособността да се аргументираш говори за ниска квалификация, и неграмотност. Нищо лично към никой от Вас, не Ви познавам. Но независимо как се казва компанията при подобен резултат остава неприятнотно чувство както в онзи еврейски виц  - абе парите ми ги върнаха, ама чувството остана. От опит знам, че някой от мениджърите не би взел човек, който знае и може повече от него, и това се вижда на тестовете, и реално е заплаха за него.
Най- малкото може да се даде пример - ние очаквахме такова или такова решение, то работи по дадените изисквания, докато вашето решение се издъни еди къде си... Тогава вече никой нищо няма да каже. Но да извикаш хора "на килограм", и да ги оставиш да чакат в нищото ... обидно е. Поради тази причина аз съм прекратил взаймодействие с псевдочуждестранни работодатели, мениджмънта на които е изцяло побългарен.
Ще допълня нещо от собствен опит - кандидатствах в компания, която има изключителни права за България за лиценза на определен вид сим  карти. Имаше тестове, задачи, дискусия... Накрая имаше и презентация.  Инженерите и програмистите по време на презентацията твърдяха, че тези карти не могат да бъдат клонирани... След интервюто ми казаха, че не съм одобрен, но не казаха защо. Не бяха в състояние да ми покажат нито резултата от тестовете, нито пожелаха да кажат какво като цяло не ми е достигнало. Поисках да говоря с някого от инженерите в компанията, тъй като от момиченцата от човешките ресурси освен да си покажат краката и гърдите по време на интервюто за друго не стават, и това ми отказаха...
Съвсем "случайно" аз намерих някой пропуск и им изпратих няколко такива карти....които всъщност бяха една и съща, но на различни носители. Изпратих им по пощата тези карти, и се оказа, че те ме потърсиха ми, за да  ми "предложат  работа"  - късно е либе за китка. Вече аз не искам.  Виж, ако приготвят определена сума, може и да си спомня как точно клонирах картите :)

Даване такива задачи на  интервю, че да им свършиш безплатно работа е просто несериозно.Аз лично не бих работил във фирма, която не дава на кандидатите си някаква задачка за програмиране преди да ги наеме. Това че не са ти се обадили след интервюто и задачата е неприятно, но от личнитя си опит мога да кажа, че 90% от фирмите не си правят труда да се свържат с теб ако не си одобрен, което не е оправдание, но си е факт.

Длъжен съм да се включа като настоящ служител в Comstream и един от хората, които измислят задачите във фирмата. Ние нямаме интерес към "обичайни прости задачи", които всеки може да види как се решават в Google за няколко минути. Не търсим такъв тип хора.
Задачите, които даваме на кандидатите си, са измислени с една единствена цел - да са достатъчно сложни, за да видим как разсъждава в детайли кандидатът, дали е наясно с технологиите, които за нужни за въпросната позиция и дали след това може да обясни аргументирано какво и как е направил. Не е нужно решението да е перфектно или пълно, а сложността понякога може да се възпреме като висока, за да можем да определим адекватно нивото на повече кандидати с една и съща задача.
Решения на задачи, които могат да бъдат използвани в комерсиален продукт звучи несериозно, защото времето за изчакване на отговор от кандидата и интеграция на самото решение в наш продукт би било безкрайно по-голямо от времето, нужно на наш колега да реализира нужната функционалност като част от всекидневния работен процес.
Оставям неутрална оценка на всички критерии за фирмата в сайта, за да не оказвам влияние на средния резултат.

По повод изказването на колегата kgb12...
Това са пълни глупости. Не само за въпросните две фирми, а и по принцип.
Колега, даваш ли си сметка какво означава това на практика - да ръководиш екип от хора, които виждаш за първи път, не знаеш на какво са способни, нито какъв стил на писане имат и им даваш само по една задача и после ги сменяш... и така до безкрай? Който може да менажира подобен "екип" трябва да е такъв гений, че никога не би си губил времето с тая глупост, а би вършил много по-смислени неща...
Защото това изисква такива усилия, че просто е крайно нерентабилно.
Ами че то само да им валидираш решенията и отделно да ги напаснеш към проекта (нали не очакваш че ще се компилират в него и че ще работят там) е по-трудоемко от това да си ги решиш сам.

Уважаеми колеги програмисти.
Чувствам се длъжен да ви уведомя,че има фирми които използват безплатно  труда ни чрез т.нар. тестове за работа.
Две от тях са ЕГТ и Комстрийм.
Правят го по съвсем прост начин-на интервюто за работа ви дават задачки които ви пращат да си решавате вкъщи и  които трябва да решите за ден-два.
Обикновено това не са обичайни прости задачи ,а неща които после им вършат работа в комерсиалните им проекти.
След като предадете решените задачи повече никой не ви търси.
ПАЗЕТЕ СЕ!