Ако някой е достатъчно квалифициран и компетентен, определено няма да го привлекат фирми като 60к и работодатели като Джон бон плехара . Ама студентчета 1-ви 2-ри курс, които искат да стартират с трудовия си стаж винаги ще има, които да му се вързват. И дори след 3 месеца да напуснат- голяма работа, ще дойдат други! Там е важна само бройката, дори и самата система на оценяване на служителите е на този принцип. Работих за въпросната компания и естествено си тръгнах. Само искам да кажа за тези, които наистина искат да разберат що за работно място е 60к,че имаше некороктности със работната ми заплата, както и неспазени договорки и обещания. 60к не е сигурно работно място! Препоръчвам го единствено на тези, които нямат трудов стаж и стартират със работната си кариера- може да поработите там някой и друг месец да добиете "трудови навици" и да се нагледате на сеира. Мениджмънтът е на ниво плазмодий,примерно ако си на "промоция" при палячото наречено Айти-получаваш някаква тиймлидерска измислена позицийка в Зумба и после обясняваш колко обичаш гаджето си..хаххахаа,а пък разни там Кам-чета само ти обясняват с влажен поглед колко биха могли да ти помогнат в издигането...айде бе нЕма нужда! Ейч-арката е пълна трагедия на два криви крака,измъдри два месеца предизвестие като в Съдърланд,понеже повечето хора си биха шута натам за повече пари ,естествено!Лицемерието е на толкова високо ниво,че олиото тече по стълбите от мазнене,но ако на някой от мазниците им се отвори парашута излитат като тапи от шампанско и дори шефовете го играят на много възмутени от това "предателство" !Общо взето там в офиса на полето останаха само заблудени ж@лкари,които не осъзнават,че живота е това,което ти се случва СЕГА ,не това за което си мечтаеш в някаква болна фантазия!

Фирмата е ПЪЛЕН ШИТ!
Шефа е стиснат гъс,пари НЕМА,нема време и за едно кино като нормалните хора!!!

От 2 месеца съм в фирмата, към проекта SKY и мога да изброя няколко неща който ми направиха изключително лошо впечатление:

1. Много слаба организация във фирмата, като цяло.
2. Изключително слабият трейнър Мария Пантелеева , която за съжаление ми водеше обучението.
3. Пренебрежително отношение на някой от така наречените "джедай" (има и готини пичове не мога да отрека)
4. Доста слабата хигиена на някой от колегите, като цяло слаба хигиена на етажа, винаги е мръсно и прашно и въздуха е застоял.

Единствения плюс , който мога да посоча е , че се запознах с много готини колеги от обучението.

Лъжат и мамят хората, които се мъчат да изкарат някой лев. На 5 човека 15 са мениджъри и тийм лидери. Администрацията са малоумни и неорганизирани девойки, а някои от тях се държат само панталоните на дядо джон. Няма етикет на обличане камо ли външен вид. В края на месеца се оказва, че си коучнат за глупости, които даже не си и сънувал. Никаква организация, а не да не споменавам, че част от мениджърите не знаят елементарни неща, но са мениджъри. Не препоръчвам на никой 60К дори и да няма друг шанс, по-добре чакайте , но не се набутвайте, че накрая ще ви искат и пари !

Преди няколко мсеца кандидаствах за Technical support с английски. Викнаха ме на интервюто и отидох в уречения ден и час там. Веднага лошо впечатление ми направи, че нямаше никой на рецепцията и трябваше да обикалям да питам някой, къде точно да отида. Добре, че видях чистачката и тя ми каза. 10 минути бях там преди уговорения час, записаха ме и ми казаха да изчакам да ме извикат. Чаках повече от 10мин, ако не броим 10 които подраних за да ми донесат един тест на английски. Направих го и след това трябваше да чакам още 15 мин да дойде интервюиращия. Най-накрая дойде едно младо момче, учтиво, като накрая на интервюто ми каза, че нямам нужните техническия познания (да не споменавам какви тъпи въпроси ми задаваше, даже се замислих какво правя там) и ако искам ще извика своя колежка за друга позиция, за която търсели хора. Съгласих се понеже така ли иначе бях там. Тука отново едно висене падна, докато дойде това момиче. Приключихме интервюто и ми каза, че ще ми се обадят до 2 седмици за да ми кажат, какво са решили. Беше ми ясно, че няма да ме вземат по поведението ѝ.
През това време отидох в друга фирима и започнах там да работя. След 1 месец след това интервю получих email, че не ме одобряват. Добре, че не опирах само до тях, а веднага започнах да търся на други места, а и като гледам добре, че не съм започнал там.
Иначе имам познати, които наистина както споменават някои тук я издържат 6 месеца, я не и се махат от там. И не са с добро впечатление за 60к. Но не знам защо има слухове, че е доста добро място за работа, по които и аз се подлъгах.
Ако нямате друг избор, ама наистина друг избор тогава отидете там, все някак ще издържите 6 месеца за да си украсите CV-то с 60к.

Бях решил да си дам поне месец-два преди да видя тук какво е положението. Виждам народа е изревал здраво. И да отбележа, че мога да говоря само за проектас на Скай в пловдив, във София иамам малки наблюдения какво става и не се наемам да коментирам. ЗНАЙТЕ че има разлика и дотук спирам :) И така за проекта в Пловдив мога да кажа доста добри неща.
Смените... да има големи смени по 12 часа, но нали знаете, че по закона работите поне 40 часа на седмица все пак ако имате малки смени по 4 часа това ще да се балансира все някъде, че пак по закон не може да се работи всеки ден също така. Аз личнио не съм имал проблеми с графика, каквито желания съм имал са били уважени, колегите също са много разбрани може да си смените някоя смяна и с тях (докато бях в София аз лично попаднах на много свестни колеги също така [много като качество, двама човека.])
Да може да се съберат големи смени по ред, но за някои хора това е по добър вариант за да са по свободни в останалата част на месеца все пак. Тренинга, е заабвен, да не се запознавате ссъ системите както трябва определено ви е нужен опит на самата работа със самите системи после, няма как да стане със щракване на пръсти просто. И да иам много гръмпи клиенти понякога, ядосани, нахални и прочее - хора в България живеем ние сме същите... тука е по-зле в определени области. Но също така има много културни и приятни хора с които ще си говорите, да не говорим, че ако решите проблема на човека обрата е на 180 градуса после.
Това с трейнинга дори да ви притеснява, си има съпорт от по-стари колеги, Джедаи, СЕЛ-ве и прочее, аз до момента не съм имал случай да ми трябва помощ и да не я получа. Понякога се налага да трансферирате обаждане в друг отдел, има случай когато се води труден разговор да така си е. Кофти обажданията/клиенти мога да кажа че до момента по мой наблюдения са 10-15% ама неможе всичко да е цветя и рози все пак.
Почивките са добре нагласени принципно, както все пак ви се полага по закон, няма да ви оставят хората да работите нон-стоп без почивка.
За заплащенто... е винаги може да по-високо да спорим ли по това. Но за Пловдив си повече от на ниво. Да това с договора и трейнинг периода е хубаво да го обмислите, като подписвате такъв но си е черно-на-бяло пред вас. Както и много хубаво ви се разяснва а и логиката подсказва, че това което подписвате трябва да се чете! Аз не съм работил някъде където да те нзаначат ВЕДНАГА без изпитателен срок, на други места обаче сум се нагледал на селски/тарикатски изпълнения. Много съм щастлив че поработих малко преди да погледна мненията тук, защото повечето, предполагам може би 90-95% отразяват впечетления в София, по което не би трябвало да се съди и както отбелязах наблюденията ми там са МАЛКИ. Нормално е в началото да е по-трудно докато се свикне с работата, докато станете фамилиарни със системите, проблемите, спецификите и решенията за проблемите, но никой няма да ви хвърли в гораат и да каже "Оправяйте се!"

Искам само да потвърдя, че казаното от хората преди мен е абсолютно вярно и даже бих добавил още някои неща, но просто не искам да си хабя времето и думите за 60К. Само мога да посъветвам хората, който все пак ще се пробват, ВНИМАВАЙТЕ какво подписвате и се въоръжете с доста търпение и нерви.

Много от вас тепърва ще се докоснат до милувката на цар Мидас (разбирай - чичо Джон, гологлавият бог на 60к).
А който вече се е опарил от милувката му, много време след това си ближе раните...
1) Първа простотия:
Виждаш обява от 60к. Малко ти е странно, че всеки ден има нова обява, но нейсе...
Като най-големият наивник - "чуждестранна компания, току виж се оказала свястна" - пускаш автобиография и се чудиш и маеш.
Минава време, обаждат ти да те поканят на интервю и ти - радост до небето!
Да си беше забравил тогава телефона у вас, поне щеше да си спестиш доста главоболия...
Минава интервюто, казват ти, че си одобрен.
До тук добре, а? Да, ама... Досещате се сами.
2) Втора простотия:
"Айде, честито, вече си във фирмата!"
Още се носиш на крилете на опиянението, радваш се (макар че и ти не знаеш на какво).
Идва време за обучение.
Още първият ден в конвой - като в концлагер (буквално) - отивате в редичка да подписвате договорите при HR-а.
Като в хипноза си: подписваш като зомбиран лист след лист, без да кажеш гък... Направо като мантра.
За тези, които са все още с розови сънища за работа във фирмата, ще оставя заплатата като "изненада" за по-накрая.
Запознаваш се с колегите, с трейнърът, виждаш, че май ще е доста приятно. Май...
Почвате обучение.
Първите дни/седмица минават бързо, заминавате се с весели, дори приятни неща - нещо изумително, което не си очаквал. Да ти плащат, а ти да се учиш, докато се забавляваш! Ура! Да, ама... Пак ли това "ама", бе...
Изведнъж в почивките почваш да общуваш със стари колеги, почваш да ги слушаш с леко странна усмивка, докато чуваш как всеки втори напуска, защото не издържа на напрежението от безбройните часове работа и мизерното за тази работа заплащане, с което се подиграват "пъновете" (за тях по-нататък) във фирмата, като ти режат от мизерната заплатица винаги, като им скимне... Като им е горчиво сутрешното кафе, например.
Почваш вече нещо да се замисляш, а?
Е, идва полека и времето да видиш и за какво иде реч, ама хич не ти се иска.
Ходиш там при някой стресиран работещ колега на "обзервейшън", стресираш се още повече, като осъзнаваш, че на нищо не са те научили още, а какво правиш там, и ти не знаеш.
Как те "научават" на програмите, които трябва да ползваш за работата си? Буквално падаш, като видиш - преразказ с елементи на разсъждение в 5 части, всяка от по 10 минути.
"Шото не'ам време!"
Да ти е честито!
3) Трета простотия:
Идва време да работиш. Ама хич не ти се работи. Ама нямаш начин.
Защото си си продал душичката за два месеца предизвестие, преди да ти изтече изпитателния срок, и ще се пържиш сега в казана.
Работата ли? Пълно безумие. Първо, че по време на трейнинга на нищо не те научават, а второ...
То е най-важното - такъв масов стрес сигурно само в месокомината при кравите има!
Почваш с 10-12 часови смени (поредни!), нон-стоп те натискат да взимаш обаждания, постоянно ти се кълве за някакви статуси, почиваш - ВАЖНО! - по 15 минути, и то по график, и имаш някакъв обяд от 30 мин., и то пак по график.
Ходи ти се до тоалетна? Стискай или давай директно в гащите!
Изморен си и главата ти е бръмнала? Я, почваш да работиш!
Обаждат ти се само невротизирани английски имбицили, на които ти си им виновен за всичко, а на теб ти изтичат очите и ти пресъхва устата от напрежение да им пратиш инженер, щото - разбираш ли - те нямат право да остават без услуга, за която... понякога дори не плащат.
Дам, прословутите SKY само и само да задържат своите малоумни клиенти им пускат масово далавера - безплатни услуги, продукти и т.н., а ти - бедният агент, си постоянно под прицел, защото не си успял да оправиш проблема на някого за 1 минута, клиентът да е супер доволен и да боготвори компанията, но веднага след това да продължиш, ако можеш до безкрай с обажданията.
Трябва да дишаш ли? Ами това защо ти е?
Работиш с доста програми, на които е трябвало още на тренинга да те пообучат как се работи с тях, а не само преразказ с картинки.
И винаги си виновен ти - и на клиентите, и на "висшите пънове".
Като споменах "пъновете" - това са прословутите Jedi, CEL, CEM и прочие простотии, тоест "лидерите".
Чудно "лидери" на какво ли.
Има и някои доста свестни при тях, но са единици, другите са връзкари, комплексари и всички епитети, за които се сетите.
Дотук май вече ни дойде множко, нали?
Дойде време и за заплатата, уважаеми дами и господа. Не, не ни е множко, може и по-зле да е.
Най-тържествено ви обявявам, че тя е... българска. Не както сте си мислили, че при чичо Джон от Англия ще пиете чай с бисквитки и на сладки приказки той ще ви дава дебел пакет с зелени (или там каквито искате) банкноти.
Реалността е жестока, още повече след като виждаш, че тук всеки твой дъх се брой за посегателство... върху интересите на фирмата. Ей, защо не работиш, а четеш, а?
Основна заплата - 800 лева. Бонуси - 260. Това бруто, по време на трейнинга. Чисто е около 800 за пълен календарен месец.
След трейнинга: основна заплата - около 960. Бонуси - 290. Чисто е около 1000 за календарен месец.
Някой може да се съгласи, че парите биват. Чакай, не бързай толкова!
Почва се едно рязане, все едно с ножичка някой ти реже космите в носа - това те дразни адски, не си виновен ти, но няма какво да направиш:
"Защо ходиш в тоалетната, а? Я бегай на станцията!" - минус 50 лв.
"Ееее, днеска не си угодил на английските баба и няма как, пич, трябва да си уважаваме клиентите, както те нас ни уважават, те ни дават хляба, разбираш ли?" (Явно не разбираш, щом си си позволил, да оставиш бабите от Англия недоволни да си пият чая.) - минус 50 лв.
Можем да продължим още колкото искате. Накрая може да се окаже, че не компанията на вас, а вие трябва да давате на компанията. Забавно, нали? Изобщо не. Ама изобщо.
Е, да разведрим атмосферата с ЕДИНСТВЕНОТО ПОЛОЖИТЕЛНО НЕЩО: КОЛЕГИТЕ.
Сам разбираш, че тук единственото положително нещо са хората, с които заедно сте си продали душата. Споделяте една и съща болка и затова се подкрепяте.
Ако всичко дотук не те е отказало, моля, чувствай се поканен в Царството на кошмарите. Щом ти стиска...

RAGE QUIT, благодаря за бързия и точен отговор.

За съжаление реалността не ми оставя друга възможност към този момент и ще трябва да прехапя опашката си за няколко месеца.

Мнението ти е безценно за мен, както и за много други хора със сигурност. На мен лично ще ми помогне да се подготвя за българщините там и да ги преодолея по-лесно (нядявам се).

Лека вечер ти желая и дано и двамата си намерим по-добри места в бъдеще.

Здраси, анонимко.

Относно заплащането - съдейки по колегите с които бях на обучение (и не само) основната заплата е 860 преди удръжките и данъците, а бонусите за всички са първоначално 290 (отново без данъци) и АКО си вземеш изпита накрая на обученито(много важна част тъй като в офертата ОБЕЩАВАТ, че е гарантирано) БОНУСА (няма как да го подчертая повече) ти скача на 490. Т.е. ще вземаш между 860 и 1000 кинта ако не си като мен с 3 страници ненужни за тях умения и познания в CV-то. От бонуса от това което видях ти се реже при всеки възможен случай (това му е целта все пак), така че забрави всякакви надежди да получиш обещаните в офертата пари. Имат някакви измислени премии и допълнения, за които трябва да нямаш абсолютно никакво себеуважение и да лижеш каквото ти подаде клиента както и прословутия годишен бонус от 1 000 000 който да си разделят служителите във фирмата като 13-та заплата. При груба сметка излизат някъде към 1800 АКО през годината си намерил начин да вземаш пълния месечен бонус и по възможност другите премии - но до колкото разбрах на всяка издънка не само месечната заплата но и годишния бонус ти пада с някакви пари - нищо чудно на края на годината да връчат на всички по 2-300 кинта за редовно присъствие (ако са милостиви).
Като цяло напрежението което ще преживееш през минимум първите няколко седмици след обучението, докато наистина разбереш кое как работи не си струва за тези пари.

Както вече казах: НЕ КАНДИДАТСТВАЙТЕ ТАМ!!!