IBM Bulgaria /img/frontend/nomap.png"

Отношението на HR Мария Грудева е под всякаква критика! Пълен непрофесионализъм към кандидатите за работа, още от първото телефонно интервю ми стана ясно, че IBM затъва заради мениджмънта....
3 седмици чакаш отговор от тях, за да ти кажат дали продължаваш към следващите стъпки интервю..
Замислете се бихте ли чакали 2 месеца да ви наемат в тази неподредена среда...

Когато властта е самоцел за мениджърите, послушанието на тези под тях е основна добродетел. Уменията не могат да бъдат ценност, даже напротив, те са опасни. Зависимостите от фирмата и заплатата са добре дошли. Резултат от всички тези ценности в кавички, е че на прекалено много твърде отговорни постове има ужасяващо много некадърници(мениджъри). Тези некадърници твърде лесно се превръщат в негодници. Моралът и принципите са неща които са вродени и които се възпитават. Когато някой е некадърен той е много по-склонен да стане неморален и както се казва като за последно да се наяде. Хората които описвам възцаряват едно рушене на йерархията и реда. По този начин те създават усещане за неравност, несправедливост и свободия. Тези фактори имат потресаващи психологически отражения, които водят до тежък и перманентен стрес, който сам по себе си води до физическо разболяване. Тази верига от случайности, колкото и да изглежда ирационална създава усещане за безправие, което води до стрес, който води до разболяване на съществото. Всичко това вреди на мен, на вас и на всички във фирмата. Може би вредят несъзнателно, но вредата е чудовищна. Неслучайно при започване в компанията ви дават спешен телефон за денонощни психотерапевти, а и за това няма допълнително здравно - защото няма да смогнат на потока от хора, които ще търсят помощ, заради лабилните си физическо и психическо здраве. Поне да имаше нещо, с което да се компенсира, но няма, няма и да има. Наградите под форма на увеличения, бонуси, обучения и прочие се раздават винаги на едни и същи подлоги, верни до смърт на фирмата, превърнали се в абсолютни сектанти след постоянните психообработка и облъчване от страна на мениджмънта, че ИБМ е религия! Когато стане въпрос за пари мениджмънта е по-хлъзгав от гол охлюв в летен дъжд. Като цяло тенденцията е работата да се върши от хора-овце, за това и се наемат такива. Мениджмънтът не иска хора, които имат опит, защото тези хора имат своите претенции, знаят с какво могат да допринесат за развитието на команията и си казват какво очакват в замяна. Такива хора не биват наемани в случая или евентуално биват премахвани не дълго след наемането им. За да започнеш работа там трябва да си крайно ограничен човек, без мнение, който просто върши работа като роб. Още на самото интервю ще разберете колко безперспективно ще бъде вашето съществуване в компанията. Просто попитайте HR-ите за увеличения, допълнително дни отпуска, здравни, ваучери, бонуси, облаги, че работите във фирмата и прочие. Всички интервюта са пълен въздух под налягане като никой не разбира защо изобщо се насрочват. Може би за да оправдаят заплатите на HR-ите, които обикновено са поставени хора и цялата процедура по интервютата и наемането е просто про-форма, за да продължават да назначават който и както си искат. Разбира се, по този начин се усвояват всички бонуси. За съжаление тези неща не са тайна и може би сборът им е причината за огромното текучество. На по-опитните няма да им отнеме дълго за да разберат, че всичко е голям балон пълен с въздух под налягане. На хората с опит бих препоръчал да се опитат да извлекат "ползите" от престоя си в компанията, като повечето биха могли да се научат на търпение(защото главно чакаш някой да ти даде/помогне) и на това как се работи къртовски, така че във следващата фирма да сте все едно на пансион. Определено ще се научат всички основни финансови закони, защото ще се опитват да ви лъжат с парите, болничните, пътните, заплащането на български и на страната, която обслужвате празници, изплащане на оувъртайм и прочие и прочие. Ще се научите на покорство и диалогизъм. Извоюваното е плод на много разговори и е една малка победа, особено след като пътя до подписа на управляващия е дълъг около година, понякога и повече. Но не се отчайвайте, времето ви няма да е напълно загубено. Това ще го осъзнаете едва след като си намерите друга работа, защото развитие в ИБМ няма освен за младите мадами, които доброволно се дават на всички. Уважение няма никакво, може би някакво такова, примесено със съчуствие, най-често идващо от колегите, с които сте в една и съща ситуация.

Интернетът почнаха да го плащат година и половина след началото на пандемията, ама на всичкото отгоре ш*баните еничари искат касовите бележки от ISP-то, след което трябва да попълниш 6 формуляра и да чакаш одобрението на Боговете, за да ти върнат едни 150лв за нета за цялата година (защото го плащам на годишна база). А ако плащате месец за месец, то всеки такъв трябва да им сканирате, попълвате формулярите и пращате касовите бележки за ОДОБРЕНИЕ, за да ви върнат парите ... Кой себеуважаващ се човек ще се подложи на това унижение?

"Съгласно чл. 140, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ), нощен е трудът, който се полага от 22,00 ч. до 06,00 ч., а за работници и служители, ненавършили 16-годишна възраст - от 20,00 ч. до 06,00 ч."
"Работодателят е длъжен да осигурява на работниците и служителите топла храна, ободряващи напитки и други облекчаващи условия за ефективно полагане на нощния труд."
- Аз да попитам – НЯКОЙ ДА Е ПОЛУЧИЛ НЕЩО ОТ ИБМ, ОСВЕН ПОЛАГАЕМАТА И ПРЕХВАЛЕНА ЗАПЛАТА ?!?
"С разпоредбата на чл. 140а от КТ с цел защита на работниците/служителите, са въведени особени правила при полагане на нощен труд. Работници и служители, в редовното работно време, на които се включват най-малко три часа нощен труд по чл. 140, ал. 2, както и работници и служители, които работят на смени, една от които включва най-малко три часа нощен труд, се смятат за работници и служители, които полагат нощен труд."
- Тва ако не го знаехте – ДА ГО ЗНАЕТЕ, ДОБИТЪК ТАКЪВ!!!
"Работниците и служителите, които полагат нощен труд, се приемат на работа само след предварителен медицински преглед, който е за сметка на работодателя."
- От тая точка някой възползвал ли се е – СИЛНО СЕ СЪМНЯЯМ!!!
"Работниците и служителите, които полагат нощен труд, подлежат на периодични медицински прегледи по чл. 287 от КТ."
- Това тия прегледи, дето са от допълнително здравно, дето аз си го плащам, също като Интернета ли е ? - БУАХАХАХА, ЧЕ ИМАМ И НАГЛОСТТА ДА ПИТАМ ...
"Продължителност на нощния труд
Ограниченията при нощния труд продължават и при неговата продължителност. Отново с цел ограничаване вредните последствия от нощния труд върху здравето на работниците и служителите, продължителността на нощния труд е по-малка от тази сравнение с дневния труд.
Тези ограничения са:
При 5-дневна работна седмица нормалната продължителност на седмичното работно време е до 35 часа – за сравнение нормалната продължителност на 5 дневна работна седмица е до 40 часа.
Продължителността на работното време през нощта при 5 дневна работна седмица е до 7 часа. За сравнение нормалният работен ден за работа през деня е до 8 часа.
Не е задължително да работите 7 часа през нощта, за да се приеме, че работите нощем.
Ако във Вашето редовно работно време имате най-малко 3 часа нощен труд или пък работите на смени, една от които включва най-малко три часа нощен труд, то се приема, че сте работник или служител, който полага нощен труд заедно с всички последици от това."

ДЕМЕК ТРЯБВА ДА РАБОТЯ 35 ЧАСА, ТАКА ЛИ ? Да бе, чакайте, че имам и въпрос за това как точно се изплаща нощния труд и OT-то, което генерирам, че тия неща бяха УДОБНО СПЕСТЕНИ НА ИНТЕРВЮТО, МАЙКА ВИ ДА Е*А, дегенерати проклети и заклети!
НОЩЕН ТРУД – 2 ЕВРО ОТГОРЕ – ЗАВРЕТЕ СИ ГИ В Г*ЗОВЕТЕ ГНОЙНИ ТИЯ 2 ЕВРО, ДАНО ВИ ПРИСЕДНАТ!
"Дори в случаите когато е допустим, работодателите трябва да имат предвид, че могат да възлагат извънреден труд в рамките на предвидените в закона ограничения. Така според чл. 146 КТ продължителността на извънредния труд през една календарна година за един работник или служител не може да надвишава 150 часа."
Да питам знаещите, шот аз явно не съм такъв – ЗАЩО като имам по закон възможност да правя 150 часа НА ГОДИНА, тия селски беци ме ограничават БЕЗ ВЪТРЕШНА ЗАПОВЕД и УДОБНО ЗАБРАВЕНО ДА СЕ СПОМЕНЕ НА ИНТЕРВЮТО да не мога да правя повече от 80 часа на година, което е почти двойно по-малко. Аз реално ИЗРАБОТВАМ ПОВЕЧЕ за Q1 и Q2 ама тия мастии въшливи ОТКАЗВАТ ДА МИ ПЛАТЯТ КАКВОТО СЪМ СИ ИЗКАРАЛ.
За колегите дето са като църковни мишки и не смеят гък да кажат – заслужавате си еб*нето и дрането, даже ви е малко!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"Продължителността на извънредния труд не може да надвишава:
• 30 часа дневен или 20 часа нощен труд през 1 календарен месец;
• 6 часа дневен или 4 часа нощен труд през 1 календарна седмица;
• 3 часа дневен или 2 часа нощен труд през 2 последователни работни дни."

АААА, ДЕМЕК С ГОРНОТО, ПО ЗАКОН МИ СЕ ГАРАНТИРА, ЧЕ НЕ МОГА ДА РАБОТЯ 4 ДНИ ПОДРЕД НА ВЕЛИКДЕН И НА КОЛЕДА, ТАКА ЛИ, ВАШТО СЕМЕ ЕНИЧАРСКО И РОБОВЛАДЕЛСКО !???!

Прибрах се от чужбина и ми трябваше спешно работа. ИБМ бяха най-чевръсти и бързи и явно има защо – при това текучество трябва да наемат бързо всеки кандидатствал, да не е да се окопити и да се откаже. От 8 месеца съм във фирмата и ми иде да се застрелям. Мениджърката ми е пълен дебил, а колегите ми са душевноболни ненормалници, без капка желание за живот, вътрешно умрели, без желание за нещо повече в тоя живот.
Еб*м ти и престижната IT компания. В Германия за ниско-квалифициран труд се плащат над 2,000 евро, които ти стигат за наем и всичко останало, а тук С ВЕЛИКИТЕ ИМ 1,300 ЕВРО БРУТО НА МЕСЕЦ И НИЩО ПОВЕЧЕ – съм късметлия, ако съм на 0. Работещите бедни на новото поколение до един са в ИБМ и на всичкото отгоре СА ГОРДИ СЪС СЕБЕ СИ.
Ако се чудите защо в България е зле и обстановката във фирмите е кофти – погледнете себе си. ЧУКАТ ВИ КАКТО СИ ИСКАТ, А ВИЕ СЕ НАВЕЖДАТЕ И ИСКАТЕ ОЩЕ И ОЩЕ, ГОТОВИ ДА ПРОДАДЕТЕ ЗДРАВЕТО И ДУШАТА СИ ЗА СТОТИНКИ, А ТЕ С РАДОСТ ЩЕ ВИ КУПЯТ ОТНОВО И ОТНОВО.

Ако считате, че работодателят нарушава трудовото законодателство, можете да се обърнете към съответната инспекция по труда (02 971 2538) (https://www.gli.government.bg/bg/node/6499) или най-близкия офис на КНСБ (02/ 40 10 555) за съдействие.

Приятели ето начин, как да си докарате малко допълнителен пасивен доход. Аз лично съм доста доволен, като си докарвам до 200$ на месец а и не изисква кой знае колко време да стоиш пред компютъра;

Всичко е вярно!

Фирмата се превърна в отражение на долнопробен кол център, ала тип Телъс или 60к, защото некадърните мениджъри изпонаеха всички дебили, които бяха уволнени от тези центрове покрай пандемията. Накуп с факта, че нормални и опитни хора не кандидатстват и няма да кандидатстват в тази бай ганъовска компанийка, положението става от зле по-зле с всеки изминал месец и всеки новонает. Малкото старши агенти не се допускат на интервютата, за да могат мендижърите да провеждат професионално интервютата, а дори и да се допуснат техните мнения не се взимат под предвид, защото мантрата е, че мнението на мениджърите е над всичко и всички. Масово мениджмънта е дебилен и шизофреничен, говорещ глупости без покритие. Последните кадри са масово шарени еднорози, с неясна ориентация, опитни единствено в пеенето в правенето на тик ток клипчета, ала тип риба на сухо си отваря устата. 9 от 10 човека споделят една мозъчна клетка, а 10тия пие половината менделеева таблица за да запази своето здраве и разум, от работата, която непрекъснато се излива върху него, с цел да се компенсират загубите от другите некадърници.

Вярно е, че :
- наемат всякакви (колкото по-тъпи, толкова по-добре)
- хора не се уволняват
- обученията са под всякаква критика
- работи се със супер стара техника
- мениджърите карат хората да идват в офиса, за да могат самите те да оправдаят жалкото си съществуване
- няма ваучери за каквото и да е
- няма допълнително здравно АКО не си го платиш
- нощния труд се заплаща със стотинки отгоре
- не изплащат изработения Over Time както е по закон
- колеги и мениджъри масово не знаят какво се случва
- няма потенциал за развитие
- мениджърите лъжат повече от циганите на Женския пазар

Не е вярно, че :
- центъра се разраства (затвориха 2 локации и уволниха сума народ през 2021 в България)
- има възможности за "кариерно развитие" като телефонист
- няма пари, имайки предвид как се наемат постоянно хора
- няма възможности за вътрешни обучения (просто не сте човек на човека)

ИБМ е първа спирка на всеки провинциалист, завършил с 3 селската гимназия. Преди да се нанесат в Студентски град идват в ИБМ да си намерят работа. Хора от големите градове не се тачат, защото имат повече акъл от мнозинството компири. За това и всички мениджъри са селски тарикати, шебеци, бекове, ганъовци, простаци и идиоти.

Всичко е вярно! Комбинацията от горните факти е токсична и смърди отдалеч!

Проверено е и съм готов да подпечатам с кафявия печат, с които мениджърите гордо убиха фирмата.

Кандидатствах в компанията в края на 2015 - предложиха ми да започна на 1,150 евро бруто или ~ 1,750лв чисто.

Кандидатствах иронично в края на тази година - предложиха ми да започна на 1,200 евро бруто или ~ 1,850лв чисто.

Ще бъда честна и ще кажа, че устно ми предложиха И "повече", АКО съм се навила да работя изцяло нощни смени, + уикенд нощни, + on call, + всички възможни празници.

През 2015 средната цена на жилищата в София преминава €800 за кв.м за първи път от 4 години.

През 2021 cpeднaтa цeнa нa зaĸyпeнитe в Coфия пpeз тpeтoтo тpимeceчиe aпapтaмeнти e 1 200 eвpo нa ĸв.м. пpи 1 175 eвpo нa ĸв.м. пpeз втopoтo тpимeceчиe и 1 115 eвpo нa ĸв.м. гoдинa пo-paнo.

Да питам - при СРЕДНО (повече е) покачване на цените при имотите от 30% +, защо заплатите не са се вдигнали с ПОНЕ 30%, за тези 6+ години ?

Да питам - при СРЕДНО (повече е) покачване на битовите сметки с 15%+, защо заплатите не са се вдигнали с ПОНЕ 90%, за тези 6+ години ?

Безплатен обяд няма. Безплатни операции няма. Безплатен ток, вода, парно, телефон - НЯМА.
Операциите, докторските манипулации и прегледите се заплащат. За лекарствата да не говорим. Дрехите, обувките и прочие също.
Да си здрав, прав, с покрив над главата, на топло, обут и облечен, осигуред и така нататък те прави щастлив (уж). Всичко това е пари.

Като една скептична майка, чиито деца се опитват да я лъжат постоянно, изчетох внимателно мненията. Ако е истина, че няма допълнително здравно ИЛИ че се плаща от работници,
то за какво да започвам на тази ниска заплата, + че ще трябва и да си платя допълнителното здравно, като просто мога да отида в друга фирма, където ще ми е осигурено по подразбиране
или да започна на по-висока заплата и да си го плащам сама ?

Oт предишните коментари изкарах следните 2 цитата, на които съдейки по "предложенията" ми за работа съм склонна да повярвам.

1. "Само знайте, че парите не са проблем ако продължават да търсят и да наемат нови хора, и ако очевидно виждате, че бизнеса си върви. Те просто не считат за важно, че трябва да ви повишат след 5-тата година лоялен и безупречен труд. Та вие си работите с пълна пара на старите пари и без това. Жестоко, но истина. За това, ако някога попаднете в такава фирма бягайте далеч."

2. "Бягайте далеч от нощните смени,без значение дали са за Австралия или US пазара.На интервюто лъжат че ще има и дневни смени,а после ви забиват на постоянна работа през нощта.Самите смени са за нечовеци,а работното време ще ви превърне в скотове.Ще работите на всички празници без почивка и без да ви се изплати over time.Вместо това ще ви пуснат в произволен на тях ден в почивка като този ден няма да ви бъде платен и ще е все едно че не сте работили.По този начин си спестяват пари защото не ви плащат по две направления.Чуете ли че има възможност да ви сложат нощни смени дори и за малко знайте че ще ви прецакат в момента в който ви сложат на тези графици."

Тъй като гледам, че разни младежи пишат за тази и онази позиция и тяхното заплащане, аз пък бих искала да попитам някой от фирмата или HR дали всичко това е истина ? Съжалявам, че не се сетих да вляза тук навреме, да си извадя бележки и да питам сама на интервюто какво и що.

Та да питам - истина ли е всичко написано ?

Младеж и келеш, ти си виден кандидат и представител на АйБиЕм-ската шлака, която се мъдри последните 3 години в пространството около Ицо КолумбоФ 64 и витаеш като чакал около старчески дом, чакащ за вакантно място, привлечен от миризмата на балсамираните трупове. Вместо да седиш и да чакаш някой да ти изплюе наготово в чоФката колко пари ще взимаш за позицията от "последните 2-3 коментара", вземи прочети последните 2-3-10 страници. Отделно че заплатата се определя от това как си се продал и какъв опит имаш. Абе като цяло си личи че все кадърни хора кандидатстват в тая фирма. Честита ви Прасоколеда, аз отивам да си дърпам шейната.

A random, le wild idea - вземи кандидатствай и виж какво ще стане. Току-виж сбъднали мокрите ти аграрни мечти да взимаш някакви пари около 2к (по-скоро "не"), които ще са далечен блян за твоя краварски край, отдавна загубен и забравен от Картите на Гугле.

Нощни смени във фирма, която НЕ изплаща изработен нощен труд + генериран ОТ, няма ваучери за КАКВОТО и да е, няма осигурено здравно и няма никакви обучения whatsoever - НЕ, НЕ и НЕ!!!

Важното е месомелачката да не спира да се върти, каймата да излиза прясна за пред US господарите, а кръвта прилежно се източва down the drain и се изпива от тукашните "феодали" на хора.

Прав е колегата, който каза по-долу, че мениджърите трябва да ликуват, ако случайно им кандидатства кадърен човек по обявите. С тоя разграден двор (пълен с л*йна), с толкова много обяви в jobs и останалите портали - нищо чудно, че толкова инсектоиди и личинки са се навъдили около трупа на име ИБМ България.

И все пак някой ще коментира ли заплщането за някои от двете позиции в последните 3-4 коментара?

Кадърните и оправни хора се евакуират след около 2 години прекарани във фирмата, горе-долу достатъчни да се насъбере критичната маса неизпълнени обещания и неоправдани очаквания.
Хора се спускат на позиции "от нищото", често без дори тийм лидовете да са били на интервюто, или изобщо да изкажат някакво мнение.
Изобщо ако имате някакво мнение по някой въпрос - по-добре да си остане за вас.

Може би е добър старт за човек без никакъв опит, с умения за работа под стрес.

Ако имате опит, искате да се развивате професионално и нямате нужда от допълнителен хаос в живота си - помислете за друго място.