Скейл Фокус АД https://www.google.com/maps/api/staticmap?key=AIzaSyDTo5pSNCbE0DW8tvZj8hGdttXLKd2WO4M&size=255x160&zoom=13¢er=София,бул. Цариградско шосе 90, сграда А, етаж 24&markers=София,бул. Цариградско шосе 90, сграда А, етаж 24

Скейл Фокус АД

Скейлфокус беше страхотна фирма преди години. За жалост вече не е поради причината, че се държат на работа хора, които се подмазват на шефовете и също така се повишават хора, които нямат капацитет за позициите и отношението им към служителите и колегите им е под всякаква критика. Един от тези хора е Росен Петров, който не само че не знае как да ръководи хора и да ги мотивира да работят, а се държи лицемерно и подло с тях и ги използва докато са ми необходими!
Преди месеци започнаха да махат голяма част от служителите си и продължават да го правят без даже да им обяснят, че по закон имат право на трета заплата обезщетение, ако не си намерят нова работа до месец! Липса на всякакво човешко отношение!
Желая успех на всички добри кадри, които все още са в компанията и все още чакат по-добра възможност заради изкуствено създадената лоша ситуация на пазара!

През последните две години успях да проследя от близо как компанията се движи нагоре в един момент и в следващия се срива и губи уважението на хората си.

Проектите, по които се работят в най-честия случай са най-гадните, за кратки срокове, но пък явно носещи печалба за фирмата, а за програмистите остава само най-скапаната работа. Също го има и факта, че е аутсорсинг - не можеш да разчиташ, че ще надграждаш знанията си.

Мениджмънтът е на много ниско ниво,което създава стрес в ежедневната работа.

И не на последно място.
Ясно е, че кризата наложи ограничения, но подходът към освободените 100 служители беше меко казано непрофесионален. Няма да е първата, нито последната фирма, която уволнява служители, ама неуважителното отношение ще се запомни.

Събуждаш се и разбираш, че си уволнен, защото си изключен от всички комуникационни канали, имейлът ти е спрян и дори не можеш да си кажеш едно чао с колегите.

А за останалите оцелели служители -5% заплата и несигурността дали утре няма и ти да се събудиш и да разбереш, че не си част от екипа с имейл.

Не препоръчвам компанията.

Започнах работа в тази фирма в първата седмица от "кризата" с големите обещания и в крайна сметка всичко свърши с това, че днес се регистрирах в Бюрото по труда.
Най-обидно от цялото преживяване е, че ме уведомиха за освобождаването по имейл.
Никога не бих препоръчала или започнала отново работа при тях след отношението, което проявиха.

Малко преди да започне "кризата" имах предложение за работа в СкейлФокус-София и планирах да приема понеже условията ме устройваха, а и фийдбака за самата фирма от хора в сферата беше положителен.

От няколко дни в всички комуникационни канали свързани с ИТ сферата в България(форуми/фб-ДевБГ/колеги) се говори колко некоректно е подходила фирмата и как е лъгала служителите си, че няма да има съкращения и да се съгласят да подпишат анекс за 4 часов работен ден.

Чист късмет е, че не приех веднага офертата, сигурно сега щях да съм сред тези 120 без компенсация заради изпитателен срок.

Не знам как някои би рискувал да работи за Вас от тук нататък с оглед действията Ви.
Фирма която не си държи на думата и обещанията е обречена.

Желая сили и бързо възстановяване на колегите останали без работа.

Типично българска фирма, тръгват с голямата кошница,  наемат на килограм (подбор се прави сред жените на колегите, приятелите и шуренайките) и после уволняват читавите кадри на база на нечия субективна преценка. Пред очите ми изволниха хора с по 3-4 проекта, твърдейки, че нямало работа за тях.
Някои от мениджърите се взимат насериозно без да имат никакви умения, особено такива, свързани с управление на хора.
Типичен пример е печално известният нов шеф на САП екипа Росен Пейчев, който за някой лев и титла се оказа готов да мине през труповете на колегите си и на човека, който го е наел в тази компания. Тип Пази боже, сляпо да прогледа. Не знам как такива хора спят спокойно. Разруши за 2 месеца един екип, граден няколко години.
Самият Виктор Билянски се прави на пич, но се крие като мишка, когато трябва да застане с лице пред хората, на които е обещавал света, когато са му били нужни да му вършат работа и които са му водили клиенти.
Пламен Цеков дори не заслужава коментар. Освен да говори глупости по зуум и по телевизора, друго не може да се очаква от него.
В момента масово уволняват хора не защото са пред фалит, а за да си запазят нивата на растеж, печалбата и бонусите. Вадете си изводите за какъв морал става дума.
Такива компании трябва да потъват дълбоко и добре да помните хората, които са го създавали, за да не се окажете някой ден рамо до рамо с тях в някоя нова БГ фирмичка.
БЯГАЙТЕ ДАЛЕЧ.

До колегата, по-долу дето се чуди как така са решили да стават продуктова компания в най-неподходящото време.

Ами всъщност изобщо няма да стават такава компания - 1во
защото изобщо не знаят как се прави това, а очевидно не знаят и не могат да ръководят и outsourcing компания. 2ро - Sales-а им не става за продажба на outsourcing услуги, камо ли пък за продажба и позициониране на продукт.

Това дето ужким са решили да стават продуктова компания е най-вероятно поредния гениален план на Пламен, Виктор и другите хубавци как да съкратят още хора. Тези които са включени в тази инициатива би било хубаво да започват да се оглеждат за нова работа.

Хората освободени по чл.328 - имате основание за завеждане на дело срещу дружеството с искане за възстановяване на работа!!! Целта на такъв иск не е физическото ви връщане на работа. След като спечелите делото, работодателят ще трябва да ви изпрати заплатите от датата на освобождаването ви, до датата на възстановяването ви на работа (12-24+ заплати). 120 човека сте, направете един колективен иск и си поделете разходите по делото! Търсете си правата, ако не се противопоставяте на такива работодатели, такива беззакония ще станат норма.

Фирмата е под всякаква критика. Най-голямата им сила са празните приказки и обещания. От приказките как няма да има съкратени хора и ще направят всичко да задържат служителите си, до нереалните представяния пред клиенти и нереални цели, които се поставят. За хора без опит може да бъде полезно, макар че, ако имате очаквания, че някой ще ви помага в развитието или ще ви отделя някакво време, ще останете разочаровани. Почти никой не обръща внимание, повечето пъти ако ти обърнат те карат да се чувстваш неудобно, как може да задаваш такива въпроси, вместо да си споделят опита. Има и готини хора, които помагат, но са изключително малко. Хубавото е че можеш да се занимаваш с различни технологии, в различни проекти, но дотам. Повечето пъти те смятат за фулстак, нищо, че никъде не отразено това, най-малко в заплащането. Смятат, че да се занимаваш с каквото ти кажат в проекта е много хубаво и ти разширява скил сет-а, нищо че ти нямаш никаква представа от това, което искат да направиш, както и технлогията, която се ползва. Въпреки това очакват да бъде свършено, при това в последния възможен момент. Заплащането е под средното за бранша, развитието е минимално, ако го има изобщо. Половината в нашия отдел бяха джуниъри, които са от 2 години и повече във фирмата, все още на същата позиция, с минимален ръст в заплатата. Привилегиите са нищожни, спрямо в други фирми, в момента са несъществуващи, но и без това никакви бонуси няма (нито коледни, нито 13та заплата и тн.). Още когато започна извънредното положение съкратиха 30 човека, без да споменават нещо за това, именно обратното, пращаха имейли как приоритета са хората и това да няма съкратени, правеха се семинари по Лидерсто по време на криза. Лидерството се оказа 3 месеца държане на 100+ човека на 4 часа или в неплатен отпуск, въпреки всичко се наложи да се съкратят 150 човека, част от тези които няколко месеца стоят на 4 часова заплата или изобщо не получават. В началото на годината наемаха хора като луди - 15 човека минимум на седмица, естествено, че най-добрият момент да съкратят голямо количество хора е месец преди да им изтече изпитателния срок, така не се налага да плащат обезщетения на повечето. Не вярвам да има адекватни хора, които да отидат в тази фирма, особено след сегашните случки. Фирмата не предлага никаква сигурност, почти никакво развитие и тотално неуважение към работниците си.

Фирмата се опитва да те убеждава постоянно колко много цени хората си и инвестира в служителите си. И ето какво се случва като дойде малко по-трудно положение. Уволнява наред, реже всичките привилегии, намаля заплати (уж доброволно) и казва, че ако не се съгласиш ти ще си виновен, че трябва да уволнят повече хора. Насаждат ти вина.
Уволненията стават от сутринта до обяд. Присъствал съм на не едно уволнение където човека си идва на работа сутринта нормално и на обяд пише "радвам се, че работихме заедно...".
И както повечето outsourcing фирми - продава junior-и за senior-и им дава junior заплата. Колеги са ми разправяли как клиента е учуден как е очаквал senior човек а получава тях (като ги пита и те си казват, че не са senior-и).

Сега им е хрумнало следното: дайте ще уволним хората, ще намалим на останалите заплатите и ще отделим голямо количество хора не да печелят пари а да разработват някакъв продукт който евентуално да продадем някога си.

Вместо да запазят хората, да намерят работа докато излезнем от положението и като имат пари тогава да разработват нещо което могат да го финансират странично - те посредата на кризата ще се опитват да стават продуктова компания - като ли че това става от днеска за утре. И какво става - останалите които работят за реални клиенти и им вадят хляба трябва да получават по-малко пари за да могат някакви си инкубароти или стартъп идей да бъдат финансирани точно по време на "рецесията". И това го обявяват като "лидерско" решение в трудно време.

Как може?

Още нещо което казаха е "вече не искаме да печелиме от брой хора, а от продукти". При положение че продукт няма. Не знам в какви небеса се реят отгоре, но явно не са наясно за колко време се разработва готов продукт който може да е конкурентен на пазара. Точно по време на рецесия - като намалим възнагражденията на реално работещите за да носим евентуални бъдещи продукти.

Сами си преценете...

Я разцъкайте сега какво стана в тази фирма, че така стремително се засили към дъното?
Януари месец излетяха разни топ мениджъри и целия sales.
Март месец съкратиха сума ти хора и резнаха всички бонуси.
Сега след два месеца пак масови съкращения и пак някакви мениджъри изгонени.
Ще изкара ли до края на годината?