EGT и Comstream /img/frontend/nomap.png"

Здравейте, кълпазани и кълпазанки,

За първи път пиша коментар за дадена компания. Просто тази ме впечали. Преди време бях на интервю при тях. Интервюто си беше нормално. Запознаване с компанията и запознаване с кандидата. Нормалем процес. От друга страна личното ми мнение е следното.

На самото интервю се чувствах напрегнат не защото това е странно за по време на интервю, а заради самата комуникация. Интервюираха ме хора запознати с процеса за интервюиране, но като че бяха силно фокусирани не за опита и личноста ми, а да открият лошите ми качества.

Второто нещо, което ми се случи беше, че някак си бях оцелял след първото интервю и искаха да уговорим второ. Тук възникна момента, че в очакване от тяхна страна за допълнитлни детайли за ден и час за второто интервю в продължение на седмица ми заявиха, че няма да има второ интервю, защото намерили по-опитен кадър. Намирам такова отношение, че човека няма много стойност за тях. Почувствах се като поредната бойна единица на фронтовата линия.

И последно. Хората, които ме интервюираха имаха наистина уморен вид. Не съм запознат със средата, но останах с впечатлението, че нещо не е ок.

Надявам се написаното да е полезно за някой. Аз лично не бих кандидатствал отново в тази компания.

Кое не се препоръчва - EGT или Comstream?

Не препоръчвам

НЕ НЕ НЕ НЕ НЕ НЕ!

Понеже имам интерес да започна работа в ЕГТ искам да знам няколко неща за фирмата.Работното време какво е за работниците ,редовна смяна или първа,втора и нощна?Каква е работната среда и горе долу какви пари се взимат?

Както са казали преди мен, аутсорсинг фирма, основно се работи с шведски клиенти. Предвид това потенциала за развитие клони към нула. Заплащането е на каквото се договорите, с малката подробност че собственика има навика да се "цигани" до безобразие при договарянето - в моя случай се оптиа да свали 1к от сумата която исках. Обстановката в офиса в София е прилична, колегите са ок. Както е казал преди мен колегата CTO е Милен Дерменджиев - за мен лично рядко разбран човек, с много добър усет за нещата по които се работи и наистина е основната движеща сила в тази фирма.

Откъм придобивки Фирмата организира обяд всеки петък в близко заведение което е приятен жест. Също има организирано спортуване и тийм билдинги. Има някакво подобие на бонус схема което започва да се случва след като изтече тестовия период (който е 6м, но за това по-надолу), като "бонуса" се "инвестира" в някакъв фонд от собственика и се получава ако направите 2г там. Освен това след края на тестовия период има второ здравно осигуряване.

За тестовия период - за мен лично 6 месеца такъв е меко казано несериозно, но явно в моя случай имаше конкретна причина (която разбира се не беше спомената в началото), а именно че на клиента е бил нужен човек само за 6 месеца. Няма нужда да казвам че бях освободен на 5 месеца и 15 дни, след като работата по въпросния проект беше приключена, но това е обеца на моето ухо. На фона на това собственика Андерс Персон се държа изключително нагло и арогантно, като се опита да ми вмени неизпълнение на задълженията, при условие че проекта е приключил и клиента го е казал в прав текст. Конкретно за това имайте едно на ум какво и как подписвате.

Като бивш служител мога да споделя кратко мнение за фирмата. (отбелязвам че съм работил там до 2015, може някои неща да са се променили..)

Фирмата е аутсорсинг (демек работите през нея за някой клиент). В това отношение Потенциала, Натоварването, както и заплащането са забулени малко в мистерия.
Специално за заплатата, веднъж годишно би следвало да ви се повдига, но много зависи от началната ви уговорка - така че смело..

В самият офис (София) колегите са много готини, доколкото знам и по другите офиси колективите са екстра. Почети с всички може да станете приятели без много грижи.

Фирмена сигурност - като цяло немога да кажа, че е много сигурно. Работите с клиенти, които все пак могат да кажат сбогом и тогава ако няма друг клиент и вие може да си тръгнете. Ужким се стараят да не губят кадри, но нямате реални гаранции.
Същото се отнася за потенциала и натоварването..

От към шефове ще похваля само СТО-то Милен. Който е един готин човек и реално е двигателя на фирмата.

Като минуси мисля да споделя само 1 Голям минус, който е свързан с командировките. За жалост там шефовете се циганят и гледат как да спестят всеки възможен лев, а това поражда доста несигурност и недоволство. Случвало се е някои колеги да потеглят към Швеция само с подсигурени билети, пък командировачни чак със следващата заплата.
"За какво са ни след командировката, командировачни???"
В случая всеки нормален човек трябва да си бръкне в собствения джоб да плаща, което не е коректно. Все пак има хора със семейства или които просто нямат излишни пари по сметката си..
Този минус го квалифицирам като "пикаене срещу вятъра", тъй като пораждаше мисли за търсене на нова работа..

Въпреки този минус, се радвам че съм работил там. Като цяло екипа е готин и атмосферата става. Доволен съм, че съм работил там и не съжалявам въпреки малките недостатъци, с които съм се сблъскал.

И аз съм работил в Comstream и съм правил интервюта отвреме на време, целта е да се види какво знае човека, на 100% тези задачи за вкъщи са ала-бала без реално приложение сами по себе си. Ако някой го е затруднило да си направи, значи просто не е бил готов. Помня един случай на едно момче което беше направило една задача с 20 класа и един друг който беше направил същата задача без нито един клас но с GOTO. И двете работеха - хора всякакви. Просто политиката на фирмата е такава иска от човека да покаже че е сериозен. Аз моята задачка си я направих за 2-3 часа.

Пълни глупости са писани тук..Явих се на интервю за работа и ми беше даден един обикновен тест и една проста задача, която направих на момента. Да не казвам, че ми се видя и прекалено проста, вероятно на тяхно място щях да сложа далеч по-сложна. Всичко друго беше по-скоро разпитване, за да разберат горе долу какво знам. Ако някой се затруднява с най-простият тест, то значи не става за нищо.Ако започна и се задържа там, ще пиша и мнението си за работната им среда..Поздрави на всички